Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πώς θα ρυθμιστούν τα χρέη προς τα ασφαλιστικά ταμεία

 

Ρύθμιση όλων των χρεών προς τα ασφαλιστικά ταμεία, με μηνιαία δόση από 50 ευρώ, αναστολή κάθε αναγκαστικού μέτρου με την πληρωμή μίας δόσης, συμψηφισμό των ποσών που κατασχέθηκαν από τραπεζικούς λογαριασμούς με το υπόλοιπο της οφειλής και επιλογή ως και 3 χαμηλότερων κατηγοριών για την πληρωμή εισφορών στον ΟΑΕΕ προβλέπει μεταξύ άλλων το νομοσχέδιο του υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης για τη ρύθμιση των 100 δόσεων προς τα ασφαλιστικά ταμεία.

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα υπάρχει επιλογή κατώτερης κατηγορίας?

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που γίνονται και υπάρχουν, δυστυχώς, μηχανικοί και μάλιστα νέα παιδιά που δεν γνωρίζουν και τις αυξήσεις των ασφαλιστικών εισφορών. Τους λες ότι θα φτάσουμε να πληρώνουμε 1150 ευρώ το μήνα και νομίζουν ότι τους κοροιδεύω...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι και μάλιστα εκτός από λυπηρό είναι ανησυχητικό γεγονός. Δεν επιτρέπεται στη σημερινή εποχή να υπάρχει άγνοια πληροφόρησης από άτομα υποτίθεται μιας άλλης τάξης, μορφωμένα και κυρίως μηχανικούς που οι νέες τεχνολογίες είναι μέρος της δουλειάς τους. Αρα μάλλον το θέμα έχει να κάνει όχι με το πως θα βρουν την πληροφορίας αλλά το πως αξιολογούν τα όσα συμβαίνουν γύρω μας... Αδιαφορία για τα πολιτικά δρώμενα, αδιαφορία για τα δικαιώματα, υποχρεώσεις, ασφαλιστικό κτλ... Πως αυτοί οι άνθρωποι μετά θα έχουν κρίση να εκλέξουν τους αντιπροσώπους τους να κυβερνήσουν τη χώρα με αποφάσεις που θα επηρεάσουν και τους ίδιους... Απογοητευτικό 

Στο θέμα του ΤΣΜΕΔΕ... Καταλαβαίνω ότι όταν μιλάνε στα ΜΜΕ, πολιτική για ασφαλιστικό μιλάνε για ΙΚΑ-ΟΑΕΕ που πιάνει και τη μεγαλύτερη μάζα. Από και και πέρα υπάρχουν και άλλα ταμεία (ακόμη) με τις όποιες ιδιαιτερότητες αυτών. Το ότι δεν προβάλλονται όπως θα έπρεπε μάλλον είναι θέμα ηγεσίας αυτών ή εκπροσώπων των μελών τους. Η σιωπή σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ακούμε για διάφορες αλλαγές στον ΟΑΕΕ και επειδή είναι πιο κοντά σε μας, λέμε....Ισχύει και για το ΤΣΜΕΔΕ? Οχι γιατί είναι διαφορρετικά ταμεία και αντί να καθόμαστε να κάνουμε τις πυθείες ας μας απαντήσει κάποιος επίσημα..Ποιος? Δεν ξέρω...

Αλλά εδώ καλά καλά δεν ενδιαφερόμαστε οι ίδιοι...Σε θέματα ασφαλιστικά στο φόρουμ πάντα μα πάντα τα ίδια μέλη μετέχουν. Αρά μόνο αυτοί έχουν θέμα και οι υπόλοιποι ζαμανφου 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τις βλακειες εσεις οι "εχοντες" μηχανικοι, και πληρωστε τις εισφορες σας.

Αντε....

Απο που θα πληρωθουν οι ΔΥ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μολις μου πε συναδερφος απο θεσσαλονικη οτι της ειπαν στο εκει τσεμεδε οτι τα νεα ειδοποιητηρια θα ναι φουσκωμενα χωρις αναδρομικα ...Εμεις του νεου ασφαλιτικου (ξεκινησαμε ασφαλιση το '96) θα χουμε 3000 εξαμηνο.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήθελα να ήξερα το εξής: απ'ότι γνωρίζω στους ΔΥ μηχανικούς γίνονται επίσης κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. Εκεί υπάρχει αυτή η φοβερή αναβάθμιση κατηγορίας? Υποθέτω πως όχι. Γιατί αν υπάρχει σημαίνει αύξηση κρατήσεων και συνεπώς μείωση καθαρών αποδοχών. Και το λέω αυτό σα μοχλό πίεσης γιατί αυτή η κυβέρνηση μου φαίνεται δυστυχώς ότι μόνο για τους ΔΥ κόπτεται. Δηλαδή εκτιμώ ότι μόνο αν γκρίνιαζαν οι ΔΥ για μειώσεις μισθών θα γινόταν κάτι και με τους ΕΕ.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι μηχανικοί είναι μεγαλύτερης ηλικίας οπότε δεν τους επηρεάζουν οι αυξήσεις ως "παλαιούς ασφαλισμένους".

 

Οι νέοι θα δουν μειωμένη μισθοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος, έχεις κανένα παράδειγμα? εγώ πάλι καθόλου για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δει ούτε έναν για δείγμα ΔΥ να έχει πει το παραμικρό στο πρώτο ανέβασμα κατηγορίας προ τριετίας. 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.