Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Εγώ ξέρετε τι βλέπω όμως?

Ότι αντί να συσπειρωνόμαστε για να είμαστε πολλοί, πάντα κάτι μας ενοχλεί στις απαντήσεις ή

τα σχόλια άλλων και βρίσκουμε πάντα τρόπο να δημιουργούμε ένα κλίμα αντιπαλότητας και χάνουμε χρόνο να

αναλωνόμαστε στο να σχολιάζουμε αν κάποιος έχει λόγο ή είναι στρατευμένος κλπ.

Η στράτευση θα πρέπει να αφορά μόνο το συμφέρον μας και να πατάξουμε την ανθρωποφαγία

που μας ετοίμασαν. Πάρτε το χαμπάρι και πάμε όλοι στις συγκεντρώσεις για τα θέματα που μας αφορούν

και, σας παρακαλώ, ας απαντάμε με μια διάθεση που δείχνει ότι έχουμε ένα σκοπό τη φορά και όχι να

διαχεόμαστε με σχόλια παιδικά που αποπροσανατολίζουν και ξεχειλώνουν το θέμα ή αφορούν σε προσωπικές

εμπάθειες, απωθημένα ή ό,τι άλλο θέλετε...

Και αν κάποιοι ενοχλούνται, πιστεύω καλύτερα να ενοχληθούν νωρίς και να ξυπνήσουν, παρά να αφήνουμε στο έλεος

των αχρήστων, ή μάλλον αυτών που σίγουρα αδιαφορούν για το αν έχουμε να πληρώσουμε τις εισφορές μας, τα θέματά μας.

Δε χρειάζεται να φτάσουμε στην απελπισία για να ξεκουνήσουμε. Γιατί μετά μάλλον δε θα έχουμε τη διάθεση να το κάνουμε.

Άμα πειστούμε ότι όλα είναι τετελεσμένα, πάει μετά, το θέμα θα είναι λήξαν. Και κάτι μου λέει ότι αν απλά δεν πληρώσουμε, τότε

θα βρουν τρόπο να μας αναγκάσουν να το κάνουμε...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1 φίλε

κι εγώ καχύποπτος είμαι με του ΤΕΕ την ανακοίνωση αλλά φοβάμαι πως αν δεν έχει συμμετοχή τότε το αποτέλεσμα θα είναι "σκάστε και πληρώνετε τώρα..."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις; Δεν ξέρεις ότι αρκετοί συνάδελφοι χαίρονται με όλο αυτό το θέμα και νομίζουν ότι θα μείνουν αυτοί οι λίγοι να χτυπάνε τις δουλειές;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το "Η από 27.9.2012 αίτηση ακύρωσης του ΤΕΕ" στα συννημμένα που είναι;

 

Το αλλάξανε πριν λίγο στο site του ΤΕΕ, πλέον είναι σε .pdf το υπόδειγμα της ένστασης και στο τέλος περιέχει σύνδεσμο με αλλο pdf (την εν λόγω αίτηση ακύρωσης, άλλες 22(!) σελίδες)

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα πείτε με περίεργο αλλά εγώ ξέρω ότι στην αίτηση επισυνάπτουμε όλα τα συννημμένα. Πλέον πείστηκα ότι γίνεται για την αναμπουμπούλα και μόνο. Στείλτε φαξ να το κλείσουν για να λέμε ότι το υπουργείο κωφεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις; Δεν ξέρεις ότι αρκετοί συνάδελφοι χαίρονται με όλο αυτό το θέμα και νομίζουν ότι θα μείνουν αυτοί οι λίγοι να χτυπάνε τις δουλειές;

 

Δεν θα μείνει κανένας.

 

Εδώ και 2 χρόνια λέω πως κάποια στιγμή θα μείνουν λίγοι που θα έχουν ασφαλιστική ενημερότητα, οπότε η μικρή πίτα της αγοράς θα μοιράζεται σε λίγους μηχανικούς και συνεπώς θα αντιστοιχεί ξανά ένα κομμάτι στον καθένα και όχι μια μπουκιά που αντιστοιχεί σήμερα.

