Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

 

Μόλις έμαθα ότι όποιος έχει μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών ακόμα και τίποτα να μην κόβει θα πρέπει να πληρώνει εισφορές 117€ το μήνα!!

Μιλάμε έχω φρικάρει με όλα αυτά.

 

Εντώ μεταξύ εγώ είμαι και μισθωτός αλλά από ότι μου είπε ο λογιστής δεν αλλάζει κάτι.

 

Γνωρίζεις κάποιος επί αυτού ?

 

Ευχαριστώ,

Αριστοτέλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανως το λογικο ειναι οτι οποιος δεν δουλευει δεν πληρωνει.

Αλλα και με το ΤΣΜΕΔΕ δεν πληρωναμε, ειχαμε δεν ειχαμε δουλεια;

 

Οποιος εχει μηδενικο εισοδημα, πληρωνει εισφορες για τον αντιστοιχο βασικο μισθο, δηλαδη καπου για (7033Ε/12)*0,3795=222Ε/μηνα.

 

 

 

χωρις έναρξη επαγγελματος.

 

 

Αυτο δεν ξερω πως επηρεαζει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες αλλά παράλληλα διατηρώ και το μπλοκάκι υπηρεσιών θα πληρωνώ και εγώ εισφορές ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιήσω ?

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλα και με το ΤΣΜΕΔΕ δεν πληρωναμε, ειχαμε δεν ειχαμε δουλεια;

 

 

Ετσι ειναι. Γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει χωρις δουλεια μηχανικος!

 

Δηλαδη, το 38% (σχεδον) των 591 ευρω θα πρεπει καποιος με 0 εισοδημα να το βαζει απο την τσεπη του.

Παιρνω χρηματα, αλλά χωρις να παιρνω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχει σκέτο μπλοκάκι με μηδέν εισόδημα πληρώνει τα ελάχιστα γιατί κάπως πρέπει να ασφαλιστεί. (απλά σε σχέση με τώρα θα πληρώνει λιγότερα)

Αυτός που έχει μισθό (κανονικό, όχι από μπλοκάκι) και μπλοκάκι με μηδέν εισόδημα, δε πληρώνει για το μπλοκάκι διότι έχει καλυφθεί από τις κρατήσεις του μισθού του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχει σκέτο μπλοκάκι με μηδέν εισόδημα πληρώνει τα ελάχιστα γιατί κάπως πρέπει να ασφαλιστεί. (απλά σε σχέση με τώρα θα πληρώνει λιγότερα)

Αυτός που έχει μισθό (κανονικό, όχι από μπλοκάκι) και μπλοκάκι με μηδέν εισόδημα, δε πληρώνει για το μπλοκάκι διότι έχει καλυφθεί από τις κρατήσεις του μισθού του.

 

είναι σίγουρο αυτό ? υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που το λέει αυτό ? Ούτε λογιστής δεν μπορεί να μου πει με σιγουριά με τόσες απανωτές αλλαγές που γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

είναι σίγουρο αυτό ? υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που το λέει αυτό ? Ούτε λογιστής δεν μπορεί να μου πει με σιγουριά με τόσες απανωτές αλλαγές που γίνονται.

Αυτό προκύπτει προς το παρόν μόνο από δήλωση του υφυπουργού! Αναμένουμε την εγκύκλιο για το οριστικό του θέματος!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια γενική κουβέντα γιατί έχω μπερδευτεί...

 

Εστω μηχανικος με την ατομική του επιχ.  Πληρώνει εισφορές ας πουμε για το τρέχων μήνα, σύμφωνα με τα δηλωθέντα του 1ου εξ. του 2015.

 

Ο μηχανικός αυτός ειναι ταυτόχρονα μπλοκάκιας με μια  Χ εργοληπτική εταιρεία.

 

Είναι και μέτοχος σε μια τρίτη ΕΕ κατασκευαστική. (οπου έπαιρνε απαλλαγή ΤΕΒΕ, επειδή ήταν ήδη ασφαλισμένος στο ΕΤΑΑ).

 

Οι εισφορές του "σήμερα" ειναι ποσοστό επι των συνολικών δηλωθέντων του;  δηλ κερδη ατομικής + κέρδη μερίσματος εταιρείας σύμφωνα με το ποσοστό του + κέρδη απ'το μπλοκάκι ;

 

Εγκυκλοπαιδικά ερωτώ.

 

Υ.Γ. κι ένα δευτερο. Μηχανικος ασκεί το επάγγελμα και ταυτόχροα διατηρεί κατάστημα. Επαιρνε απαλλαγή απο ΟΑΕΕ επειδή ήταν ΕΤΑΑ. Μου ανέφερε πως θα πληρώσει διπλή ασφάλεια! (το διπλή ειναι γενικό, εννοεί παραπάνω) Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.