Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τη δόση του Α' εξαμήνου του 2013; Είμαι ένας από αυτούς που δεν την έχει πληρώσει και ούτε πρόκειται, εάν δε μου αποστείλουν το ειδοποιητήριο με αναθεωρημένο το οφειλόμενο ποσό, σύμφωνα βέβαια και με τη σχετική απόφαση του ΕΤΑΑ. Διότι δεν είναι δυνατόν να αναστέλλεται η αύξηση και το ειδοποιητήριο να γράφει άλλο ποσό. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.Δηλαδή, σύμφωνα και με την πρόσφατη ανακοίνωση στο ειδοποιητήριο Β΄εξαμήνου θα προστίθεται και το ποσό του Α΄ για όσους δεν το έχουμε πληρώσει (δίχως βέβαια την αύξηση που είχε επιβληθεί);;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής με βάση και τα νέα δεδομένα των πρόσφατων αποφάσεων του ΕΤΑΑ: Εγώ που έχω κάνει διακανονισμό κάποιες οφειλές του 2012 και το 1ο εξάμηνο του 2013 σε 12 δόσεις, πρέπει να εξοφλήσω εφάπαξ το Β' εξάμηνο του 2013 πριν την προθεσμία (τέλη Οκτώβρη) για να συνεχιστεί ο διακανονισμός ή μπορεί να μπεί και αυτό το ποσό στον διακονανονισμό?

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να κανω οτι ακριβως εκανες και εσυ, και αναρωτιεμαι το ιδιο με σενα... θα παω στο τσμεδε τελος του μηνα να τελειωνω με αυτες τις σαχλαμαρες, αν μεχρι τοτε δεν εχουμε μαθει τι ισχυει θα ενημερωσω.

Το 2012 ποσες δοσεις το ρυθμισες αληθεια? Και απο τα προστιμα τι γλυτωσες? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να κανω οτι ακριβως εκανες και εσυ, και αναρωτιεμαι το ιδιο με σενα... θα παω στο τσμεδε τελος του μηνα να τελειωνω με αυτες τις σαχλαμαρες, αν μεχρι τοτε δεν εχουμε μαθει τι ισχυει θα ενημερωσω.

Το 2012 ποσες δοσεις το ρυθμισες αληθεια? Και απο τα προστιμα τι γλυτωσες? Ευχαριστω.

 

12 δόσεις ρύθμισα το συνολικό χρωστούμενο ποσό μέχρι και Ιούνιο 2013 χωρίς να γλιτώσω καθόλου πρόστιμα! Ευτυχώς υπηρετούσα τη θητεία μου το 2013 οπότε δεν είχα πρόστιμα για αυτό το διάστημα...!

Link to comment
Share on other sites

To ερωτημα συνάδερφε είναι έχεις τόσο δουλεια που μπορείς να βγάζεις τόσα χρήματα ώστε να εξοφλεις τις εισφορές σου εγκαιρα ή με δόσεις;Το ρητορικό ερώτημα είναι θα έχουμε έργασια σε αυτή την χώρα ώστε πρώτα να πληρώνουμε για να ζούμε και οχι να πληρώνουμε για να τους ζούμε...Μήπως τελικά υπάρχουν λεφτά;Πάντως γνωριζώ μερικά κομματοσκυλα μηχανικούς, δεν λέω σε ποιο κόμμα, που πέρνουν απευθειας αναθεσεις έργων με μηδενική εκπτωση και ζούνε άνετα.Η κρίση πάντα χτυπά τους εξω του συστημάτος οι απο μέσα βγάζουν αρκετα χρήματα και έχουν να πληρώσουν τις εισφορές..Μάλιστα το θεωρούν μηδαμινό το ποσό..Τι να πει κανεις....Σημειωση και πληρώνονται στην ώρα τους ...

Edited by tomkat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... Πάντως γνωριζώ μερικά κομματοσκυλα μηχανικούς, δεν λέω σε ποιο κόμμα, που πέρνουν απευθειας αναθεσεις έργων με μηδενική εκπτωση και ζούνε άνετα.Η κρίση πάντα χτυπά τους εξω του συστημάτος οι απο μέσα βγάζουν αρκετα χρήματα και έχουν να πληρώσουν τις εισφορές..Μάλιστα το θεωρούν μηδαμινό το ποσό...

 

Συνάδελφε μεγάλη και σωστή κουβέντα έγραψες...

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.