Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αίτηση για ΣΥΠΟΘΑ


Recommended Posts

Προσπαθώ να συντάξω μία αίτηση για το ΣΥΠΟΘΑ για ανάκληση δήλωσης υπαγωγής εφόσον η δήλωση είναι ψευδής

 

1. Μήπως έχει κάποιος κάποιο πρότυπο τέτοιας αίτησης για να καταλάβω προς ποιόν την κάνω, το θέμα, και τη διατύπωση των αιτημάτων μου?

 

2. για το ίδιο ακίνητο (ο ιδιοκτήτης είναι ένας) έχουν γίνει δύο δηλώσεις οι οποίες είναι και οι δύο ψευδείς. Κάνω ξεχωριστή αίτηση για την κάθε μία?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε εκτός σχεδίου περιοχή με κτίσμα οικ.αδείας του 1994, γίνονται αυθαίρετες κατασκευές (επιπλέον) οι οποίες εντάσσονται στον ν.4014/11 (17-11-2011).

Τα αυθαίρετα   [ με :υπ.δήλωση ιδιοκτήτη, ΕΚΧΑ ΑΕ αερ/φία (2007-2009) & αποδείξεις αγοράς υλικών προ 2-10-2009 ( ημ/νία ισχύος ΚΥΑ -ΝΑΤΟΥΡΑ στην περιοχή)] εντάσσονται & εξωφλούνται ...

Γίνεται μεταφορά στον ν.4178/13 (20-11-2013) & στις 23-6-2014 γίνεται καταγγελία (απο μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία ΟΔΟΥ).

Η ΥΔΟΜ κάνει αυτοψία 29-4-2015 & 5-6-2015 (αφού στο μεσοδιάστημα ζητά : κλειδωμένο τον ν. 4178 (εχει νόημα αυτό) & σχέδια (που παραλαμβάνει εντός προθεσμίας υποβολής)....

Γίνεται όχληση για να συνεννοηθούμε με τον μηχανικό του ΤΕΚ, δεν απαντάει & 27-7-2015 κοινοποιεί ΜΑΖΙ *Εκθεση αυτοψίας (με ΠΡΟΣΤΙΜΑ) *Απόφαση ανάκλησης της δήλωσης του ν.4178 & *Ειδοποιεί το ΤΕΕ που ακυρώνει δηλώσεις (& ν.4178 & ν.4014 παρ'όλο κλειδωμένη)...

Θέλω να ρωτήσω

1)Μπορεί να επιβάλλει η ΥΔΟΜ πρόστιμα σε αυθαίρετα που έχουν εξωφληθεί με ν.4014 (πρίν την ημ/νία καταγγελίας)???

2)Μπορεί το ΤΕΕ να ακυρώσει δήλωση που δεν είναι σε οριστική υπαγωγή ??? (γιατί την κλειδωμένη δήλωση που ζήτησε ο μηχανικός του ΤΕΚ , με αίτηση μου στίς 13-8-2015 το ΤΕΕ άνοιξε- & πρόλαβα να γράψω στα σχόλια οτι ο ιδιοκτήτης θα προβεί σε ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ)

3)Εάν η απόφαση του ΣΥΠΟΘΑ είναι θετική ,γίνεται επανένταξη στον ν.4178 ή ανοίγει η προηγούμενη δήλωση??? (γιατί τότε απαιτείται εκ νέου παράβολο+ υπέρ ΤΕΕ)

4)Επειδή το πρόβλημά μας έγκειται στον χρόνο κατασκευής ενός ''φύλλου καταγραφής'' από τα 4, που αφορά διαμορφώσεις ακαλύπτου(ως εργασίες άρθρου 4 ,παρ.3, ν.4067/12),μπορούσε το ΤΕΚ να ακυρώσει όλη την δήλωση ???

Ευχαριστώ πολύ

Γωγώ

Link to comment
Share on other sites

περίμενε πρώτα να εκδοθεί η απόφαση του ΣΥΠΟΘΑ και

όλα τα άλλα θα "πάρουν τον δρόμο τους"  μετά

Τα πρόστιμα πάντως παγώνουν μέχρι να εκδοθεί η απόφαση ΣΥΠΟΘΑ

(Στον Εισαγγελέα πάει κανείς - εσύ ή ο ιδιοκτήτης?)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΑΝΑ καλησπέρα ,

Τον τελικό λόγο έχει το ΣΥΠΟΘΑ .

Θα πρέπει όμως να διαβάσουμε και την αυτοψία του ΤΕΚ (Έχει βαρύνουσα σημασία , τι διαπίστωσαν οι υπάλληλοι της ΥΔΟΜ).

