Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό στατικών SPACE II


 
emantsik

Recommended Posts

  • 4 months later...

Χρησιμοποιεί κάποιος το space ii, προσπαθώ εδώ και λίγο καιρό αλλά δυστυχώς το manual του δεν είναι και τόσο κατατοπιστικό.

 

Edit: Οι τίτλοι των θεμάτων φροντίζουμε να είναι συγκεκριμένοι και όχι γενικοί. Χρησιμοποιούμε τόνους σε ότι γράφουμε. Κανόνες συμμετοχής εδώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ γιατο ενδιαφέρον. Το σημαντικότερο προβλήμα που έχω είναι οτι δεν ξέρω τι προσομοιώσεις κάνει το πρόγραμμα, τα εγχειρίδια δεν αναφέρουν τίποτα. Κύκλοφορεί τίποτα αλλό που να σε κατατοπίζει για τις παραδοχές που κάνει?

Ενα υπογείο πως θα το προσομοίωνες?

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο μπορείς να το προσομοιώσεις με λοξές ράβδους.Δεν θα σου βγάλει βέβαια αποτελέσματα όσον αφορά οπλισμούς κλπ των τοιχείων αλλά θα συνυπολογίσει την ακαμψία του υπογείου για τον υπολογισμό της ανωδομής.Πάντως ενώ πρόκειται γενικά για ένα καλό και αξιόπιστο πρόγραμμα,χάνει στον τομέα της υποστήριξης και της παρουσίασης.Κάποια εποχή η εταιρεία που το έβγαζε (COMET) κυκλοφορούσε κάποια φυλλάδια στα οποία επιλύονταν κάποιες απορίες χρηστών αλλά τώρα αυτό πρέπει να έχει σταματήσει.Εγώ πάντως όταν θέλω να ρωτήσω κάτι απευθύνομαι περισσότερο στον τοπικό αντιπρόσωπο του προγράμματος και όχι στον κεντρικό (ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ).

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ακούω απο διάφορους για την αξιοπιστια, για την υποστήριξη το εχώ διαπιστώσει μόνος μου.

Θα κάνω μερικες δοκιμες με τις λοξές ράβδους και θα επανέλθω

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Είναι το ίδιο πρόγραμμα με το Scada fw.Ηταν δύο στην εταιρία,χωρίσανε και αυτός που

έφυγε έκανε to Space.Εγώ μπορώ να σου πώ για το Scada fw που χρησιμοποιώ 12 χρόνια.

α)Υποστήριξη:Πολύ ικανοποιητική.Ξέρουν για τι μιλάνε.

β)Σταθερότητα προγράμματος:Γενικώς πολύ καλή.

γ)Δυνατότητες μοντελοποίησης:Πάρα πολλές.

δ)Αξιοπιστία υπολογισμών:Το έχω συγκρίνει με 3 προγράμματα της αγοράς καθώς και

με κάποιους φορείς από το βιβλίο του Αβραμίδη.Καλά αποτελέσματα.

ε)Εμφάνιση σχεδίων:μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

To Space είναι ο πρόγονος του Scada fw. To δουλεύω από το 1991.Είναι αξιόπιστο αλλά πλέον είναι "νεκρό" πρόγραμμα και δε εξελίσσεται πλέον. Η Υπολογιστική Μηχανική που το αντιπροσωπεύει φέρνει πλέον το Robot και ελπίζουν με αυτό να ανταπεξέλθουν στις απαιτείσεις το EC8& EC2. Aπό όσα γνωρίζω δεν υπάρχει ουσιαστική υποστήριξη προγράμματος και το κόστος του πρέπει να είναι περίπου 2000 Εuro. Καλύτερα να ψάξεις για άλλα προγράμματα στην κατηγορία αυτή όπως το Fespa ή το Νext. Eιδικά για το Fespa ίσως είναι το μόνο ελληνικό πρόγραμμα που έχει αρχίσει αλγόριθμο για τον ΕC8

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξέρει κανείς το το πρόγραμμα SPACE και για τις αναβαθμίσεις με τους ευρωκώδικες?

 

Η παλιά εταιρία υπάρχει ?

 

Απο ποίόν θα μπορούμε να πάρουμε αναβαθμίσεις ή να κάνουμε ερωτήσεις? Υπάρχει ενημέρωση απο κάποιον? Θα πρέπει να αλλάξουμε πρόγραμμα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.