 

Βλέπω όμως πως στο τέλος δεν θα μείνει κανένας γιατί θα μπουν οι πολυεθνικές στο παιχνίδι. Έχουν τόσο κεφάλαιο κίνησης που δεν τους νοιάζει καν για πόσο θα είναι πεσμένη η αγορά. Έχουν δουλειές σε άλλες χώρες, όταν ετοιμαστεί το έδαφος θα έρθουν στην Ελλάδα.

 

Όσοι ιδιώτες επιβιώσουν, θα το καταφέρουν μόνο αν δραστηριοποιούνται σε τοπικό επίπεδο όπου η αγορά είναι μικρή και δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί εταιρεία. Εννοείται βέβαια πως αν γίνει κάποιο μεγάλο έργο, για τα δεδομένα της επαρχίας, πάλι θα το χτυπήσει κάποιος από ψηλά.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι χομπιστα μηχανικος η αν εχεις 200.000 στην ακρη μονο απο τοκους θα πληρωνεις τσμεδε

 

 

εγω το ξαναλεω ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να δεχτω να μεγαλωσει η δουλεια μου οταν εχω συναδελφους που φαγαμε στα θρανια μαζι κοψιδια και ποτα :mrgreen:

συναδελφους που τους γνωρισα μεσα απο συνεργασιες , συναδελφους που λεμε τις αποψεις μας σε αυτο το φορουμ

ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ εξαιτιας των εισφορων

 

το ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.........ας μας κανουν να επιλεξουμε κλαδο ενασχολησης και στα ιδιωτικα εργα ας αλλαξει κατι και ας μου κοπει ετσι ενα κομματι της πιτας...

 

ΑΛΛΑ ΟΧΙ με τον ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ....

 

δεν μπορω να χαιρομαι με την καταντια του κλαδου........και αν σημερα επιβιωσω ποιος μου λεει οτι καποια στιγμη δεν θα μας πουν

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ με ΟΛΕΣ τις ειδικοτητες και κεφαλαιο 250,000 να εκδιδουν αδειες χωρις ελεγχο απο ΥΔΟΜ

και να με πεταξουν και μενα εξω....

 

Ο ΣΤΑΛΙΝ ΕΛΕΓΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ....

 

λιγους θα μας φανε στον υπνο μας και δεν θα καταλαβουμε απο που μας ηρθε....

Link to comment
Share on other sites

 

εγω το ξαναλεω ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να δεχτω να μεγαλωσει η δουλεια μου οταν εχω συναδελφους που φαγαμε στα θρανια μαζι κοψιδια και ποτα :mrgreen:

συναδελφους που τους γνωρισα μεσα απο συνεργασιες , συναδελφους που λεμε τις αποψεις μας σε αυτο το φορουμ

ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ εξαιτιας των εισφορων

 

 

Ετσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

τα νούμερα των φαξ που έδωσε το ΤΕΕ στη σελίδα του δουλεύουν κανονικά. Εξυπακούεται ότι δεν μπορεί να σταλθεί και η 22 σελίδων αίτηση ακύρωσης. Εννοείται ως συνημμένο αφού έχει κατατεθεί από το συλλογικό όργανο. Αποστολή την ένσταση και φωτοαντίγραφο του ειδοποιητηρίου νομίζω πως είναι υπέρ αρκετά.Εναλλακτικά υπάρχουν και 2 Mail address για τη Δ.Ε και το ΕΤΑΑ. Προσωπικά έστειλα σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

αφού μας κούρασαν τα "στρατευμένα" ορίστε και ένα κλασσικό εικονογραφημένο

Διαμαρτυρία των μηχανικών ενάντια στην αύξηση των εισφορών (φωτο)

 

εκτός από τη γκρίνια στα φόρουμ, υπάρχουν και οι πραγματικές διαδικασίες και χθες ακυρώθηκε για μια φορά ακόμα το δσ του ΕΤΑΑ και ακόμα και τα διορισμένα μέλη δυσκολεύουνται να στηρίξουν το έγκλημα, μόνο ο πρόεδρας επιμένει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.