Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρύθμιση GPS Magellan Triton 1500 σε ΕΓΣΑ 87


Lalis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που μου έχετε δώσει μέχρι τώρα είτε διαβάζοντας τις απόψεις σας είτε αυτή που πρόκειται να σας ζητήσω αμέσως.

Αγόρασα πρόσφατα ένα GPS χειρός Magellan triton 1500 και έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ έχω διαβάσει οδηγίες για την ρύθμισή του σε ΕΓΣΑ 87, προσπαθώντας να τις περάσω δεν μπορώ.

Κατ αρχήν ο κατασκευαστής στις οδηγίες χρήσεις υποστηρίζει ότι επιλέγοντας γλώσσα Ελληνικά, σύστημα συντεταγμένων Lan/Lon και σύστημα χάρτη WG 07 το όργανο έχει αυτομάτως ρυθμιστεί σε ΕΓΣΑ 87.

Δεν συμβαίνει όμως αυτό διότι πηγαίνοντας από το Go to στις συντεταγμένες του σημείου που βρίσκομαι εκείνη την στιγμή διαπιστώνω συντεταγμένες ενός άλλου πιθανών συστήματος εκτός από το αυτό.

Ακόμα σε κάποιες από τις ρυθμίσεις που έχω κατεβάσει από το site της Magellan, αναφέρει ότι στο σύστημα χάρτη τοποθετώ Users grid και στη πορεία μου ανοίγει ένα άλλο μενού όπου τοποθετώ scale, Dx, Dy κλπ. Μέχρι το σημείο αυτό κάνω ακριβώς ότι έχω δει αλλά όταν επιλέγω Users grid μου γράφει ότι δεν υποστηρίζεται από το όργανο. Τι φταίει λοιπόν? Δεν έχει περαστεί κάτι στο όργανο ή κάνω κάτι λάθος?

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παρακαλώ να με βοηθήσει. Ευχαριστώ και πάλι.[/align]

Link to comment
Share on other sites

Από πού το αγόρασες? Μπορείς όμως να απευθυνθείς σε κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο της εταιρίας στην Ελλάδα και θα σε εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

συναδελφε τ πηρα και γω το Triton 1500 δεν εχω γλωσσα ελληνικα ακομα μου ειπαν! εσυ που τι βρηκες!

το εχεις δουλεψει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επειδή είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και έψαξα αρκετά για να βρω λύση, παρότι το post είναι αρκετά παλιό, παραθέτω τις οδηγίες που βρήκα μήπως και βοηθήσουν κάποιον στο μέλλον:

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΓΣΑ ΄87 ΣΤΑ MAGELLAN

Για να ορίσουµε ένα Σύστηµα Αναφοράς συντεταγµένων πρέπει να ορίσουµε το Datum του και την προβολή του. Η διαδικασία αυτή περιγράφεται παρακάτω:

• Από οποιαδήποτε οθόνη πατάµε το κουµπί MENU.

• Επιλέγουµε ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ και πατάµε ENTER.

• Επιλέγουµε ΜΟΝΑ∆ΕΣ ΧΑΡΤΗ και πατάµε ENTER.

• Επιλέγουµε ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ µε ENTER και αλλάζουµε από LAT/LON σε UserGrid.

• Στο menu ΠΡΟΒΟΛΗ επιλέγουµε Trans Merc και ENTER.

Εισάγουµε τα ακόλουθα στοιχεία:

• 00.00000N για Latitude.

• 024.00000E για Longitude.

• 0.9996000 για Συντελεστή Κλίµακας.

• 1.0000000 για Units Meters.

• 00500000.0 για Σφάλµα ανατολ. Προορισµού.

• 00000000.0 για Σφάλµα βόρεια προορισµού.

Στο menu Μονάδες χάρτη αλλάζουµε τη ∆οµή Χάρτη από WGS84 σε Χρήστη.

Στο menu User Datum εισάγουµε τα ακόλουθα στοιχεία:

• +0000.000 για Delta A.

• +0.00000 για Delta F.

• -200.0 για Delta X.

• +75.0 για Delta Y.

• +246.0 για Delta Z.

Πατάµε Έγινε και ΕSC.

Με την πιο πάνω διαδικασία έχουµε ορίσει στο GPS το ΕΓΣΑ’87 στο Primary Coordinate System.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.