Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

 

Μου ήρθε και εμένα η λυπητερή.Οι άνθρωποι δεν πάνε καλά.

Διαβάζω το νόμο εδώ και μισή ώρα.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο ποιητής εδώ.

 

"Για τα πρόσωπα της περίπτωσης α΄ της παραγρά−

φου αυτής που συμπληρώνουν μέχρι 31.12.2011 τουλά−

χιστον τρία έτη ασφάλισης στους Τομείς του κλάδουκύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα

Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.), έχουν εφαρμογή τα προβλε−

πόμενα στην περίπτωση α΄ της παραγράφου αυτής."

 

Δεν πρ΄κειται να πληρώσω τίποτα...Δεν έχω να τα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εκτος των αλλων υπαρχει και θεμα αθεμιτου ανταγωνισμου,συναδερφοι με διαφορα 2 χρονια και ουσιαστικα το ιδιο targetgroup λογω εμπειριας,εχουν αμεσα διαφορα ασφαλιστικων εισφορων 15% και μακροπροθεσμα ως 300%.Αυτο εκτος των αλλων ειναι και αντισυνταγματικο.Δυστυχως ομως καποιοι επιβαλλουν τις νεες εισφορες για να εξασφαλισουν τις συνταξεις τους και να μην υποστουν μεγαλες μειωσεις.Το προβλημα ειναι κυριως συντεχνιακο και λυπαμαι που το λεω.Σε ενα χρονο συμπληρωνω 20ετια και κατοχυρωση ελαχιστης συνταξης, αλλα κυριως την δυνατοτητα διαγραφης αμεσα.Το σκεφτομαι σοβαρα να παω σε διαγραφη και να εργαστω στο εξωτερικο για τα επομενα χρονια.

Edited by tasanto
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να μαι και γω....... Και η ζωή συνεχίζεται... Να δω που θα το πάνε το θέμα

 

Το "ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ" δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Μου είχε έρθει παλαιότερα ειδοποίηση με αυτό το μήνυμα και τελικά ήταν επειδή δεν είχα δηλώσει εγκαίρως την στρατιωτική μου θητεία και έπρεπε να κάνω μια διαδικασία για να αφαιρεθεί ο κλάδος υγείας από τις εισφορές και να μου επιστραφεί το ποσό για τους μήνες της θητείας.

Link to comment
Share on other sites

kostas δεν πρόκειται να γίνουν δίκες χιλιάδων μηχανικών στο μέλλον απο τις ΔΟΥ για τους ίδιους λόγους που αντί να γκρεμίζουν τα

αυθαίρετα τα τακτοποιούν.

 

Απλά θα είμαστε πάρα πολλοί και θα γίνουν οπωσδήποτε διακανονισμοί. (βλ. ΙΚΑ)

 

Εγώ εάν είχα λεφτά ΙΣΩΣ να πλήρωνα την εισφορά.

 

Αλλά τώρα δεν έχω και δεν μπορώ να πληρώσω. Ευτυχώς δεν έχω τπτ στο όνομά μου παρά ένα

αυτοκίνητο δεκαετίας. Ε ας έρθουν να το πάρουν..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ...μόνο ένα αμάξι....οπότε αυτός που δεν έχει να χάσει τίποτα, εύκολα τα κάνει πουτάνα αν θέλει... Και τι θα του κάνουν?? Μήπως πρέπει να αρχίσει να πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΦΠΑ κτλ, κτλ.....Δε λέω περισσότερα....Τέλος τα καλά παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η λυπητερή 1924 ευρώ από 1516 με το ανέβασμα ασφαλιστικής κατηγορίας, Τα ψέμματα τελείωσαν. Πρέπει να μην πληρώσει κανείς αυτή τη φορά μπας και ταρακουνηθούν!Η κατάσταση είναι εξοργιστική

Link to comment
Share on other sites

Και σκεφτειτε οτι θα ερθουν τα αναδρομικα από Ιούλιο του 2011 και οτι η ασφαλιστικη κατηγορια για ανω πετναετιας μετραει απο τον Ιουλιο 2011

οπότε ολοι θα αλλαξουμε ασφαλιστικη κατηγορια του χρονου και θα παει στα 3000 το εξαμηνο μαζι με την ειδικη πρασαυξηση.

Περαστικα και καλο θα ειναι να ενημερωσετε ολους τους φιλους μηχανικους γιατι κοιμουνται και ως τωρα δε με πιστευαν που τους ελεγα,

Ολοι περιμεναν να γινει κατι.χχαχαχαχα

 

μολις θα παρουν στα χερια τους το σημειωμα αλλα και τα αναδρομικα θα ειναι αργα.

Εκει που δε χρωσταμε βρεθηκαμε να χρωσταμε αναδρομικα κιολας

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα 1035 από 975 κάτω τριετίας. Η μόνη αύξηση που είδα είναι τα 60€ υπερ του ΟΑΕΔ. Να περιμένω κ άλλο "ραβασάκι"....

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η λυπητερή 1924 ευρώ από 1516 με το ανέβασμα ασφαλιστικής κατηγορίας, Τα ψέμματα τελείωσαν. Πρέπει να μην πληρώσει κανείς αυτή τη φορά μπας και ταρακουνηθούν!Η κατάσταση είναι εξοργιστική

 

Μια απο τα ιδια.

320 ευρω το μηνα.

Πληρωνω ολους τους γιατρους απο την τσεπη μου και δε νομιζω να προλαβω συνταξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.