Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

12 δόσεις ρύθμισα το συνολικό χρωστούμενο ποσό μέχρι και Ιούνιο 2013 χωρίς να γλιτώσω καθόλου πρόστιμα! Ευτυχώς υπηρετούσα τη θητεία μου το 2013 οπότε δεν είχα πρόστιμα για αυτό το διάστημα...!

Και αυτα που συζηταγαμε πριν λιγες μερες για 48 δοσεις τι ειναι ρε παιδια?

http://www.protothema.gr/economy/article/307969/oaee-ruthmisi-lixiprothesmon-ofeilon-tou-2013-se-12-doseis-/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο 48? Εδώ όταν ρώτησα τον Αύγουστο μου είχαν πει ότι μπορείς μέχρι 100 υπό κάποιες προυποθέσεις. Ετσι ναι, πάνω από 48 κάτι γίνεται.....Με 12 με την καμία, αν είναι έτσι να παν να.......

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω αυριο τηλ να δω τι γινεται τελικα... αν μου πουν για πολλες δοσεις παιρνω το καραβι να παω να τελειωνω. Αλλιως θα παρουν τα γνωστα ικαρε

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου ckiriako, σκεφτόμουν με αυτούς τους όρους μία τελευταία ευκαιρία πριν την ηρωική έξοδο του Μεσολογγίου... Με ενδιαφέρει για πριν το τέλος του έτους (και πολύ το πήγα) οπότε αν μάθω και εγώ κάτι θα ενημερώσω ανάλογα... Αμα ισχύει το 12άρι ΤΕΛΟΣ, τα κορόιδα πέθαναν

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του #252 post που είχα ανεβάσει έχω να σας ενημερώσω για τα ακόλουθα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την ΠΕΔΜΕΔΕ και σας μεταφέρω αυτά που μου είπαν.

1) Με τον νόμο ισχύουν τα προσαυξημένα.

2) Τα ειδοποιητήρια αυτά που θα στείλουν αποτελουν "προσωρινή εξυπηρέτηση" :shock:  του ΤΣΜΕΔΕ προς τους ασφαλισμένους του κατόπιν της προσφυγής του ΤΕΕ στο ΣτΕ και θα είναι όσο οι εισφορές του Β' 12. Αυτό προσωρινά γιατί του επόμενου εξαμήνου Α' 14 μπορεί να σταλούν τα προσαυξημένα :shock: .

3) Εν αναμονή της απόφασης του ΣτΕ όσοι είχαν πληρώσει τα αυξημένα δεν θα γίνει συμψηφισμός :evil: .

3) Μετά την απόφαση του ΣτΕ αν είναι εις βάρος μας θα ζητηθούν αναδρομικά. Αν δεν είναι υπάρχει πιθανότητα να συμψηφισθουν σε όσου ςπλήρωσαν τα προσαυξημένα.

 

Και η μ@λ.... πάει σύννεφο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου ckiriako, σκεφτόμουν με αυτούς τους όρους μία τελευταία ευκαιρία πριν την ηρωική έξοδο του Μεσολογγίου... Με ενδιαφέρει για πριν το τέλος του έτους (και πολύ το πήγα) οπότε αν μάθω και εγώ κάτι θα ενημερώσω ανάλογα... Αμα ισχύει το 12άρι ΤΕΛΟΣ, τα κορόιδα πέθαναν

 

Συνάδελφοι το 48άρι ισχύει εφόσον όμως εξοφλήσεις εφάπαξ τις εισφορές του 2013. Εγώ έβαλα και τις εισφορές του 2013 στο πακέτο των 12 δόσεων...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μιλησα και εγω με το τοπικο γραφειο του τσμεδε... τελικα ναι. Ειτε εξοφλεις τα φετινα, διακανονιζεις τα παλια σε πολλες δοσεις, ειτε εξοφλεις φετινα και παλια σε 12 δοσεις. Μπρος γκρεμος και πισω αβυσσος

Επισυναπτω και την αιτηση που μου εστειλε η εξυπηρετικη υπαλληλος

 

post-548-0-59531300-1379588306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε ckiriako,

Δηλαδή, αν ήταν παραπάνω οι δόσεις τι θα τους πείραζε, θα πήγαιναν και περισσότεροι. Τώρα για κάποιον που χρωστάει από 5000 και πάνω, δεν βγαίνει με την καμία....Πάει σήμερα για διακανονισμό του βγαίνει η δόση κανά 500άρι και αν είναι άνω 5ετίας, σε λίγο καιρό θα πρέπει να πληρώσει το 500άρι +1500 τις τρέχων...Πάμε για 2000 τουλάχιστον σε ένα μήνα...... Με τον οργασμό εργασιών παίζει να τους δώσει και μπουρμπουάρ, από πάνω..... Γελοία πράγματα

Στην εφορία διακανονίζεις μέχρι 100 και εκεί παίζουν τρελλά ποσά, και το ΤΣΜΕΔΕ επιμένει σε 12.....12 να είναι οι ώρες τους. Καραγκιόζηδες!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα κλεινω βιβλια το συντομοτερο και προχωρω με τα υπολοιπα για διαγραφη απο το τεε, τουλ να μην συνεχισουν να τρεχουν αλλες εισφορες. Ελπιζω να συνελθουν και να κανουν κατι καλυτερο οσον αφορα τον οριζοντα αποπληρωμης. Ε δεν βγαινει αλλιως. Αλλα τι να περιμενεις απο ατομα που μια ζωη βλεπουν καθε μηνα βρεξει χιονισει το μισθο στο βιβλιαριο. Εχουν ιδεα πως βγαινει το μεροκαματο εξω?

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι για εκεί είμαστε, μέχρι τα Χριστούγεννα οι μισοί θα μείνουν. Λες και προκόψαμε σαν μηχανικοί ή δεν υπάρχει τίποτα άλλο...Αν μη τι άλλο μη μας περνάνε για χαζούς....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.