Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο Οργανόγραμμα ΥΠΠΟ


AlexisPap

Recommended Posts

Ενώ το σχέδιο ΑΘΗΝΑ απασχολεί σταθερά την επικαιρότητα με ποικίλες αντιδράσεις και κινητοποιήσεις, ανοίγει ένα νέο μέτωπο, με αφορμή το οργανόγραμμα του υπουργείου παιδείας:

 

Οι κινητοποιήσεις ξεκίνησαν στις υπηρεσίες του πάλαι ποτέ ΥΠΠΟ εδώ και λίγες ημέρες. Η ανακοίνωση του νέου οργανογράμματος του Giga Υπουργείου Παιδείας που θέλει το ΥΠΠΟ να γίνεται γενική γραμματεία και να χάνει μεγάλο μέρος των υπηρεσιών και των δομών του.

 

Η παρακολούθηση του ζητήματος από τον τύπου είναι μέχρι τώρα μάλλον ανύπαρκτη, αφού περιορίζεται -στην καλύτερη περίπτωση- στην καταχώρηση των δελτίων τύπου της ΠΟΕ ΥΠΠΟ.

 

Ωστόσο -ως συνήθως- τα δεδομένα είναι ελάχιστα, ενώ οι φήμες οργιάζουν...

Όταν θα μάθουμε την ουσία της "μεταρρύθμισης" και τις συνέπειές της, θα είναι μάλλον πολύ αργά...

 

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε την πλήρη παρουσίαση

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα......το πρόβλημα που είναι δηλαδή? Το ότι κάποιοι χάνουν τα πόστα τους? Σε τι μας ενδιαφέρει?....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι στο ΥΠΠΟ είναι ΚΑΙ μηχανικοί να σου θυμίσω αντί απάντησης ένα ποίημα του Μπρεχτ:

 

Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.

Δεν ήμουν κομμουνιστής.

 

Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.

Δεν ήμουν τσιγγάνος.

 

Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.

Δεν ήμουν Εβραίος.

 

Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μία φήμη -που δεν μπορώ να επαληθεύσω και γιαυτό την σχολιάζω ως φήμη και μόνο- είναι ότι στις νέες δομές ο ρόλος των μηχανικών θα είναι περιορισμένος, πιθανώς δε να μην υπάρχουν καθόλου μηχανικοί στις εφορείες...

 

Αν κάτι τέτοιο αληθεύει, θα πάει τις δομές του υπουργείου πολλές δεκαετίες πίσω και θα ανοίξει τις πόρτες για άλλης κλίμακας επιχειρηματική διείσδυση στα έργα πολιτισμού...

 

Ίκαρε, η ΠΟΕ ΥΠΠΟ δεν είναι φιλανθρωπικό σωματείο, για τις θέσεις εργασίας των μελών της ενδιαφέρεται πρωτίστως.

Τα υπόλοιπα οφείλουν να μας απασχολούν όλους μας και όχι τους συνδικαλιστές.

Link to comment
Share on other sites

Και χιλιάδες μηχανικοί είναι άνεργοι, αλλά δεν είδα κανένεν να φωνάζει.....

Εν πάση περιπτώση, το θέμα έχει να κάνει από ότι κατάλαβα, με το γενικότερο σκοπό συρίκνωσης του δημόσιου τομέα έτσι δεν είναι?

Κάποτε φωνάζαμε ότι ήταν πολλοί και έπρεπε να συμμαζευτούν....Τώρα φωνάζουμε για το συμμάζεμα......Αποφασίστε επιτέλους τι θέλετε. Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο ξεχάστε το.......βάζω και τον εαυτό μου μέσα.

 

Αν πάλι είναι κάτι άλλο εκτός από αυτό που κατάλαβα, γράψτε λάθος...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για τον ΣΠΙΟΥΝΟ του μπρεχτ ενα εχω να πω....

 

μπορει να γινει κι τωρα με συστημα win -win

 

1.δωσε εναν που περνει καλπικη συνταξη και ΔΕΝ θα σου κοπει η δικια σου ουτε ευρω

 

και μια διαφορετικη αποψη

 

2. οταν ο γειτονας δεν μουδωσε αποδειξη δεν μιλησα....

