Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επισκευη ερειπωμενου, προ του 55 κτισματος σε μη αρτιο και οικοδομησιμο αγροτεμαχιο


Recommended Posts

Εχει πραγματοποιηθει, μετα τον Ιουλιο του 2011 (αρα δεν εχει ισχυ ο 4014), η ανακατασκευη ενος ερειπωμενου, προ του 55, κτισματος.

Δεν αναγραφεται στα συμβολαια αγορας και ουτε υπαρχουν παλαιοτεροι τιτλοι αλλα πραγματικα ετσι ειναι διοτι μου το λενε οι παλαιοι ιδιοκτητες και πιστευω πως με μια Α/Φ σιγουρα θα το βρω.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:

Επειδη οι νεοι ιδιοκτητες δεν φροντισαν να εκδοσουν αδεια δομησης, πως μπορουν να το νομιμοποιησουν? Υπαρχουν βασιμοι λογοι να πιστευουν πως θα γινει καταγγελια.

 

Σκεφτομαι το εξης:

Διορθωτικη συμβολαιογραφικη πραξη στην οποια πλεον να αναφερεται το ερειπωμενο σπιτι προ του 55 με τις διαστασεις κλπ

Εκδοση αδειας δομησης για επισκευη του ερειπωμενου σπιτιου και πληρωμη προστιμου ανεγερσης και διατηρησης για το διαστημα που ηδη εχει επισκευαστει (προβλεπεται αραγε αυτη η διαδικασια? Δεν μου εχει τυχει!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tzeno, καλημερα,

 

δλδ...αν καταλαβα καλά...

α] ή εκαναν συμβολαιο αγορας πριν τον Ιουλιο του 11 και δηλωσαν οτι αγοραζουν οικοπεδο "χωρις κτισμα"

και αυτο εγραφε και το τοπογραφικο του συμβολαιου...αρα τακτοποιούν ενα κτισμα ως κατασκευασμενο πριν τον 4014...μάλλον... με εκδοση ΟΑ...

 

β] ή αγορασαν μετα τον Ιουλιο του 2011 και δεν εδειξαν το ερειπωμενο κτισμα

και επισυναψαν τοπογραφικά, εβαλαν και βεβαιωση μηχανικου οτι ηταν "αδομητο"

 

εδω...τι γινεται?

 

[ό,τι θες να κανεις...εκτος απο το να διορθωσεις το συμβολαιο...μιλα και με τον συμβ/φο να σου πεί ποιοί και πόσες ευθυνες εχουν]

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασαν πολυ πριν την εφαρμογη του 4014 (δεν υπηρχαν βεβαιωσεις τοτε) σαν αγροτεμαχιο (δεν αναφερθηκε το ερειπωμενο κτισμα ουτε καν στο τοπογραφικο-νομιζω πως για τα ερειπωμενα δεν χρειαζεται αλλα μπορει να κανω και λαθος).

Το ανακατασκευασαν μετα τον Ιουλιο του 11 αρα δεν παιζει να τακτοποιηθει με διαταξεις του 4014.

Τοσο τρομερο να διορθωθει ενα συμβολαιο? Πες μου με λιγα λογια

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν ερειπωμένο με την έννοια που φαντάζομαι, δεν είναι κτίσμα.

Οπότε δεν δεν θα μπορούσε (τότε) να πάρει βεβαίωση νομίμου περιγράμματος, ούτε (τώρα) να κάνει τρίπλα στον 4014.

 

Και καθώς όλες οι μεταγενέστερες επεμβάσεις που άλλαξαν το "ερείπιο" σε "κτίσμα" είναι μεταγενέστερες του '55, είναι αποκλειστικά αυθαίρετες.

 

Οπότε η υπαγωγή στον 4014 είναι η μοναδική διέξοδος για όποιον φοβάται καταγγελία.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να πληρωσω παραβολο και να παω για νομιμοποιηση κατα την εννοια του αρθρου 26, παρ. 2 του 4014/11? Δεν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, μπορω? Επειδη ειναι προ του 55 μπορω? Και πως θα το αποδειξω στην ΥΔΟΜ? Αυτοι ζητανε συμβολαιο

Link to comment
Share on other sites

για "όποιους" λογους εκριναν αυτοι...δεν αγορασαν αγρο μετα κτισματος

και εγραψαν στο συμβολαιο και δηλωσαν στην ΔΟΥ οτι δεν υπαρχει κτισμα

 

[θεωρω πιθανον οτι εγινε αυτοψια και να βρεθηκαν τα .."χαλασματα"]

Πιθανον επισης στο εκει τοπογραφικο, να αποτυπωνονται "καπως" με διαστικτες...τα χαλασματα

 

Στη συνεχεια, μετα τον 4014 εχτισαν αυτα που σου λενε....

 

Λυση....δεν βλεπω

 

 

και πώς να μπουν στον 4014, αφου εχτισαν "μετα"???

υγ

κι αν σου πουν να βεβαιωσεις διοτι θα δηλωσουν οτι εχτισαν "πριν" ...να ζητησεις οπωσδηποτε α/φ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μα ξερω πως για τα προ του 55 μπορει να εκδοθει αδεια δομησης επισκευης. Αυτο θελω να κανω αλλα ετεροχρονισμενα, πληρωνοντας προστιμο ανεγερσης και διατηρησης

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προ του '55, ακόμη κι αν το κτίσμα ενσωματώνει μέρος ερειπίου που φαίνεται σε αεροφωτογραφίες προ του '55.

Από 'κει και πέρα, εσύ αποφασίζεις αν θα κινηθείς κανονικά, ή αν θα λάβεις το ρίσκο και την ευθύνη να δείξεις ως προ του '55 ένα κτίσμα που είναι μετά το '55 επειδή στο λεν οι ιδιοκτήτες (ή επειδή στην αεροφωτογραφία φαίνεται κάποιο σημαδάκι)...

 

Επίσης, έγραψες μία μαγική φρασούλα: "φοβούνται καταγγελία".

Εσύ δεν φοβάσαι την καταγγελία που φοβούνται αυτοί;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα! Εγω νομιμα θελω να κινηθω και μοιραστικα την απορια μου.

Υποψιν πως δεν ηταν χαλασματα! Οι τοιχοι ηταν ορθιοι και η στεγη ειχε εν μερη πεσει. Εχω και φωτογραφια!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν συμβολαιο για το κτισμα

δεν εχουν εμφανισει το κτισμα ουτε στο Ε9, ουτε στο Ε2, ουτε στο Ε1...τα τελευταια 58 χρονια...

 

Ακομα και ρευμα να ειχε κάποτε....εχουν κανει διακοπη απο τότε...

 

Επομενως...απο δυσκολο εως...αδυνατο...σορυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.