Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

kalamakiotis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, δύο τρεις διευκρινήσεις μιας και είμαι σχετικά νέος στο εξοικονομώ.

 

Ο αδερφός μου έχει πάρει προέγκριση και είμαστε στη διαδικασία έκδοσης ΠΕΑ, συλλογής προτιμολογίων κλπ.

 

1. Μπορώ να μπω σύμβουλος έργου στον αδερφό μου; ή υπάρχει κόλλημα λόγω συγγένειας; (Το ΠΕΑ δεν το εκδίδω εγώ ούτως ή άλλως)

2. Μία εκ των εργασιών, είναι η τοποθέτηση ενεργειακού υδρόψυκτου τζακιού. Μπορεί καταρχήν να εγκριθεί αυτό από το πρόγραμμα και επίσης, το πιστοποιητικό CE που μου δώσανε, δεν αναφέρει συγκεκριμένα ενεργειακά χαρακτηριστικά παρά μόνο ότι είναι σύμφωνο με τις διατάξεις των οδηγιών 89/106/ΕΟΚ, 97/23/ΕΟΚ, 2006/95/ΕΚ, 2004/108/ΕΚ. Υπάρχει πρόβλημα επ'αυτού ;

3. Ο προμηθευτής για να μην κάνει στη ζωή του δύσκολη, στο προτιμολόγιο έγραψε (και έπειτα σκοπεύει να γράψει στο τιμολόγιο) μόνο τον ακριβή τύπο του τζακιού χωρίς τα παρελκόμενα (σωληνώσεις κλπ) και την τιμή με το ΦΠΑ. Δεν φαίνεται ούτε εργασία ούτε τίποτα άλλο. Θα έχω πρόβλημα να θεωρηθεί η αγορά του τζακιού ας πούμε υπερκοστολογημένη και να με κόψουν;

4. Στην εξωτερική θερμομόνωση, θα χρειαστούν σκαλωσιές. Να υποθέσω ότι θα χρειαστεί κανονική οικοδομική άδεια και να κολλήσω ένσημα στους εργαζόμενους;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες να βάλεις.

Κανένα πρόβλημα με την διαφορά ΠΕΑ και παραρτήματος. Οι τιμές που βάζεις στο xml είναι δική σου εκτίμηση και δεν τις κοιτάζει κανένας. Για πρώτο ΠΕΑ εξοικονομώ, είναι και ουσιαστικά άχρηστες, αλλά εσύ καλό θα είναι να τις βάλεις, γιατί ...κακό δεν κάνει :smile:

 

giorgos4a

1. Μπορείς

2. Το πιστοποιητικό δεν χρειάζεται να αναφέρει τεχνικά χαρακτηριστικά

3. Κανένα πρόβλημα

4. ...Άλλος συνάδελφος για σιγουριά :smile:

Edited by tsx
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

tsx >>>

Σ΄ευχαριστώ! θα κάνω όπως τα λες και τέλος ..... γιατί το έχω έτοιμο εδώ και 3 μέρες και βολοδέρνω με τα παραρτήματα και τα ποσά. Φτάνει πια

καλή σου μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

giorgos4a

1. Μπορείς

2. Το πιστοποιητικό δεν χρειάζεται να αναφέρει τεχνικά χαρακτηριστικά

3. ...σε λίγο

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Περιμένω για το 3, ενημερωτικά το κόστος του τιμολογίου δεν ξεπερνάει ούτως ή άλλως το προβλεπόμενο που καλύπτεται από το πρόγραμμα....

 

Και αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει για το 4 θα του ήμουν ευγνώμων. Αυτό πάντως που λέω σε όσους ενδιαφέρονται είναι ότι χρειάζεται οικοδομική άδεια κλπ και αμέσως τους κόβονται τα φτερά... ή κάνουν πως δεν άκουσαν :D

 

ΥΓ. πάντως αν δεν κάνω λάθος καλύπτονται και ασφαλιστικές εισφορές από το πρόγραμμα :confused:

Edited by giorgos4a
Link to comment
Share on other sites

Το 3 το έχω προσθέσει. Κανένα πρόβλημα η απάντηση.

