Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

kalamakiotis

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, επειδή είναι το πρώτο μου για το εξοικονομώ θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Στις προτάσεις στο ΠΕΑ γράφουμε απλώς π.χ. αντικατάσταση κουφωμάτων ή πρέπει να γράψουμε όλα τα χαρακτηριστικά τους (π.χ. με θ.δ. διάκενο πάχους τάδε κ.λπ.)? Από αυτά που διάβασα σε αυτό το topic κατάλαβα ότι μάλλον το πρώτο ισχύει, δηλαδή τα γράφουμε συνοπτικά στις προτάσεις του ΠΕΑ και τα αναλυτικά χαρακτηριστικά τους τα γράφουμε στο έντυπο προτάσεων/παρεμβάσεων.

 

2) Τα εξώφυλλά ,απο την στιγμή που δεν επηρεάζουν κάπου την απόδοση του κτηρίου, πρέπει να αναφέρονται στις προτάσεις?

 

3) Το ηλεκτρικό παντζούρι είναι επιλέξιμο?

 

4) Θέλω να μου πείτε αν έχω καταλάβει καλά τη λογική του προγρ/τος. Κάνω ας πούμε 4 προτάσεις εκ των οποίων 1 θα υλοποιηθεί. Τα χαρακτηριστικά των "συστημάτων" αυτής της πρότασης που έχω κάνει είναι ας πούμε τα minimum που πρέπει να έχουν και αν θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να βάλει κάτι καλύτερο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Π.χ. αν εγώ έχω βάλει U=3,8 και αυτός βάλει κάτι καλύτερο σε τζάμι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Αν μπορείς βάλε και παραπάνω από συνοπτική περιγραφή... Δεν χωράει στη γραμμή του ΠΕΑ :???:

 

2) Μη τα αναφέρεις στο ΠΕΑ

 

3) ???? Προφανώς θα πληρωθεί το μέγιστο ποσό κατ' αποκοπή που δίνει το πρόγραμμα. Τα υπόλοιπα από την τσέπη του.

 

4)Μη βάλεις πάνω από 1 πρόταση (αυτή που θα εφαρμοστεί). Θα μπλέξεις. Το minimum στην ουσία είναι εξοικονόμηση 30% του ΚΑ μέσω των προτάσεών σου. Ας βάλει τα best. Αν πάει καλύτερα... σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα :smile:

Link to comment
Share on other sites

hkamp ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις απαντήσεις σου. Για το 4 για να το λες κάτι θα ξέρεις. Οπότε αν κάνω μια πρόταση π.χ. αλλαγή κουφωμάτων, μόνωση, ηλιακός, τέντες και ο ιδιοκτήτης κάτι από όλα αυτά δεν το κάνει (π.χ. για τη μόνωση το σκέφτεται) πάλι φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα. Την εξοικονόμηση του 30% την πιάνει έτσι και αλλιώς μόνο με τον ηλιακό.

Και κάτι άλλο πρέπει οι προτάσεις στο ΠΕΑ να είναι κοστολογημένες?

Edited by mem_fretz
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι κοστολογημένες, αλλά με βάση την δική σου κρίση. Δεν επηρρεάζουν το επιλέξιμο ποσό. Καλού κακού μπορείς να βάλεις τις μέγιστες επιτρεπόμενες από το εξοικονομώ, δηλαδή στα κουφώματα να βάλεις 280 ευρώ/τμ

 

Μη σε αγχώνει εάν ο ιδιοκτήτης επιλέξει να υλοποιήσει λιγότερες προτάσεις. Αυτό λύνεται απλά με ένα προσάρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ άκη και tsx. Και τα 2500 για τα εξώφυλλα και τέντες που τα βάζω? Τα αναγάγω στην επιφάνεια των κουφωμάτων?

Edited by mem_fretz
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο ΠΕΑ συνοδεύονται από προσαρτήματα με τις εργασίες.

Το πρώτο λειτουργεί ως προϋπολογισμός και το δεύτερο ως επιμέτρηση των εργασιών.

Και στα δύο οι τιμές των εργασιών που δηλώνονται δεν έχουν σχέση (δεν ταυτίζονται) με τη μέγιστη επιτρεπόμενη του προγράμματος.

Αυτή υπολογίζεται χωριστά και δίνει στο αρχικό ΠΕΑ το επιλέξιμο ποσό (αυτό που αναφέρεται στην απόφαση ένταξης). Άρα πρέπει η τιμή που δίδεται σαν προσφορά ή τελικό τιμολόγιο να ξεπερνάει το σκοπούμενο μέγιστο επιτρεπόμενο της εργασίας (προφανώς για την αντίστοιχη ποσότητα που και αυτή δηλώνεται).

Πάντως, αυτό που έχει σημασία τελικά είναι οι σωστές ποσότητες που τα διαμορφώνουν όλα και όχι τα προτεινόμενα σενάρια του αρχικού ΠΕΑ (μπορεί να είναι και περισσότερα από ένα).

Το τελικό ΠΕΑ είναι αυτό που "σφραγίζει" ποσότητες (άρα και ποσά) και ενεργειακή εξοικονόμηση της τελικής λύσης.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει η τιμή που δίδεται σαν προσφορά ή τελικό τιμολόγιο να ξεπερνάει το σκοπούμενο μέγιστο επιτρεπόμενο της εργασίας (προφανώς για την αντίστοιχη ποσότητα που και αυτή δηλώνεται).

 

Γιατί πρέπει να ξεπερνάει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.