Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγρασία σε τοίχο που εκτίθεται


Pini_Ormila

Recommended Posts

Θα το κάνω όσο πιο λιανά γίνεται γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη!

Σε ένα δωμάτιο το οποίο ένας τοίχος του εκτίθεται εξωτερίκα δηλαδή δεν έχει ούτε μπαλκόνι ώστε να έχει στέγαστρο ή κάποιο άλλο διαμέρισμα κολλητά, μπαίνει υγρασία απο τις πάνω γωνίες του και μόνο σε αυτόν! Συνενοούμαι με την ιδιοκτήτρια και μου ανοίγει την σοφίτα η οποία δε κατοικείται (είναι κενή και άφτιαχτη δηλαδή) για να το δούμε μαζί με έναν στεγά! Τεσπα πάμε πάνω και βλέποντάς το από μέσα δεν διαπιστώνουμε κάποια τρύπα ή σπασμένο κεραμμύδι και υποθέτω ότι είναι η υδρορροή βουλωμένη! Πάμε και ρίχνουμε νερό με το λάστιχο και βλέπουμε ότι κυλλάει μια χαρά χωρίς πρόβλημα! Η μόνωση της στέγης είναι μια χαρά (6-7cm) χωρίς πρόβλημα και το τρελό είναι ότι κανένα άλλο διαμέρισμα της οικοδομής δεν έχει παρόμοιο πρόβλημα και ας εκτίθενται οι τοίχοι του! Οι υδρατμοί σίγουρα δεν είναι, μιας και αερίζαμε συχνά! Είχαμε φτάσει σε σημείο να αερίζουμε και όταν έβρεχε για να εξαλείψουμε αυτό το ενδεχόμενο. Η υγρασία μπαίνει συνήθως τις μέρες που βρέχει ή αν έχει βρέξει και πιάσει ομίχλη! Σκέφτηκα να το βάψω αλλά μήπως απλώς του κάνω ένα πασάλειμμα και δεν έιναι ουσιαστική λύση. Εντάξει το σπίτι γενικά θέλει βάψιμο και ίσως με καλό μονωτικό χρώμα αλλά γιατί αυτή η υγρασία δεν φαίνεται και σε άλλα δωμάτια;;;!!!! Αν είναι αυτή η αιτία!!!

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο! Αν μπορείτε και σκεφτείτε κάτι εσείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ο τοιχος ειναι μονωμενος? τα δοκαρια και οι κολωνες?

 

αυτο το προβλημα το εχεις μονο το χειμωνα η και το καλοκαιρι?

 

Έχει μόνωση! Αλλά όχι τίποτα τρομερό μιας και με καλοριφέρ έχει μεγάλες απώλειες (κρυώνει σε χρόνο dt)! Το πρόβλημα είναι όλες τις εποχές όταν βρέχει πολύ όμως, όχι με μικρές βροχοπτώσεις!

 

Τι εγινε τελικα με τον τοιχο? εχεις καποιο αποτελεσμα?

μηπως υπαρχει καπου "σκασιμο" του εξωτ. τοιχου?

 

Δεν υπάρχει σκάσιμο όσο φαίνεται απ' έξω εκτός αν είναι κάτι που δεν μπορώ να δω! Ελπίζω τώρα που θα σταματήσουν οι βροχές (να μην γίνει κανένα ατύχημα) να φέρω κάποιον στεγά να τσεκάρει και την στέγη μήπως έσπασε κάποιο κεραμμύδι! Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι σε εκείνα τα σημεία...λείπει η μονωση....

 

Το είχα σκεφτεί και αυτό αλλά γιατί τα προηγούμενα χρόνια πού ήταν άλλος ενοικιαστής δεν είχε πρόβλημα (απ' όσα λέει η ιδιοκτήτρια) και είχε μείνει και 4,5 χρόνια κιόλας! Γι' αυτό καταλήγω ότι υπάρχει κάπου βλάβη!

Σίγουρα η μόνωση είναι της πλάκας αλλά δεν εξηγείται η υγρασία πού μπαίνει από πέρσυ στο δωμάτιο!

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμανση χρησιμοποιουσε ο προηγουμενος και τι εσυ?

 

Πέρσι χρησιμοποιούσα καλοριφέρ με πετρέλαιο (αυτόνομη θέρμανση) και φέτος έβαλα air condition!! Και με τα δύο είχα υγρασία! Με το air condition νομίζω ότι είναι καλύτερα σε σχέση με πέρσι πού είχε νερά το πάτωμα που στάζανε απ τους τοίχους! Νομίζω ότι κάπως μπάζει νερά γενικά αλλά δεν μπορω να καταλάβω πως!!!

Αν ήταν εσωτερική η υγρασία, ώστε να υπάρχει θέμα με την θέρμανση , η μούχλα θα ξεκινούσε από χαμηλά στον τοίχο!

 

 

Και ο προηγούμενος καλοριφέρ με πετρέλαιο χρησιμοποιούσε!

Edited by Pini_Ormila
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο ανεξήγητο πρόβλημα υγρασίας (μόνο το χειμώνα μετά την περίοδο πολλών βροχών) είχα και εγώ....υγρασία, μούχλα κλπ...

 

Υπέθεσα οτι είναι απο την υγροποίηση των ατμών στους εσωτερικους τοιχους που ήσαν παγωμένοι γιατί δεν πολυάναβα το καλοριφέρ.

 

Εκανα εφέτος θερμομόνωση στον εξωτερικό τοίχο της βορεινής πλευράς της πολυκατοικίας με φελιζόλ κλπ (σύστημα Knauf).

 

Εφέτος παρά τις πολλές βροχές η υγρασία σταμάτισε, ας ελπίσω οτι θα είναι οριστική η λύση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο ανεξήγητο πρόβλημα υγρασίας (μόνο το χειμώνα μετά την περίοδο πολλών βροχών) είχα και εγώ....υγρασία, μούχλα κλπ...

 

Υπέθεσα οτι είναι απο την υγροποίηση των ατμών στους εσωτερικους τοιχους που ήσαν παγωμένοι γιατί δεν πολυάναβα το καλοριφέρ.

 

Εκανα εφέτος θερμομόνωση στον εξωτερικό τοίχο της βορεινής πλευράς της πολυκατοικίας με φελιζόλ κλπ (σύστημα Knauf).

 

Εφέτος παρά τις πολλές βροχές η υγρασία σταμάτισε, ας ελπίσω οτι θα είναι οριστική η λύση του προβλήματος.

 

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι δικό μου το σπίτι 8-) ώστε να κάνω μια τέτοια επένδυση-άνοιγμα! Φυσικά και αυτό που προτείνεις είναι η καλύτερη και πιο σίγουρη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.