Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Ο μισθωτός που έχει ανοικτό μπλοκάκι με μηδεν εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα το 2017, θα πληρώσει εισφορές για τα εισοδήματα από ελεύθερο επάγγελμα που είχε το 2015.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μισθωτός που έχει ανοικτό μπλοκάκι με μηδεν εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα το 2017, θα πληρώσει εισφορές για τα εισοδήματα από ελεύθερο επάγγελμα που είχε το 2015.

Εγω εχω εισοδήματα απο παροχή υπηρεσιών και επιπλέον ήμουν μισθωτός το 2015 και το 2016. Τωρα θέλω να διακόψω το μπλοκάκι. Αν το διακόψω θα πληρώσω κατι ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι εισφορές του '15 κάποια στιγμή θα συμψηφιστούν με το πραγματικό εισόδημα του φετινού γενάρη, που αν είναι μηδενικό, θα αντιστοιχούν στο ελάχιστο ποσό.

 

Επίσης δε θα πρέπει να μπερδεύουμε την περίπτωση ανθρώπου που εργάζεται σε μια εταιρεία σα μισθωτός με μπλοκάκι με αυτόν που εργάζεται σε μια εταιρεία χωρίς μπλοκάκι αλλά έχει και μπλοκάκι για δικές του δουλειές.

 

Ο πρώτος ακόμα και χωρίς πελατεία θα πληρώσει την ελάχιστη εισφορά. Ο δεύτερος αν δεν έχει πελατεία στο μπλοκάκι δε θα πληρώσει επιπλέον εισφορά αλλά αν έχει θα πληρώσει πρακτικά δύο εισφορές: μία με τις κρατήσεις από το μισθό του και μία για τα έσοδα από το μπλοκάκι.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

οι εισφορές του '15 κάποια στιγμή θα συμψηφιστούν με το πραγματικό εισόδημα του φετινού γενάρη, που αν είναι μηδενικό, θα αντιστοιχούν στο ελάχιστο ποσό.

 

Επίσης δε θα πρέπει να μπερδεύουμε την περίπτωση ανθρώπου που εργάζεται σε μια εταιρεία σα μισθωτός με μπλοκάκι με αυτόν που εργάζεται σε μια εταιρεία χωρίς μπλοκάκι αλλά έχει και μπλοκάκι για δικές του δουλειές.

 

Ο πρώτος ακόμα και χωρίς πελατεία θα πληρώσει την ελάχιστη εισφορά. Ο δεύτερος αν δεν έχει πελατεία στο μπλοκάκι δε θα πληρώσει επιπλέον εισφορά αλλά αν έχει θα πληρώσει πρακτικά δύο εισφορές: μία με τις κρατήσεις από το μισθό του και μία για τα έσοδα από το μπλοκάκι.

Εγω ειμαι μισθωτός κανονικα (χωρίς μπλοκάκι) και παράλληλα διατηρώ μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών που τα προηγούμενα δυο χρόνια δεν πλήρωνα εισφορές επειδή ακριβως έπαιρνα απαλλαγή επειδή πλήρωνα εισφορές ως μισθωτός. Το μπλοκάκι το χρησιμοποιούσα κανονικα τις δυο προηγούμενες χρονιές. Τωρα φετος τον Ιανουάριο δεν θα εκδοσω κάποιο τιμολόγιο. Πληρώνω κάποια εισφορά ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα πληρώσεις τις εισφορές που αντιστοιχούν στα λεφτά που έβγαλες τότε. Στην πορεία θα συμψηφιστούν με το τωρινό μηδέν και λογικά θα έχεις πιστωτικό υπόλοιπο για το μέλλον (ή για καναν ένφια - ποιός ξέρει...)

 

 

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το κράτος ποντάρει πολύ στα λεφτά που θα μαζέψει με αυτό τον τρόπο, έστω κι αν θα πρέπει στο τέλος να τα δώσει πίσω. Θα βρουν κάποιο άλλο φόρο για να αποφύγουν την επιστροφή.

 

Δε νομίζω ότι ήταν τόσο δύσκολο να ξεκινήσουν από 1/1/2017 να μετράνε τα κανονικά εισοδήματα κι όχι 2 ετών πίσω...

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα πληρώσεις τις εισφορές που αντιστοιχούν στα λεφτά που έβγαλες τότε. Στην πορεία θα συμψηφιστούν με το τωρινό μηδέν και λογικά θα έχεις πιστωτικό υπόλοιπο για το μέλλον (ή για καναν ένφια - ποιός ξέρει...)

Αν προχωρήσω σε άμεσα διακοπή γλυτωνω αυτην την τυχόν εισφορά ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα πληρώσεις τις εισφορές που αντιστοιχούν στα λεφτά που έβγαλες τότε. Στην πορεία θα συμψηφιστούν με το τωρινό μηδέν και λογικά θα έχεις πιστωτικό υπόλοιπο για το μέλλον (ή για καναν ένφια - ποιός ξέρει...)

Αν προχωρήσω σε άμεσα διακοπή γλυτωνω αυτην την τυχόν εισφορά ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γλιτώνεις τίποτα από εισφορές του 2017 (μόνο το τέλος επιτηδευματος)

Η χρήση του 2017 αφορά τις εισφορές του 2018

Η χρήση του 2016 δηλαδή άθροισμα μισθών και κέρδος ΕΕ είναι η βάση υπολογισμού

Και μέχρι τις φετινές φορολογικές δηλώσεις είναι το 2015

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν γλιτώνεις τίποτα από εισφορές του 2017 (μόνο το τέλος επιτηδευματος)

Η χρήση του 2017 αφορά τις εισφορές του 2018

Η χρήση του 2016 δηλαδή άθροισμα μισθών και κέρδος ΕΕ είναι η βάση υπολογισμού

Και μέχρι τις φετινές φορολογικές δηλώσεις είναι το 2015

Οποτε πρεπει να προχωρήσω άμεσα σε διακοπή απο οτι καταλαβαίνω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.