οταν ο γειτονας πηρε συνταξη μαιμου παλι δεν μιλησα

οταν η σολωμου δνε παντρευοταν για να περνει συνταξη αγαμης θυγατερας παλι δεν μιλησα....

 

ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΗΡΘΕ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ δεν ειχα ΜΙΑ- ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ

Edited by akius
  • Upvote 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και χιλιάδες μηχανικοί είναι άνεργοι, αλλά δεν είδα κανένεν να φωνάζει.....

 

Πάντως εδώ http://www.emdydas.g...gasias_6551.doc βλέπω ότι τα περισσότερα αιτήματα των μηχανικών του δημοσίου αφορούν όλους τους μηχανικούς (ελ. επαγγελματίες, ιδιωτικούς και δημόσιους υπαλήλους) και κάποια μάλιστα αποκλειστικά τους ελεύθερους επαγγελματιες.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκινήθηκα!!!! Αυτοί δεν είναι που συναντούσαμε και συναντούμε στις πολεοδομίες, τα δημόσια έργα και τις ΠΕΧΩ?!?!?! Καλό είναι να φρεσκάρουμε που και που τις μνήμες μας!!!

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ http://www.emdydas.g...gasias_6551.doc βλέπω ότι τα περισσότερα αιτήματα των μηχανικών του δημοσίου αφορούν όλους τους μηχανικούς (ελ. επαγγελματίες, ιδιωτικούς και δημόσιους υπαλήλους) και κάποια μάλιστα αποκλειστικά τους ελεύθερους επαγγελματιες.

 

Φυσικά....Ετσι είναι η ωραία βιτρίνα και είναι πιο πιασάδικο. Αλλωστε όσο πιο πολλοί τόσο καλύτερα. Φαντάζεσαι να αφορούσαν μόνο δικά τους ζητήματα? Θα έτρωγαν κυνήγι.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

akius:

Όταν μιλάγανε για τα "χρυσά κουτάλια" και την ΕΟΚ, εγώ αντέδρασα...

Όταν όλοι υπογράφανε την συνθήκη για την Ε.Ε., εγώ μάζευα υπογραφές να γίνει δημοψήφισμα...

Όταν όλοι δείχνανε μια ευφορία για τους Ολυμπιακούς αγώνες, εγώ ανησυχούσα ότι "θα πληρώσουμε μετά τον λογαριασμό"...

Όταν η μισή Ελλάδα ψήφισε ΠΑΣΟΚ το 2009 γιατί "λεφτά υπάρχουν", εγώ έτρωγα τα λυσσακά μου ότι "έρχονται χειρότερα"...

 

και για να γίνω πιο συγκεκριμένος σε αυτό που είπες:

Διέσυρα "συνάδελφο" σε τεχνική υπηρεσία διότι χρηματίζεται και χρηματίστηκε μπροστά μου,

Όταν μου "προσφέρθηκε" πολύ μεγάλο "μέσο" για να πάρω μεταγραφή στο ΕΜΠ, το αρνήθηκα,

Όταν μου "προσφέρθηκε άμεση επίλυση προσωπικής μου υπόθεσης" από γραφείο μεγαλοβουλευτή, το αρνήθηκα,

Όταν πολύ γνωστό συγγενικό πρόσωπο ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ σύνταξη αναπηρίας, θέλησε να "βοηθήσει" βουλευτή για να "της βγάλει την σύνταξη", αρπαχτήκαμε για τα καλά....Είχε όλα τα πιστοποιητικά από γιατρούς και η επιτροπή (ασχέτων ειδικοτήτων ή διοικητικοί) ρώτησαν: "Τι ψηφίζεις?".....!!!!

Πολλές τέτοιες προσωπικές ιστορίες, αλλά το συμπέρασμα ένα: ΟΧΙ, ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί!! Ας το λήξουμε αυτό θέμα γιατί εγώ προσωπικά αστακό μια φορά έφαγα στην ζωή μου και αυτή κερασμένη.....

 

AlexisPap: Ελπίζω να μην σου ξεσκίσαμε το θέμα....

Edited by Γιάννης
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.