Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναστολή εξοικονομώ κατ οίκον


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όντως έχει έρθει έγγραφο στις τράπεζες. Το θέμα είναι τι θα γίνει με άτομα που έχουν πάρει έγκριση πιστολιπτικής ικανότητας μετά από μήνες.

Πάντως ακούγεται ότι θα υπάρξει μεταφορα ποσού από άλλες περιφέρειες που δεν κρυώνουν τόσο όσο βόρεια. Ως τότε όμως STOP.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στην Θεσσαλονίκη δηλαδή η παρακάτω ερώτηση μου είναι άκυρη λόγω αναστολής του προγράμματος;

 

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα "εξοικονομώ κατ' οίκον" για την εγκατάσταση ατομικού καυστήρα αερίου σε διαμέρισμα; Τί κέρδισε; Ισχύει η επιχορήγηση μέχρι 70% στην κατηγορία Α1; Η επιχορήγηση δόθηκε κανονικά; Ποιο ήταν το επιπλέον κόστο για την παραλαβή και πιστοποιητικού ενεργειακής επιθεώρησης από μηχανικό; Πρόκειται να άλλαξουμε από κεντρική θέρμανση πετρελαίου σε ατομική φυσικού αερίου.



http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=698&language=el-GR
ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΤΗΤΑ - ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟΙ - ΚΡΙΤΗΡΙΑ

1.Ερ.: Ποιοί έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα και ποιες οι επιδοτήσεις;
Απ.: Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε πολίτες/ωφελούμενους, ιδιοκτήτες κατοικιών ενεργειακής κατηγορίας Δ και κάτω που βρίσκονται σε τιμή ζώνης μικρότερη ή ίση με 2100 Ευρώ/τμ, οι οποίοι εισοδηματικά εντάσσονται σε τρεις κατηγορίες, με διακριτά κίνητρα ανά κατηγορία. Συγκεκριμένα:

Κατηγορία Α1
Ιδιοκτήτες επιλέξιμων στο πρόγραμμα κατοικιών, το ατομικό ή το οικογενειακό δηλωθέν εισόδημα των οποίων δεν ξεπερνά τις 12.000 € ή τις 20.000€ αντίστοιχα. Για την κατηγορία αυτή, τα κίνητρα περιλαμβάνουν τη επιδότηση επιτοκίου 100% (άτοκο δάνειο) σε συνδυασμό με επιχορήγηση ύψους 70% επί του τελικού επιλέξιμου προϋπολογισμού όπως αυτός θα προκύπτει μετά τη διενέργεια της δεύτερης ενεργειακής επιθεώρησης. Δηλαδή ένας πολίτης για επιλέξιμο προϋπολογισμό 10.000€ θα λάβει άτοκο δάνειο 3.000 € και επιχορήγηση 7.000€.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω αν μπορώ να μπω στο πρόγραμμα "εξοικονόμοισης ενέργειας σε κατοικίες" για αγορά ατομικού καυστήρα αερίου. Έχω δει διαφημιστική που το αναγράφουν και στην Κεντρική Μακεδονία/Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάποιο πρόβλημα χρηματοδότησης το οποίο πρέπει να έχει λύθει. Αιτήσεις γίνονται ακόμα.

 

Απευθύνσου σε μια συνεργαζόμενη τράπεζα.

 

Τα λέει όλα στο παρακάτω σάιτ.

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/

 

Δεν εξηγείς αν θες να πάρεις το δάνειο για σένα ή θα ενεργήσεις σαν ενεργειακός επιθεωρητής για κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπήρχε κάποιο πρόβλημα χρηματοδότησης το οποίο πρέπει να έχει λύθει. Αιτήσεις γίνονται ακόμα.

Εγώ γνωρίζω ότι δεν γίνονται νέες αιτήσεις, από το Φεβρουάριο-Μάρτιο. (δε θυμάμαι πότε ήταν)

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα θέλω την επιδότηση 70% που λέει και 30% άτοκο δάνειο σαν απλός καταναλωτής, αλλά μόνο σε μία εταιρεία βρήκα να το προτείνουν αυτό για το πέρασμα του ατομικού επιτοίχιου λέβητα ΦΑ.

Link to comment
Share on other sites

To ποσοστό επιδότησης δεν είναι θέμα εταιρίας.

Αν εγκριθείς και έχεις εισόδημα που σε κατατάσει στην ομάδα Α1, έχεις επιδότηση 70%. 

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ γνωρίζω ότι δεν γίνονται νέες αιτήσεις, από το Φεβρουάριο-Μάρτιο. (δε θυμάμαι πότε ήταν)

 

 

Καλύτερα να πάει σε κάποια συνεργζόμενη τράπεζα να ρωτήσει για να είναι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.