Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

kalamakiotis

Recommended Posts

Δεν επιτρέπεται. Εάν δεις στην απόφαση υπαγωγής (3 τελευταίες στήλες), έχετε εγκριθεί για ένα ποσό στην κατηγορία κουφωμάτων και για ένα ποσό στην κατηγορία "κουφωμάτων" για την παρέμβασή σου με αριθμό 2 και για ένα ποσό στην κατηγορία "Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης και ΖΝΧ" για τις παρεμβάσεις 1 & 3.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την κατηγορία "θερμομόνωση", καθώς δεν σας έχει εγκριθεί ποσό για αυτή την κατηγορία.

 

Αυτά γνωρίζω εγώ, αλλά καλό είναι να την κάονυν την θερμομόνωση έτσι και αλλιώς. Και αν τους την περάσουν, τους την πέρασαν.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[

Αυτά γνωρίζω εγώ, αλλά καλό είναι να την κάνουν την θερμομόνωση έτσι και αλλιώς. Και αν τους την περάσουν, τους την πέρασαν.

/quote]

 

Και αν δεν την περάσουν θα πληρώσουμε όλο το ποσό από την τσέπη μας;

 

Ειχα την εντύπωση ότι η πρώτη φάση του προγράμματος όπου καταθέταμε τις παρεμβάσεις δεν ήταν δεσμευτική και ότι αργότερα θα μπορούσαν να γίνουν αλλαγές.

Να φανταστείτε ότι η αίτηση έγινε τον 6/2011 και εγκρίθηκε το 12/2012. Πολλά έχουν αλλάξει από τότε.

 

Πέρα από το helpdsk του εξοικονομώ πιστεύετε ότι η τράπεζα θα γνωρίζει να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

'Οχι ρε παιδιά, δεν γίνεται να προσθέσεις παρέμβαση. Κατ' αρχήν σε λίγες μέρες θα πρέπει να μπει η προκαταβολή. Σε ποιο λογαριασμό θα μπει, για ποιες εργασίες; Κάνε τις άλλες δύο παρεμβάσεις, αρκεί να αλλάζει κατηγορία και η μόνωση, αν σε παίρνει, εκτός προγράμματος.

Από 6/2011 και εγκρίθηκες τώρα; Δηλαδή και γω που έχω 2-3 από εκείνη την εποχή, να ελπίζω ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

'Οχι ρε παιδιά, δεν γίνεται να προσθέσεις παρέμβαση. Κατ' αρχήν σε λίγες μέρες θα πρέπει να μπει η προκαταβολή. Σε ποιο λογαριασμό θα μπει, για ποιες εργασίες; Κάνε τις άλλες δύο παρεμβάσεις, αρκεί να αλλάζει κατηγορία και η μόνωση, αν σε παίρνει, εκτός προγράμματος.

Από 6/2011 και εγκρίθηκες τώρα; Δηλαδή και γω που έχω 2-3 από εκείνη την εποχή, να ελπίζω ακόμα;

 

Μετά από 1,5 χρόνο το πετρέλαιο με τη νέα αύξηση έγινε απαγορευτικό για πολλούς.

Απλά μου φαίνεται ότι έχει περισσότερο νόημα η θερμομόνωση παρά η αυτονομία στην θέρμανση(ποια θέρμανση;πλεον ανοιγει ελάχιστες φορές..).

 

Υπομονή..Εγώ όταν πήρα πριν 1 μήνα στο ΕΤΕΑΝ μου είπαν ότι οι αιτήσεις που έχουν αναμονή πάνω από ένα χρόνο κόβονται αυτόματα από το σύστημα και πρέπει να ξαναγίνουν.

Κόντεψε να με βρεί εγκεφαλικό..

Ευτυχώς μετά μίλησα με κάποιους άλλους και μου είπαν ότι οι αιτήσεις πολυκατοικιών δεν έχουν προτεραιότητα για αυτό αργήσαμε τόσο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Και μένα πολυκατοικίες είναι και θα περίμενα ότι θα προωθούσαν αυτές γιατί και σοβαρότερη επέμβαση γίνεται και σαν μπόνους για το ότι κατάφεραν να συνενοηθούν.

Για τη σκοπιμότητα της θερμομόνωσης σε σχέση με την αυτονομία δεν αμφιβάλλω. Δυστυχώς όμως το πρόγραμμα έχει τα κουσούρια του. Εδώ ένας πελάτης ήθελε να αλλάξει εγκαταστάτη, γιατί ο τύπος τον κορόιδευε κανονικά και δεν μπορούσε και παραλίγο να χάσει το δάνειο και να τον τρέχουν οι υπόλοιποι εγκαταστάτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Τώρα μίλησα με την τράπεζα Πειραιώς και μου είπανε ότι μπορείς να για παράδειγμα να αντικαταστήσεις την αυτόνομη θέρμανση με την εξωτερική θερμομόνωση ακόμα και εάν δεν σου έχει εγκριθεί το ποσό (!!!) αρκεί το κόστος της νέας επέμβασης οταν προστίθεται στο σύνολο να μην ξεπερνάει τον επιλέξιμο προυπολογισμό..

 

Επέμεινα και τους ρώτησα εάν είναι 100% σίγουροι και μου είπαν ότι είναι γιατί το έχουν κάνει και με μια ακόμα αίτηση και τους το περάσανε..

 

Τώρα τι να πω..Άλλα μου λέει ο ενεργειακός επιθεωρητής και άλλα η τράπεζα.

 

Να δω ποιον θα κυνηγάω στο τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο μου φαίνεται, αλλά χρήσιμο, να το έχουμε υπόψη μας και μεις για το μέλλον. Κάνεις τα συμπληρωματικά σου έντυπα και περιμένεις. Τον επιθεωρητή πάντως για να σου κάνει το ΠΕΑ και το έντυπο παρεμβάσεων τον πλήρωσες, όχι για να σου ερμηνεύσει την νομοθεσία. Φιλικά στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.