Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

George, η απαντηση μου αφορούσε τους τρεις τυπους εισοδημάτων του συγκεκριμένου post του Πετρου. Δεν ξερω τι μπορει να παίξει με εισφορές [*] και εσοδα απι αγροτική παραγωγή[*].

 

Edit: *της συζυγου.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εισόδημα από Αγροτική Παραγωγή σημαίνει ότι είσαι αγρότης.
οπότε θα πρέπει να είσαι γραμμένος και στο ΟΓΑ, νομίζω δεν παίρνω και όρκο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γραμμένη στο ΟΠΕΚΕΠΕ όχι σαν κύριο επάγγελμα αγρότης ,  αλλά και τα εισοδήματα είναι μικρά αφού η παραγωγή είναι κυρίως για προσωπική χρήση εκτός από το αμπέλι που πουλάμε  σε οινοποιείο και στο συνεταιρισμό και επίσης και λίγο λάδι  Παίρνει και την επιδότηση . Δεν ξεπερνούν αυτά τα 2000 - 3000 ευρώ Δεν είναι γραμμένη στο ΟΓΑ αφού δεν είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης Μάλιστα δεν το ξέραμε ότι μπορεί να έχει αγροτικές δραστηριότητες έτσι  και είναι η δεύτερη χρονιά που εμφανίζουμε τέτοια έσοδα παρόλο που και εγώ και αυτή εργαζόμαστε με το πεθερό σε τέτοιες δραστηριότητες κατά καιρό , επικουρικά .Μάλιστα πριν λίγες μέρες πήραμε και την αποζημίωση για καταστροφή από φωτιά ενός τμήματος του αμπελιού και ενός κτήματος με ελιές (δυστυχώς ) . Κάνουμε μαζί δήλωση . Μου είπε η λογίστρια να κρατώ τα έξοδα και τα τιμολόγια γενικά και να τα βάλω στο τέλος στην δήλωση αν δεν ξεπερνούν ένα ποσό (που δεν θυμάμαι )  που με τίποτα δεν το ξεπερνά . 

 

Σε εμένα θα προσμετρηθούν και αυτά ? για την ασφαλιστική εισφορά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

George, η απαντηση μου αφορούσε τους τρεις τυπους εισοδημάτων του συγκεκριμένου post του Πετρου. Δεν ξερω τι μπορει να παίξει με εισφορές [*] και εσοδα απι αγροτική παραγωγή[*].

 

Edit: *της συζυγου.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

Στην περιπτωση εισοδηματων απο ελευθερο επαγγελμα και απο συμμετοχη σε εταιρεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω. Μάλιστα υπάρχει και το σχετικό πρόσφατο συνημμένο από τον ΣΑΤΕ.

2017SATE-30848.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.enikonomia.gr/my-money/132868,oli-i-egkyklios-gia-ton-ypologismo-ton-eisforon-ton-eleftheron-ep.html

 

Γιώργο δες άρθρο 2, Παρ. 10 και 11.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το είδα Δεν με καλύπτει απόλυτα γιατί η δραστηριότητα δεν είναι κατά κύριο επάγγελμα αγροτική Τέλος πάντως φιλολογικά το συζητάω γιατί έτσι και αλλιώς μιλάμε για λίγα χρήματα σαν επιπλέον εισοδήματα μακάρι να έχω περισσότερα και ας μου πάρουν και περισσότερες ασφαλιστικές εισφορές Και τα μισά από αυτά που παράγουμε αγροτικά και κτηνοτροφικά για προσωπική χρήση τα μοιράζουμε σε φίλους και γνωστούς , όπως κάνουν δηλαδή οι περισσότεροι εδώ . Το γουρούνι που σφάξαμε τα Χριστούγεννα τα μισά από τα λουκάνικα έφυγαν για φίλους . Το ίδιο και με το κρασί , εκεί μπορεί να δώσω και σε πελάτες μου σαν μηχανικός ,  καμία φορά 

 

 Έχω άλλη φιλοσοφία στην εργασία μου και δεν τα βαρυγκωμώ αρκεί να πάνε σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη για συντάξεις ή από αδυναμία να εργαστούν λόγο προβλημάτων υγείας , ή για να αποκαταστήσουν την υγεία τους . Σε άλλα να μην πηγαίνουν , όπως με αυτά που έφαγαν από το ταμείο μας . Αλλά όπως δίνω τον οβολό μου από την καρδιά μου ,  σε κάποιον ζητιάνο που βλέπω ότι έχει ανάγκη , χωρίς να ζητώ πιστοποιητικό ποινικού μητρώου , έτσι τα δίνω και εδώ Επομένως  , μακάρι να βγάζω παραπάνω και ας μου παίρνουν και παραπάνω ...Κάνε το καλό (ή το σωστό ) και ρίξτο στο γιυαλό   

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω

Μηχανικός εργαζόμενος με μπλοκάκι κατά το 2015, 2016 σε έναν εργοδότη και κατά το 2017 μισθωτός στον ίδιο εργοδότη.

Πως θα υπολογίζονται οι εισφορές του κατά το 2017 αν δεν κλείσει το μπλοκάκι μέχρι τις 31-01-2017 και δεν έχει κανένα εισόδημα από αυτό?

Θα πληρώνει κάθε μήνα τις εισφορές βάσει του εισοδήματός του από μισθωτή εργασία συν άλλα τόσα επειδή το 2015 και το 2016 ήταν εργαζόμενος με μπλοκάκι παρόλο που το μπλοκάκι κατά το 2017 δεν θα του αποφέρει κανένα εισόδημα?

 

Δεν είναι λίγο παράλογο το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Νόμοι 4387/2016 Αρθρο 39 Παράγραφος 9

Αρθρο 39. Εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών

9. Στους ασφαλισμένους της παρ. 1 του παρόντος άρθρου, οι οποίοι αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών και για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά) εφαρμόζονται αναλογικά ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38 του παρόντος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλααααά... αν κατάλαβε κανείς τι θα κάνει ένας μηχανικός και τι θα γράψει πάνω στο παραστατικό και που θα το δηλώσει (σε ποια εφαρμογή του υπουργείου) και πότε και ... και ....  

αν κόψει π.χ. με ημερομηνία 23/1/2017 ένα παραστατικό σε φυσικό πρόσωπο για ρύθμιση αυθαιρέτου θα οφείλει να αποδώσει δηλαδή το φυσικό πρόσωπο τις εισφορές ....

και .... και .....  αν αποκτήσει άλλους 3 του εργοδότες τον Μάρτιο ή τον Δεκέμβριο και κανέναν άλλο στους ενδιάμεσους μήνες τότε θα επιστραφούν οι εισφορές στο ανωτέρω φυσικό πρόσωπο και θα αναζητηθούν από τον μηχανικό ...

... δηλαδή η όλη διαδικασία θα πηγαίνει ανά μήνα .... και βλέπουμε ... 

και ... έχει να γίνει της κακομοίρας ....

.... η κιβωτός της χαμένης κηνηγού .... (και δεν έιναι λάθος γραμμένος ο τίτλος της ταινίας) ... μηχανάς καβαλάκι .. (κατά το ξέρεις από βέσπα) ... ξεφτιλισμένοι .... μου θυμίζουν τις δηλώσεςι του Θωμά του Μάντζιου ... αν την εγκύκλιο τη σχολιάσω όπως θέλω και της αρμόζει κυνδινεύω για ποινικό ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.