Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

kalamakiotis

Recommended Posts

Κατάλαβα. Αυτές τις συνεντεύξεις, τις βλέπεις με δραμαμίνες.

Και να σε απειλεί ότι θα έχεις μια Καραβασίλη για πάντα, να πατρονάρει το εξοικονομώ.

 

Το ότι κατεύθυναν οι τράπεζες τους πελάτες σε δικούς τους επιθεωρητές, πέρα ότι είναι κακό για μας τους υπόλοιπους, σε τι επηρέασε το πρόγραμμα;

 

Αν τώρα το πράσινο προϊόν της τάδε τράπεζας είναι πιο ελκυστικό από το δικό τους, αυτό πρέπει να προβληματίσει την ίδια.

Για ποιο λόγο να προτιμήσεις ένα πρόγραμμα που επιδοτεί η τράπεζα από το δικό μου που χρηματοδοτείται στο σύνολο από την Ε.Ε.

Κάτι εγώ δεν κάνω καλά.

 

Το ότι το ΤΕΜΠΤΕ και το ΥΠΕΚΑ έμεινε χωρίς υπαλλήλους (που δουλεύουν), γιατί το λέει;

Εμείς θα τους προσλαμβάναμε; Ή να πάμε να την βοηθήσουμε με εθελοντική εργασία;

 

Την έχω δει κι' άλλες φορές να εμφανίζεται δίπλα σε πρ. εν. επιθεωρητές. Αυτούς τους ταλαίπωρους γιατί τους τραβολογάει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
Εχω κωδικοποιησει σε excel-ακι τα U και gw των κουφωματων, οπως και τον αερισμο αυτων...

Δυο νουμερα εισαγω και τα υπολοιπα με τα βγαζει μονο του...

Αν θες το ανεβαζω.

Παντως, δε μας ενδιαφερει αν η πλακα ειναι μονωμενη, μιας και μιλαμε για του Κ.Α. τις καταναλωσεις που ετσι κι αλλιως ειναι μονωμενο...

Αλλα οι απωλειες υφιστανται...

 

Εκανα και αλλαγη κουφωματων ως σεναριο σε διαμερισμα τελευταιου οροφου και η εξοικονομηση ενεργειας που πετυχαινα ηταν πολυ μικρο ποσοστο της καταναλωσης του Κ.Α. μιας και αυτη ηταν ηδη μεγαλη λογω της πλακας...

 

Σκεψου κατα μεσο ορο οτι η πλακα του δωματος διπλασιαζει τις επιφανειες απωλειων στο Κ.Α. που ολα τα U ειναι ιδια...

 

Δοκιμασε παντως, δεν εχεις να χασεις κατι...

 

 

Γεια σου Inzagi, λοιπόν θέλω και γω να εφαρμόσω το πρόγραμμά όπως και ο

 

σκίουρος του Iceage..διαμέρισμα ρετιρε 65 τετραγωνικά,αλλαγή όλα τα ξύλινα κουφώματα με μονό τζάμι σε αλουμίνιο με διπλο..όπως κατάλαβα δύσκολα να πληροί τις συνθήκες(είτε 30% επί του κτιρίου αναφοράς είτε ανέβασμα ενεργειακής κατηγορίας).Παπόλαυτα το excelάκι σου θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα όπως και σε όλους.Αν μπορείς ανέβασέ το..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω μια απορία, ελπίζω κάποιος από εσάς να μπορέσει να βοηθήσει γιατί στο ΥΠΕΚΑ, ή δε σηκώνουν τηλέφωνα,ή δεν ξέρουν ή με παραπέμπουν σε άλλο νούμερο....

Λοιπόν, έχω κάνει μια επιθεώρηση για ένα κτίριο στο σύνολό του, το οποίο έχει τρεις διαφορετικές ιδιοκτησίες. Στην τράπεζα απέρριψαν τα 2 εκ των τριών και θέλουν τώρα για επανεξέτσαση φακέλου, ΠΕΑ που να αφορά μόνο στο ένα τμήμα.....

