Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΧΙ ΤΑ ΑΝΑΔΡΩΜΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΞΟΝΤΩΣΗ.

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ 1600ΑΡΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΠΑΛΙ ΤΙΡΕΤΙΑ (ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ 2011 ΜΑΛΛΟΝ) 3,000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μηχανικός κάτω της πενταετίας (κλείνω 5ετία τον Νοέμβρη) και ελεύθερος επαγγελματίας.

Μου ήρθε το ειδοποιητήριο 1250 περίπου ευρω.

Με βάση τους πίνακες του ΤΕΕ έπρεπε να είναι 1035

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τα υπόλοιπα τι είναι?

 

Υπαρχουν άλλοι πιο αναλυτικοί πίνακες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.

τωρα εκλεισα την πενταετια ως ασφαλιζομενος και μου ηρθε το ΤΣΜΕΔΕ 1925 ευρω!!!(απο 1075 την προηγουμενη φορα).δεν εχω να τα δωσω τι μπορω να κανω γνωριζει κανεις?και απο τις πεντε κατηγοριες που πληρωνω για κυρια συνταξη,κλαδο προνοιας,επικουρικη ασφαλιση,κλαδο υγειας και υπερ οαεδ μπορω να κανω κατι για αυτα?ειδικα για τον κλαδο υγειας και να κανω ας πουμε ιδιωτικη ασφαλιση?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.

τωρα εκλεισα την πενταετια ως ασφαλιζομενος και μου ηρθε το ΤΣΜΕΔΕ 1925 ευρω!!!(απο 1075 την προηγουμενη φορα).δεν εχω να τα δωσω τι μπορω να κανω γνωριζει κανεις?και απο τις πεντε κατηγοριες που πληρωνω για κυρια συνταξη,κλαδο προνοιας,επικουρικη ασφαλιση,κλαδο υγειας και υπερ οαεδ μπορω να κανω κατι για αυτα?ειδικα για τον κλαδο υγειας και να κανω ας πουμε ιδιωτικη ασφαλιση?

 

Να βγείς στους δρόμους, αυτό πρέπει να κάνεις και αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, όταν βλέπω μηνύματα σαν το παραπάνω και σαν αυτό που άνοιξε το thread, και χωρίς καμία προσωπική αιχμή προς τους συναδέλφους, κατανοώ γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε! Γιατί μέσα σε αυτό το φόρουμ και σε άλλα παρόμοια, σε κοινωνικά δίκτυα κτλ έχει ήδη γίνει παρά μα πάρα πολύς λόγος για αυτά τα ζητήματα. Αν υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι οι οποίοι αντιλήφθηκαν το πρόβλημα όταν έλαβαν το ειδοποιητήριο, τότε πείτε μου ποιος φταίει για την κατάστασή μας αν εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε ενήμεροι για τόσο σημαντικά θέματα!

Το θέμα έχει προκύψει από τα μέσα του 2011, δεν είναι πρόσφατο.

Επίσης, φίλε kostavros, όλα όσα ρωτάς έχουν εκτενέστατα αναφερθεί σε άλλα θέματα στο φόρουμ. Προφανώς δεν έκανες τον κόπο να ψάξεις. Δεν επιτίθεμαι σε εσένα, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας με παράδειγμα εσένα και συγνώμη που θα χρησιμοποιήσω δεύτερο ενικό πρόσωπο, να αναδείξω το πόσο ακόμα περιμένουμε τις λύσεις από τους άλλους.

Έλαβες ένα ειδοποιητήριο που σε "φρικαρε". Αντί να ψάξεις να δεις τι ισχύει, τι μπορείς να κάνεις, αν άλλοι έχουν βρει λύση σε αυτό το θέμα.. Απλά έθεσες τα ερωτήματά σου περιμένοντας έτοιμη την απάντηση. Γιατί φίλε μου να αναλώσει κάποιος χρόνο να σου απαντήσει όταν εσύ ο ίδιος δεν το έκανες πρώτος για τον εαυτό σου?? γιατί αν το είχες κάνει, θα είχες βρει όλα τα σχετικά θέματα.

 

Το φόρουμ δεν απαρτίζεται ούτε από φωστήρες, ούτε από ειδικούς ούτε από ανθρώπους που άλλη δουλειά δεν έχουν από το να λύνουν απορίες. Συνάδελφοι είμαστε όλοι εδώ και στο ίδιο καζάνι βράζουμε!!!

Για να μη μακρηγορώ, δεν είναι οτι θεωρώ την ερώτηση του kostavros τραγική, τη θεωρώ όμως ενδεικτική για τον τρόπο που σκέφτεται και δρα (και δυστυχώς δεν αντιδρά) η πλειονότητα από εμάς.

 

Έτσι δεν κάνουμε δουλειά! Όσο περιμένουμε αβίαστα τις απαντήσεις από τους άλλους, τόσο πιο βαθιά θα σκάβουμε το λάκκο μας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οντωσ εμεις φταιμε. σε λιγη ωρα παω στην διμαρτυρια του ΤΕΕ. δυστυχως φοβαμαι οτι θα ειμαστε λιγοι απο τους δεκαδεσ χιλιαδες μηχανικους τησ αθηνας.

Επισης σημαντικο είναι όμως ότι σε αντίθεση με άλλους κλάδους ελευθερων επαγγελματιων (πχ φαρμακοποιων που επίσης δεν πανε σε πορείες) δεν βλεπω κανεναν να μας υπερασπίζεται στα τηλεκαναλια όπου φοροφυγαδες μας αποκαλουν ...ετσι απλα χωρις στοιχεια. Εκει έπρεπε να δωθει μερος του αγωνα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, οι φαρμακοποιοί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, όπως και οι οδοντίατροι. Συνασπισμένοι, με σύλλογο και αποφασίζουν και πραττουν. Και καλά κάνουν δηλαδή...

Εμείς δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας καλά καλά! Αντί να δούμε τι θα κάνουμε, εμείς ακόμα τρωγόμαστε, ΑΜ vs PM και Διπλ. vs ΤΕ!!! Διαίρει και βασίλευε!!!!

 

φώναξε λίγο και για μένα που από επαρχία δύσκολο να είμαι σήμερα εκεί!!! :)

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.