Για το 4, νομίζω πως δεν χρειάζεται άδεια, ούτε καν έγκριση μικρών εργασιών δες στο παρακάτω αρχείο

http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qhutKYazQYE%3d&tabid=690&language=el-GR

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως δηλώνεται η δαπάνη στους πίνακες προτάσεων παρεμβάσεων όταν προμηθευτής και εγκαταστάτης είναι διαφορετικά άτομα;; θέλω να πώ θα αναγράφεται 2 φορές η αντίστοιχη δαπάνη 1. για το κόστος του προμηθευτή 2. για το κόστος εγκατάστασης. Το εξοικονομώ λέει βέλτιστο είναι να ταυτίζονται (προμηθευτής/εκαταστάτης) αλλά τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Το 3 το έχω προσθέσει. Κανένα πρόβλημα η απάντηση.

Για το 4, νομίζω πως δεν χρειάζεται άδεια, ούτε καν έγκριση μικρών εργασιών δες στο παρακάτω αρχείο

http://exoikonomisi....&language=el-GR

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

 

Το αρχείο το έχω δει και από ότι έχω καταλάβει γενικότερα, δεν χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας για όσες εργασίες προυποθέτουν την έκδοσή της. Οι εργασίες με την χρήση ικριωμάτων, δεν καλύπτονται με άδεια μικρής κλίμακας ούτως ή άλλως, οπότε θεωρητικά δεν τις πιάνει η "απαλλαγή" έκδοσης αδείας μικρής κλίμακας και χρειάζονται οικοδομική άδεια :/

 

Πάντως στον οδηγό του προγράμματος αναφέρει χαρακτηριστικά:

 

Στις ανωτέρω δαπάνες ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται τυχόν:

  • Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης όπως σκαλωσιές, επιχρίσματα, μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η παρέμβαση, αποξηλώσεις/ καθαιρέσεις και αποκομιδή, σήτες, διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα, υγρομόνωση, απαραίτητες εργασίες και επεμβάσεις για την ορθή λειτουργία/συμπεριφορά της θερμομόνωσης, απαραίτητες επεμβάσεις στη στέγη (π.χ. αντικατάσταση κεραμιδιών) κ.λπ.

  • Το κόστος εργασίας, συμπεριλαμβανομένων τυχόν απαιτούμενων ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ για τις οικοδομικές εργασίες, που, με βάση την κείμενη νομοθεσία (μη στεγασμένα επαγγέλματα), βαρύνουν τον ωφελούμενο του Προγράμματος ως «κύριο του έργου».

 

Και αναρωτιέμαι, ποιές εργασίες θα μπορούσαν να περιλαμβάνουν εισφορές ΙΚΑ οεο;

 

Η πλάκα είναι ότι έχω ρωτήσει τον διευθυντή της τοπικής Πολεοδομίας και μου είπε "όχι ρε τί άδεια κλπ κλπ" ... Βράσε ρύζι ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όλοι εσείς που ρωτάτε τον tsx για το εξοικονωμώ

 

Δώστε του και κανα πόντο :confused:

Τωρα του έδωσα +1 για την ανάρτηση του ΦΕΚ που αναφέρεται στο θέμα περί μη έκδοσης οικ άδεια για σκαλωσιές αλλα ούτε και έγκριση μικρών εργασιών

 

Σε τόσες και σωστότατες απαντήσεις σας έχει δώσει που δείχνει οτι κατέχει το συγκεκριμένο ''άθλημα''

μην είστε τσιγκούνιδες :smile: :-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

antboton δύο γραμμές στις σελίδες 2 & 3 του παραρτήματος, με ίδιο κωδικό δαπάνης.

Στην σελίδα 2 μπορείς να τα βάλεις και σε μία γραμμή αν το προτιμάς.

Στην 3 σίγουρα 2 γραμμές, καθώς αναφέρονται και τα φορολογικά στοιχεία των επαγγελματιών

 

Τι πόντοι ρε παιδιά; Δεν δίνω σημασία, μη μασάτε :smile:

 

giorgos4a εγώ πάντως, όσες εξ.θερμομονώσεις έχω κάνει για το εξοικονομώ, έχουν γίνει χωρίς άδειες και τα συναφή

Edited by tsx
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.