Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

kalamakiotis

Recommended Posts

Μισό λεπτό ..Εγώ ρε παιδιά το ΠΕΑ το έχω κάνει..Το παράρτημα VII δεν χρειάζεται για να πάει στην τράπεζα μαζί με το ΠΕΑ αφού έχει πάρει την έκριση της πιστοληπτικής ικανότητας? Και διάβασα ότι πλεον δεν είναι δεσμευτικό να καταθέσει προσφορές ο ωφελούμενος αλλά το τελικό ποσό βγαίνει σαν το ανώτατο όριο επιλέξιμης δαπάνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τις καταθέσει δεν είναι δεσμευτικό, αλλά θα πρέπει με αυτές να συμπληρώσει το παράρτημα 7. Την σελίδα 3 του παραρτήματος που αναφέρει τα στοιχεία των προσφορών, όπως τιμές, αφμ και επωνυμία αναδόχου-προμηθευτή, πως θα τις συμπληρώσει ώστε να το παραδώσει πλήρες.

Εδώ και καιρό δεν είναι υποχρεωτικό να επισυνάψεις τις προσφορές μαζί με την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..Εγώ είχα καταλάβει ότι στην ουσία δεν χρειαζόταν η σελίδα 3. Οπότε λάθος δικό μου. Άρα για να μην κουράζω, του δίνω το ΠΕΑ του λέω ψάξε προσφορές και απο εκεί αντλώ και τις ποσότητες. tsx με γλίτωσες από βλακεία. Ξέρω σε κούρασα με τα πολλά ευχαριστώ αλλά ειλικρινά σε ευχαριστώ. Καλό βράδυ..

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα 3 συμπληρώνεται από τον αιτούντα, οπότε του του δίνεις το παράρτημα με κενές τις στήλες ποσοτήτων και ποσών (σελ.2) καθώς και των στοιχείων του αναδόχου (σελ3) και τις συμπληρώνει όποτε αυτός θελήσει.

Καληνύστα και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή συμβούλου έργου γνωρίζεται αν καλύπτεται απο το πρόγραμμα όπως και η αμοιβή του ενεργειακού επιθεωρητή και σε ποιό στάδιο της διαδικασίας είναι καλο να κοπεί ΑΠΥ;

 

Τελικά καλύπτεται και επιστρέφεται στον ωφελούμενο κατά την εκταμίευση. Επίσης η ΑΠΥ κόβεται αφού κατατεθεί ο φάκελος στην τράπεζα

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Στο "εξοικονόμηση Ι" δεν προβλέπεται αμοιβή συμβούλου, μόνο επιθεωρητή.

Γενικές γραμμές του "εξοικονόμηση ΙΙ" αναφέρονται στην πρώτη σελίδα του http://exoikonomisi.ypeka.gr/.

Εκεί προβλέπεται η αμοιβή συμβούλου.

Το "εξοικονόμηση ΙΙ" δεν εφαρμόζεται ακόμη και δεν υπάρχει ούτε ο οδηγός του. Προφανώς έχει κολλήσει η διαπραγμάτευση ΕΤΕΑΝ - τραπεζών λόγω ...

Αν δεν υπογράψουν οι τράπεζες τη νέα σύμβαση κάθε λεπτομέρεια ή οδηγία (από αυτές που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα της ιστοσελίδας-"εξοικονόμηση ΙΙ") δεν ισχύει.

Εμείς θα μάθουμε λεπτομέρειες όταν βγει ο νέος οδηγός που θα εφαρμόσουν και οι τράπεζες.

Μέχρι τότε, δεν πρέπει να δίνουμε σε πελάτες βέβαιη κατεύθυνση για το "εξοικονόμηση ΙΙ", παρά μόνο συστάσεις και οδηγία για υπομονή ...

Εκτός αν ο πελάτης θέλει να ενταχθεί με τους όρους του "εξοικονόμηση Ι" ...

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα αίτηση που δίνουν οι τράπεζες για το εξοικονομώ υπάρχει πεδίο για να συμπληρώσεις τα στοιχεία του συμβούλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα αναρτήθηκε και ο νέος Οδηγός του Εξοικονόμηση ΙΙ (αν και με παλιότερη ημερομηνία) ...

http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=3f2pnA6B0Vw%3d&tabid=690&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, νέος στα ΠΕΑ και ιδίως στο "εξοικονόμηση". Αν θα μπορούσα να σας παρουσιάσω ένα απλό σενάριο να μου πείτε την άποψή σας πρωτού το "πιάσω από τα μαλλιά"...

 

Μονοκατοικία με Ο.Α. προ 8-ετίας ημιμπαζωμένο υπόγειο, ισόγειο υπερυψωμένο όροφο και κεραμοσκεπή, ελεύθερο πανταχόθεν περιμετρικά. Ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ έχει ολοκληρώσει μερικές από τις εργασίες (πατώματα, μπάνια κλπ.), παρόλα αυτά ζήτησε να εντάξει τα παρακάτω στα πλαίσια του προγράμματος μαζί με την ολοκλήρωση των εκκρεμουσών εργασιών εν ευθέτω χρόνω και προφανώς προτού γίνει η 2η ενεργειακή επιθεώρηση.

 

 

1. α. εγκατάσταση καυστήρα / λέβητα για θέρμανση και ΖΝΧ και

β. διατάξεων αυτόματου ελέγχου λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης,

2. εγκατάσταση ηλιακού συστήματος ΖΝΧ,

3. εγκατάσταση εξωτερικών συστημάτων σκίασης,

 

Τα δικά μου ερωτήματα είναι τα δύο παρακάτω:

 

α. καθότι δεν υπήρξε χρήση του ακινήτου λόγω του ότι δεν έχει "αποπερατωθεί" στην ουσία αυτό δύναται να ενταχθεί στο πρόγραμμα;

β. με τις παρεμβάσεις που παρουσιάζονται παραπάνω διασφαλίζετε θεωρείτε η απαιτούμενη προϋπόθεση της ενεργειακής αναβάθμισης του κτιρίου κατά μια βαθμίδα;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.