Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

επειδή τώρα είδα το ποσό του έφκα και έπαθα κάτι (325€ λόγω 2015 που ηταν μια ανωμαλία στα έσοδα), κάνω εναν υπολογισμό και εαν μπορεί κάποιος να μου τον επιβεβαιώσει:

για το 1ο εξάμηνο του 2017 θα πληρώσω 6x325= 1950€ (δηλαδή 948€ παραπάνω απο το αν λάμβαναν υπόψη εισοδήματα 2016)

για το 2ο εξάμηνο του 2017 θα ηταν να πληρώσω βάσει 2016: 6x167= 1002€. Επειδή όμως θα γίνει συμψηφισμός, οφείλω ακόμα 1002-948=54€

 

Δηλαδή όλο το 2ο εξάμηνο του 2017 θα πληρώσω 54€?  καλά τα λέω ή κάτι είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά τα λες. Βέβαια αν έρθει και εφάπαξ - επικουρικό για το Α' 2017 πάνω στα εισοδήματα του 2015 τότε μάλλον θα σου χρωστάνε για το Β' 2017!!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

.... το οποιο φυσικά μένει μέσα για επόμενος συμψηφισμους ...

Αντε βρε προάγουν την αποταμιεύση... τη δική τους ... με τα δικα μας..

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ανάρτησης των εισφορών στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες είναι σε εξέλιξη. Προσωρινά δε μπορείτε να δείτε την εισφορά σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας, 

 

Καθώς δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα εξαρχής και δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα posts (με συγχωρείτε) θα ήθελα μια παραπομπή ή μια απάντηση στα ερώτηματα μου 

 

1. Εργάζομαι ως μισθωτός με μπλοκάκι σε εταιρεία. 

2. Φορολογούμαι ως μισθωτός με μπλοκάκι 

3. Οι νέες μου εισφορές θα υπολογιστούν βάση του εισοδήματος του 2015 ή με βάση τα τωρινά μου εισοδήματα (παρακράτηση υπέρ ασφαλιστικού, όπως γίνεται παρακράτηση φόρου)? 

4. Τελικά το ποσοστό που αναλογεί είναι 27% ή 38% (επικουρικό+εφάπαξ) ? 

5. Τι ισχύει με τα 2/3 και 1/3? θα υπολογίζω το 38% της αξίας τιμολογίου και θα παρακρατά ή εταιρεία τα 2/3 του 38% (αν το αποδεχθεί ?) ? 

6. Σε περίπτωση που η εταιρεία δεν το κάνει αποδεκτό αλλά μου καλύπτει τις εισφορές, θα έχω κάποιες επιπτώσεις (χάνω τη φορολόγηση ως μισθωτός?) 

7. εν τελει αν είναι 38% το ποσοστό που αναλογεί, οι υπολογισμένες εισφορές δεν γίνονται οι ίδιες που έχεις ένας και τυπικά μισθωτός (κρατήσεις δικές του + εργοδότη) ? (μου φαίνεται το ίδιο αν δεν υπολογίσεις το 5% του ΙΚΑ 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας . Καλή δύναμη 

Πάνω στην ίδια περίπτωση (μισθωτός με μπλοκάκι, με σύμβαση έργου). Αυτό που δεν έχω βρει πουθενά (και μάλλον δε θα βρω, γιατί πολύ απλά ο νέος νόμος δεν είναι υπέρ του εργαζόμενου παρά μόνο υπέρ των "Δημοσιών εσόδων", εάν υφίσταται συγκεκριμένο ποσό ετήσιας σύμβασης πχ. 1.000*12=12.000 (χωρίς ΦΠΑ). Πως προστατεύεται ο εργαζόμενος ότι ναι μεν θα πληρώνει το 1/3 των εισφορών του και τα 2/3 ο εργοδότης, αλλά από εδώ και στο εξής, θα κόβει 1.000 - (2/3 των εισφορών), δηλαδή ουσιαστικά αυτός πληρώνει ΌΛΕΣ τις ασφαλιστικές εισφορές??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας να ρωτήσω κάτι , αν αρχίσεις να πληρώνεις τις τρέχουσες εισφορές αλλά έχεις παλιές οφειλές σου δίνουν (εννοείται για τον μήνα ) ασφαλιστική ενημερότητα ? αν το γνωρίζει κάποιος ?

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

επειδή τώρα είδα το ποσό του έφκα και έπαθα κάτι (325€ λόγω 2015 που ηταν μια ανωμαλία στα έσοδα), κάνω εναν υπολογισμό και εαν μπορεί κάποιος να μου τον επιβεβαιώσει:

για το 1ο εξάμηνο του 2017 θα πληρώσω 6x325= 1950€ (δηλαδή 948€ παραπάνω απο το αν λάμβαναν υπόψη εισοδήματα 2016)

για το 2ο εξάμηνο του 2017 θα ηταν να πληρώσω βάσει 2016: 6x167= 1002€. Επειδή όμως θα γίνει συμψηφισμός, οφείλω ακόμα 1002-948=54€

 

Δηλαδή όλο το 2ο εξάμηνο του 2017 θα πληρώσω 54€?  καλά τα λέω ή κάτι είναι λάθος?

 

Κάνε νωρίς δήλωση φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας να ρωτήσω κάτι , αν αρχίσεις να πληρώνεις τις τρέχουσες εισφορές αλλά έχεις παλιές οφειλές σου δίνουν (εννοείται για τον μήνα ) ασφαλιστική ενημερότητα ? αν το γνωρίζει κάποιος ?

Κανονικά όχι. Είναι όπως παλιά παρόλο που πλήρωνε κάποιος τα τρέχοντα αν είχε παλιά χρέη δεν έπαιρνε ασφαλιστική ενημερότητα. Δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λες. Βέβαια αν έρθει και εφάπαξ - επικουρικό για το Α' 2017 πάνω στα εισοδήματα του 2015 τότε μάλλον θα σου χρωστάνε για το Β' 2017!!

Ναι, αλλά δεν υπολόγισες και τα αναδρομικά του 2011 και μετά.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.