Εαν υπάρχει διαπίστωση για "διαφοροποιήσεις" από τα δηλωμένα του Ν.4178 , τα οποία πιθανόν να καταγγέλονται από τους "συναδέλφους" της κατασκευαστικής εταιρίας , τότε είναι απίθανο το ΣΥΠΟΘΑ να διαφοροποιηθεί από την απόφαση της ΥΔΟΜ.

Πάντα με την επιφύλαξη της αυτοψίας της ΥΔΟΜ!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΑΝΑ καλησπέρα ,

Τον τελικό λόγο έχει το ΣΥΠΟΘΑ .

Θα πρέπει όμως να διαβάσουμε και την αυτοψία του ΤΕΚ (Έχει βαρύνουσα σημασία , τι διαπίστωσαν οι υπάλληλοι της ΥΔΟΜ).

Εαν υπάρχει διαπίστωση για "διαφοροποιήσεις" από τα δηλωμένα του Ν.4178 , τα οποία πιθανόν να καταγγέλονται από τους "συναδέλφους" της κατασκευαστικής εταιρίας , τότε είναι απίθανο το ΣΥΠΟΘΑ να διαφοροποιηθεί από την απόφαση της ΥΔΟΜ.

Πάντα με την επιφύλαξη της αυτοψίας της ΥΔΟΜ!!

καλημέρα (κακέ και φίλε!) 

 

Λεπτομέρειες φυσικά και δεν ξέρουμε

Αλλά και μόνο ότι πρόκειται για αντίδικη  κατ εταιρεία (με μηχανικούς και όχι με ιδιώτες) εννοείται ότι τα πράγματα δυσκολεύουν

Τώρα το ότι "με αίτηση μου στίς 13-8-2015 το ΤΕΕ άνοιξε- & πρόλαβα να γράψω στα σχόλια οτι ο ιδιοκτήτης θα προβεί σε ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ)"

καμία σχέση δεν έχει 

αλλά ούτε και το "κλείδωμα" που ζήτησε το Τ.Ε.Κ προβλέπεται από κάπου και ούτε επίσης έχει σχέση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συναδέλφους !!!!

Δεν έχω δυνατότητα πρόσβασης όλες τίς ώρες & συγνώμη γι'αυτό.

 

1)Η κατασκευαστική εταιρεία δεν ασχολήθηκε με τον μηχανικό (του ν.4178 ,που είμαι εγώ), έκανε απλά καταγγελία στον ιδιοκτήτη γιατί πέτρες & χώματα έπεσαν στον δρόμο (που ακόμα δεν είχε παραδώσει στην κυκλοφορία) με την δικαιολογία οτι απο νέα διαμόρφωση χώρου που έκανε ο ιδιοκτήτης, προκλήθηκε το εν λόγω γεγονός.

2)Ο μηχανικός του ΤΕΚ στην έκθεση αυτοψίας έγραψε τα ''γραμμένα'' του ν.4178 (αμφισβητεί μόνο τον χρονο διαμόρφωσης του ακαλύπτου χώρου, σαν μετά τον προβλεπόμενο στον ν.4178).

3)Νομίζω κάπου διάβασα , οτι το ΤΕΚ (γενικά) ''ανοιχτή'' δήλωση δεν μπορεί να την ακυρώσει (?). Με την πείρα μου 29 χρόνια (σε αυθαίρετα ως επι το πλείστον & ιδιωτεύων ως αρχιτέκτων & όχι ως τοπογράφος) οι μηχανικοί του ΤΕΚ της περιοχής μου ''ενεργούν'' ως σωστοί συνάδελφοι . Σε φωνάζουν , βλέπεις τα υπερ & τα κατά , συμπληρώνεις & στο τέλος κλειδώνεις την δήλωση όπως πρέπει να είναι & όχι .......επειδή χάσαμε τα ''ινία'' απο τα χέρια μας σαν δημόσιοι υπάλληλοι ,να απιστεύουμε οτι οι ιδιώτες μηχανικοί είναι άχρηστοι . Αυτό δεν το δέχομαι & τα πιστεύω μου τα κυνηγάω έως τέλους !!!!!

4)Το οτι στα σχόλια του ν.4178 έγραψα πως ''ο ιδιοκτήτης θα προβεί σε ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ'' ,δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ,πέραν του ότι : Ο μηχανικός του ΤΕΚ έχει κλειδωμένη δήλωση στα χέρια του που αυτό δεν φαίνεται (θα μπορούσα να βάλω & ''καραγκοζάκι'' πχ & χαχχααχχααχχα) ,ενώ η μεταγενέστερη ημ/νία που έγινε ή ακύρωση φανερώνει δήλωση σε ένταξη & όχι οριστική !!!!!!!!!

Ευχαριστώ που με ''ακούτε''

Γωγώ

Edited by gogo kallogeropoulou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.