Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Από ότι έχω καταλάβει, κάθε ασφαλισμένος στο τέως ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ θα δέχεται δύο διαφορετικά ειδοποιητήρια κάθε μήνα:

 

(i) Το πρώτο ειδοποιητήριο θα εκδίδεται από τον ΕΦΚΑ και θα περιλαμβάνει τις εξής εισφορές:

- Εισφορά κλάδου ασφάλισης λόγω κύριας σύνταξης

- Εισφορά κλάδου υγείας

- Εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ

 

(ii) Το δεύτερο ειδοποιητήριο θα εκδίδεται από το ΕΤΕΑΕΠ και θα περιλαμβάνει τις εξής εισφορές:

- Εισφορά κλάδου επικουρικής ασφάλισης

- Εισφορά κλάδου εφάπαξ παροχών

 

Επιβεβαιώνω πως βγήκε για εμένα σήμερα το (i), από τον ΕΦΚΑ, με εισφορές 20% (κύρια) + 6.95% (υγεία) + 10€ (ΟΑΕΔ).

 

Για το ΕΤΕΑΕΠ, το (ii), σήμερα ακούω πρώτη φορά... Τι φάση; Θα πρέπει να κυνηγάμε εμείς τα διάφορα απίθανα ταμεία για να πλερώσουμε;

 

EDIT: Ξέχασα να πω για τα αναδρομικά 2011-14, για τα οποία μάλλον θα πρέπει να κυνηγήσουμε το ΤΣΜΕΔΕ για να τα πλερώσουμε... Έλεος! Δεν θα ξέρουμε ποιον να @#$!%^&* πρώτα  :mrgreen:

Edited by Aleonymous
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοπιπόν το ξεκαθάρισα το θέμα αναφορικά σε εφάπαξ και επικουρικό: (λέμε τώρα)

Σε επικοινωνία με το ΕΤΕΑΕΠ τόσο στο μαγνητοφωνημένο μηνυμα που έχει όσο και με κάποια που μιλησα μου είπαν ότι να δεν ξέρουν κάτι (ακόμα) και να ενημερωθούμε είτε από το ΕΤΑΑ είτε από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Το ΕΤΑΑ παρά του ότι στη σελίδα του (επικοινωνία) γράφει να ενημερωνόμαστε από ταμείο μας, εγώ σαν καλό παιδί πήρα τηλέφωνο ... και μου είπαν το ίδιο.

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ στις εισφορές που πηρα και εκεί μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι.

 

Αυτά. Μάλλον επειδή όλοι μας ασχολούμαστε με τα ειδοποιητήρια ... έβγαλα εύκολα γραμμη σε όλα !!! 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ξεκαθάρισα το θέμα αναφορικά σε εφάπαξ και επικουρικό: (λέμε τώρα)

[...]

Αυτά. Μάλλον επειδή όλοι μας ασχολούμαστε με τα ειδοποιητήρια ... έβγαλα εύκολα γραμμή σε όλα !!! 

 

Χαχα! Ευχαριστώ για την... επιβεβαιωμένη παράταση της απροσδιοριστίας! Εν ολίγοις, κανείς δεν ξέρει τίποτα...

Edited by Aleonymous
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα διαβάσει σε κάποιο ενημερωτικό σαιτ (δε θυμάμαι σε ποιο) ότι για κάποιο λόγο που δεν έγραφε δε θα υπολογίζονταν το εφάπαξ και το επικουρικό για τους 2 πρώτους μήνες αλλά ότι θα υπολογιστούν τον Μάρτιο όπου θα κληθούμε να πληρώσουμε και τα αναδρομικά τους των 2 πρώτων μηνών.

 

Μήπως (δική μου σκέψη) σκοπεύουν αυτές τις δύο εισφορές να τις εντάξουν στο ΤΜΕΔΕ και να πληρώνονται εκεί ώστε να αποκτήσει και "περιουσία" (αφού πρώτα την κατέκλεψαν)?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα ενδιαφέρον στοιχείο που δεν περίμενα στο ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ ήταν ότι το ποσό επί του οποίου υπολογίζεται η εισφορά, βάσει Ε3, είναι [Έσοδα]-[Έξοδα], όπου (για το 2015) τα Έξοδα ήταν κυρίως εισφορές ΤΣΜΕΔΕ. Για παράδειγμα, αν είχες καθαρές αμοιβές (χωρίς ΦΠΑ) 12Κ€ και ΤΣΜΕΔΕ 3Κ€, τότε οι εισφορές ΕΦΚΑ ήταν 26.95% στα 9Κ€ (~2.5Κ€/έτος)

 

Ελπίζω να ισχύσει κάτι αντίστοιχο και στα Ε3 των επόμενων χρόνων, μπας και γλιτώσουμε από εκεί κανένα φράγκο.

Link to comment
Share on other sites

Επι του φορολογητεου υπολοιγιζεται, οχι επι του δηλωθεντος εισοδηματος.

Αρα ορθοτατα εχει υπολογιστει.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως βγήκε για εμένα σήμερα το (i), από τον ΕΦΚΑ, με εισφορές 20% (κύρια) + 6.95% (υγεία) + 10€ (ΟΑΕΔ).

 

Για το ΕΤΕΑΕΠ, το (ii), σήμερα ακούω πρώτη φορά... Τι φάση; Θα πρέπει να κυνηγάμε εμείς τα διάφορα απίθανα ταμεία για να πλερώσουμε;

 

EDIT: Ξέχασα να πω για τα αναδρομικά 2011-14, για τα οποία μάλλον θα πρέπει να κυνηγήσουμε το ΤΣΜΕΔΕ για να τα πλερώσουμε... Έλεος! Δεν θα ξέρουμε ποιον να @#$!%^&* πρώτα  :mrgreen:

 

Στο ειδοποιητηριο μου αναγραφεται στον πινακα "ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ-ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΜΗΝΟΣ" και στην υποενοτητα "ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΑΣ (αρθρ. 98 Ν.4387/16)" ενα ποσο 187 ευρω.

 

Αυτο δεν  βλεπω να αφαιρειται απο το τελικο οφειλομενο ομως.

 

Καμια ιδεα;

 

Ευχαριστω,

 

Αλεξ

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά στο εν λόγω ειδοποιητήριο θα πρέπει η μηνιαία σου αποδοχή x 0,2695 (αφού δεν περιλαμβάνει εφάπαξ, επικουρική) +10 (ΟΑΕΔ) - έκπτωση (αν υπάρχει) να ισούται με την μηνιαία καταβολή. Αν θες δώσε κανένα νούμερο να το δούμε

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ έχει ήδη αφαιρεθεί από τα ποσά που αναγράφονται παραπάνω. Τουλάχιστον στο δικό μου έτσι είναι

 

 

θεωρητικά στο εν λόγω ειδοποιητήριο θα πρέπει η μηνιαία σου αποδοχή x 0,2695 (αφού δεν περιλαμβάνει εφάπαξ, επικουρική) +10 (ΟΑΕΔ) - έκπτωση (αν υπάρχει) να ισούται με την μηνιαία καταβολή. Αν θες δώσε κανένα νούμερο να το δούμε

 

Ετσι ακριβως ειναι. Σας ευχαριστω.

 

Αλεξ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.