Ξέρει κανεις αν μπορώ να εξάγω τέτοιο πιστοποιητικό από το Buildingcert, ή πρέπει να καταχωρηθεί σαν νέα επιθεώρηση?

 

Και κάτι ακόμα,σχετικο:

Χρησιμοποιώ το 4M Kenak, το οποίο υποτίθεται οτι έχει επιλογή για εκδοση ΠΕΑ ανα ιδιοκτησία, αλλά όταν το πατάω δεν "τρέχει".

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να κάνεις ανάκληση του ΠΕΑ που αφορά το σύνολο και εκ νέου να εκδόσεις ΠΕΑ για το ένα διαμέρισμα που απέμεινε.

 

Επίσεις, σωστό είναι να εκδόσεις το νέο ΠΕΑ χωρίς να κάνεις καθόλου ανακληση του αρχικού ΠΕΑ, διότι έτσι δεν πάει χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα βόηθεια στο εξής:

εστώ κατοικία παλιά όπου δεν υπάρχει θερμομόνωση (προ 79). Στις προτεινόμενες αλλαγές για την ενεργειακή αναβάθμιση θα συμπεριλάβω την τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης και θα γίνει αίτηση για το εξοικονομώ. Προβληματίζομαι ομως σχετικά με το U των όψεων του κελύφους στο αναβαθμισμένο ενεργειακά κτίριο. Δεδομένου οτι δε γνωρίζουμε τα ''λ'' των προϋπάρχοντων υλικών δεν μπορουμε αναλυτικά να υπολογίσουμε U. Θεώρηση ωστόσο των τιμών που αντιστοιχούν σε πλημμελή εκ των υστέρων θερμομόνωση προκείται σαφως για κάτι δυσμενές δεδομένου οτι η αναδρομική τοποθέτηση 5 ποντων μονωτικού ικανοποιεί τις απαιτήσεις του παλιού ΚΘΚ. Εαν έχει κάποιος ήδη ασχοληθεί με τέτοια περίπτωση θα ήθελα να με κατατοπίσει... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, όντως θα είναι δυσμενέστερο να θεωρήσεις από τον πίνακα τιμή.

 

Γνώμη μου είναι να ανάγεις το προσεγγιστικό U του πίνακα από την ΤΟΤΕΕ στο πάχος του προϋπάρχον τοίχου (να βγάλεις δηλαδή το "μέσο λ" που προσεγγιστικά χρησιμοποίησες), και με το νέο λ των υλικών και το πάχος της νέας εξωτερικής θερμομόνωσης να υπολογίσεις το νέο U για σύνολο της τοιχοποιίας ...

 

Δεν ξέρω, μια ιδέα λέω που μου φαίνεται λογική..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτήν την πατέντα ειχα σκεφτεί κ εγώ, τα είχα υπολογίσει ήδη και ήθελα να μάθω τι άλλοι τρόποι μπορεί να υπάρχουν. ευχαριστώ για την απάντηση κ αν έχει κανείς κάποια άλλη ιδέα ας τη ρίξει...εποικοδομητική είναι η ανταλλαγή απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση από την υποχρέωση λήψης έγκρισης εκτέ−

λεσης εργασιών μικρής κλίμακας για παρεμβάσεις

που εκτελούνται στο πλαίσιο του Προγράμματος

«Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον» (ΦΕΚ 1903/Β/31-8-11)

 

Δεν απαιτείται έγκριση εργασιών δόμησης μικρής

κλίμακας, από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία, για

εργασίες που εκτελούνται στο πλαίσιο του Προγράμμα−

τος «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον» (ΦΕΚ 54/Β/2011), εφόσον

τηρούνται οι προϋποθέσεις της παρ. 1 του άρθρου 1 της

απόφασης 5219/3−2−2004 Υφυπουργού Περιβάλλοντος,

Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων «Καθορισμός εργα−

σιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της

έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών.

Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά»

(ΦΕΚ Δ 114), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να το εμπεδώσω.

Για εργασίες που θέλουν άδεια μικρής κλίμακας δεν απαιτείται τέτοια άδεια αν αυτές είναι ενταγμένες στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον»;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.