Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού στον "αέρα" σε Οριζοντια Ιδιοκτησια


Recommended Posts

Να προσθέσω το ερώτημα με ελαφρώς τροποποιημένα τα δεδομένα:

Έχουμε πολεοδομικά κατάστημα Κ. Συμβολαιογραφικά γίνεται προ εικοσαετίας σύσταση και το κατάστημα Κ χωρίζεται σε Κ1 (πλήρης κυριότητα ο ένας ιδιοκτήτης) και Κ2 (πλήρης κυριότητα ο άλλος ιδιοκτήτης). Δεν υλοποιείται όμως ο φυσικός διαχωρισμός και ούτε βέβαια εκδίδεται από πολεοδομία άδεια χωρισμού σε δύο καταστήματα.

Σήμερα και ενώ εξακολουθεί το κατάστημα να είναι ένα, ζητά ο ιδιοκτήτης του Κ2 να μεταβιβάσει την επικαρπία. Το Κ2 όμως, ως οριζόντια ιδιοκτησία δεν υφίσταται πολεοδομικά και ο συμβολαιογράφος ζητά στην βεβαίωση να αναφέρεται Κ2.

Καμία ιδέα; 

 

Έτσι όπως περιγράφεις το θέμα συμβαίνουν τα εξής:

- Δεν μπορεί να εκδοθεί Βεβαίωση 4014 για τη μεταβίβαση του δικαιώματος της επικαρπίας του Κ2 ("σκοντάφτει" στα εγκεκριμένα σχέδια).

- Επίσης δεν μπορεί να εκδοθεί Βεβαίωση 4014 για ολόκληρο το Κ ("σκοντάφτει" στους τίτλους ιδιοκτησίας).

 

Λογική αντιμετώπιση:

1. Χωρίζεται το Κ όπως ακριβώς στα εγκεκριμένα σχέδια.

2. Στη συνέχεια ρυθμίζεται η διαφορετική διαμερισμάτωση (με τον νέο νόμο).

3. Στη συνέχεια εκδίδεται Βεβαίωση 4014 για τη μεταβίβαση του δικαιώματος της επικαρπίας (αν αυτός παραμένει ο ...στόχος).

 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου ήρθε κι εμένα μια ανάλογη περίπτωση και δεν ξέρω τι είδους βεβαίωση μη αυθαιρεσίας να βγάλω.

Το συμβόλαιο λέει:

"...Ποσοστό 5% εξ αδιαιρέτου παρακρατήθηκε από τους οικοπεδούχους για την μελλοντική καθ' ύψος επέκταση και θα ανήκει σ' αυτούς κατά τα αρχικά ποσοστά συνιδιοκτησίας τους..."

Αυτόν τον "αέρα" θέλουν να μεταβιβάσουν και η συμβολαιογράφος θέλει βεβαίωση.

Τι θα ελέγξω για αυθαιρεσίες; Μήπως όλο το κτίσμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Όταν λέμε ότι θέλουμε "βεβαίωση για το υψούν" ή κάπως έτσι τι ακριβως εννοούμε;

Ότι δεν έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο δώμα;

Μου το ζητάνε παράλληλα με την βεβαίωση για μη ύπαρξη αυθαιρετων σε καποιο διαμερισμα και δεν μου εχει ξανατυχει αυτο...

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθάβω ένα παλιό θέμα που μάλλον ταιριάζει στην περίπτωσή μου.

 

Είμαι ένα βήμα πριν από τη σύσταση Ο.Ι. σε μονοκατοικία καθόλα νόμιμη, χωρίς αυθαιρεσίες, στην οποία ο ΣΔ επιτρέπει την ανέγερση 2 ακόμη ορόφων.

 

Η συμβ/φος ζητάει, εκτός από τη βεβαίωση του 4178, και βεβαίωση μηχανικού για τους 2 μελλοντικούς ορόφους (μια για κάθε όροφο, ώστε να αναφέρεται ο μοναδικός αριθμός), οι οποίοι αναφέρονται στον πίνακα σύστασης αλλά δεν υπάρχουν σήμερα.

 

Ερώτημα: Πρέπει να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού και, αν ναι, τι είδους βεβαίωση;

Αυτή που αναφέρεται στο νήμα "δικαίωμα ανέγερσης μελλοντικού π.χ. 3ου ορόφου, που σήμερα δεν υφίσταται" ή άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η συμβ/φος θα πρέπει να το ψάξει περισσότερο?

Δεν μπορεί να ζητάει βεβαίωση για κάτι μη υφιστάμενο νομικά.

Ίσως στην τεχνική έκθεση που συνοδεύει τη βεβαίωση (για τα υφιστάμενα) να αναφέρεις πως δεν υπάρχει άλλη δόμηση πέραν του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Της είπα και εγώ το ίδιο και από ότι κατάλαβα αυτή ψάχνεται.

Ο αντίλογος στην πρότασή σου είναι ότι στη βεβαίωση του υφιστάμενου ισογείου μπορείς να διαμορφώσεις μόνο τον τίτλο και σ' αυτό αναγράφεται "Ισόγειος κατοικία Χ τμ με υπόγειο Ψ τμ".

 

ΥΓ

Δεν είμαι ο συντάκτης της βεβαίωσης αλλά ο ενδιαφερόμενος και ο συνάδελφος έδωσε μόνο τη βεβαίωση χωρίς τεχνική έκθεση.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σε αγρ/χιο έχουμε Ο/Α για 4 κατοικίες και σύσταση η οποία περιλαμβάνει τις 4 κατοικίες και ένα ποσοστό για δικαίωμα μελλοντικής περαιτέρω ανοικοδομήσεως.

 

Από τις 4 κατοικίες έχει κατασκευαστεί η 1 η οποία δεν μεταβιβάζεται αυτή τη στιγμή αλλά μόνο οι άλλες 3 που δεν έχουν κατασκευαστεί και το εξ αδιαιρέτου δικαίωμα μελλοντικής ανοικοδομήσεως

 

Για τις 3 "αδόμητες" κατοικίες δίνω 3 βεβαιώσεις και σημειώνω οτι δεν έχουν κατασκευαστεί στα σχόλια. Για το εξ αδιαιρέτου δικαίωμα μελλοντικής ανοικοδομήσεως που θέλει και αυτό ξεχωριστή βεβαίωση, χρειάζεται να τσεκάρω τη νομιμότητα του μοναδικού ακινήτου στο αγρ/χιο; Θυμίζω οτι υπάρχει σύσταση για 4 κατοικίες + το δικαίωμα. 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

...

Για τις 3 "αδόμητες" κατοικίες δίνω 3 βεβαιώσεις και .........

 

Θυμίζω οτι υπάρχει σύσταση για 4 κατοικίες + το δικαίωμα. 

Το ερώτημα σου το έθεσες σε ενότητα που αφορά τον 4017/2011 οποίος δεν ισχύει απο το 2013.

Αφορά τον 4014? ή τον εν ισχυ νόμο 4495/17. Αν το Β σου θυμίζω ότι υπάρχει σχετική ενότητα ε΄δω να βρεις το ανάλογο θέμα να μπει.

Link to comment
Share on other sites

απαντώ -μέχρι να το μεταφέρεις  ..αλλού

Πιστεύω ότι η Συμβ/φος -άσχετα με το ότι θεωρείται αυτονόητο, ότι δεν πρέπει να σου ζητήσει για τον αέρα -τελικά

θα σου ζητήσει άλλες 3 βεβαιώσεις και για αυτούς (υ.γ που είναι προς όφελός σου!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.