Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Αθήνα όλοι την Πέμπτη 25/4 στις 2μμ στην κινητοποίηση στο ΕΤΑΑ, Μάρνης 22

Στη Θεσσαλονίκη ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, Τετάρτη 24/04, 7μμ στο ΤΕΕ ΚΜ

 

Δείτε και έξυπνα

Αφισάκια για ΤΣΜΕΔΕ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει πως υπολογίζονται οι τόκοι σε ότι χρωστάμε στο ΤΣΜΕΔΕ?

Το θέμα μου είναι το εξής:

Το ειδοποιητήριο για το Α΄εξάμηνο του 2012 είναι 1500€ (περίπου). Το ειδοποιητήριο του Β΄εξαμήνου δεν το έχω και δεν ξέρω τι λέει, υποθέτω τα ίδια.

Το ΤΣΜΕΔΕ έβγαλε οτι του χρωστάω για το 2012 3900€ εκ των οποίων τα 200 είναι τόκοι, άρα το ποσό πριν τον τόκο 3700. Η διαφορά από το 1500*2 που υπολόγιζα είναι αρκετά μεγάλη. Το ΤΜΕΔΕ ισχυρίζεται οτι οι τιμές που βλέπω είναι οι νέες τιμές (προφανώς, αυτό το κατάλαβα). Η απορία μου είναι αν ο τόκος έχει υπολογιστεί πάνω στις νέες τιμές.

Γιατί αν υποψιαστώ οτι τοκίζουν εισφορές για τις οποίες δεν είχαμε ειδοποιηθεί... τι να πω...

Απλά θα ήθελα λοιπόν να υπολογίσω τους τόκους, έτσι για την ιστορία....

 

Για το πρώτο εξάμηνο του 2013 το ποσό θα είναι 1900 και τα αναδρομικά θα έρθουν με ξεχωριστό ειδοποιητήριο. Αυτά μου είπαν και σας τα μεταφέρω.

 

Λοιπόν φίλε είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση

Το ποσό που έπρεπε να πληρώσεις το 2012 ήταν 3000 ευρω, δηλαδή 1500 το 6μηνο

Οι τόκοι υπολογίζοντα με ένα συντελεστή 1% ή 1,5% τον μήνα δεν θυμάμαι καλά, και υπολογίζονται απο το διάστημα που έληγε το κάθε ειδοποιητήριο μέχρι τον μήνα που το πλήρωσες τελικά. έτσι βγαίνει το 200 ευρω

 

Επειδή είναι μάγκες και πήγες να το πληρώσεις μέσα στο 2013 σου έκατσαν και τις αναδρομικές αυξήσεις για το 2012 που στους άλλους θα έρθουν εξτρα μέσα στο 2013, έτσι βγαίνουν τα 700 παραπάνω.

 

Καλό-πιοτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καιρο ειχα να μπω σε αυτο το σιτε.Απο καταλαβα τυχαιοιι οι εργαζομενοι στον ΕΤΑΑ. Θα πληρωνονται να πανε για καφε και ψωνια οσο υπαρχει καταληψη.Θα μπαινουν σε αυτο το φορουμ να βλεπουν εαν θα ξυπνησουν νωρις την επομενη μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει με όσους πληρώσανε τις αυξημένες εισφορές; Θα συνυπολογιστεί η διαφορά στο επόμενο εξάμηνο ή πάνε χαμένα τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ας πρόσεχαν....

 

edit

Σκληρή η προηγούμενη απάντησή μου και ανακαλώ.

Αλλά ερωτώ: γιατί βιάστηκαν;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Προφανως για να πιασουν οσους προλαβουν. Αλλα ας μην βγιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα. Το Στε μπορει να μας πει αυξησεις! και αναδρομικα! οποτε εχε γεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.