Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Zητώ συγνώμη, δεν το διάβασα σωστά.

Συμφωνώ με panos.

Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν "πολυκατοικία" εφόσον πρόκειται για 2 ιδιοκτησίες, μόνο που η μία έχει άλλη χρήση και δεν περιγράφεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι ο Πάνος έχει δίκιο. Βέβαια ένα τηλέφωνο στο εξοικονομώ ίσως να βοηθήσει.

 

Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι μονοκατοικία (όχι πολυκατοικία), τμήμα κτιρίου. Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο το ότι είναι πόρτα μθχ προς εξ. περιβάλλον. Είναι και αυτή εξώπορτα.

Μπορεί να εφαρμοστεί το U/2 αλλά θα ήταν πιο σωστό να περιγράψεις κανονικά το κλιμακοστάσιο ως μθχ και να δείξεις και στο αρχείο την αντικατάσταση. Δε θα σου αλλάξουν ιδιαίτερα τα νούμερα των καταναλώσεων αλλά θα είναι πιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....

 

θα ηθελα την γνωμη σας

 

κανω το 1ο ΠΕΑ για την περιπτωση ενος διαμερισματος Α οροφου που εχει εγκατεστημενο λεβητα πετρελαιου 45000 (εξυπηρετει μονο το διαμερισμα αυτο) ο ιδιοκτητης θελει να κανει αντικατασταση κουφωματων και αλλαγη λεβητα με λεβητα βιομαζας( τηλεφωνικα μου ειπαν οτι δεν απαιτειται αιτιολογιση αλλαγης λεβητα) μεγαλυτερης ισχυος αφου μελλοντικα προτιθεται να το συνδεσει με το διαμερισμα του Β οροφου που εχει ξεχωριστο λεβητα ..... πρεπει να κανω υπεδιαστασιολογηση του νεου λεβητα για το σεναριο...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη απαιτείται αιτιολόγηση αλλαγής λέβητα σε κάθε περίπτωση. Άλλωστε αυτό συμπληρώνεται από τον ενεργειακό επιθεωρητή στο πεδίο : Ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα λέβητα/ Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ: της αίτησης του εντύπου παρεμβάσεων.

 

Ερώτηση : Λέβητας Pellet υπάγεται στην κατηγορία 3.Δ. Σύστημα με κύρια χρήση Α.Π.Ε. ή ΣΗΘΥΑ: έως 15.000 € Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....

 

θα ηθελα την γνωμη σας

 

κανω το 1ο ΠΕΑ για την περιπτωση ενος διαμερισματος Α οροφου που εχει εγκατεστημενο λεβητα πετρελαιου 45000 (εξυπηρετει μονο το διαμερισμα αυτο) ο ιδιοκτητης θελει να κανει αντικατασταση κουφωματων και αλλαγη λεβητα με λεβητα βιομαζας( τηλεφωνικα μου ειπαν οτι δεν απαιτειται αιτιολογιση αλλαγης λεβητα) μεγαλυτερης ισχυος αφου μελλοντικα προτιθεται να το συνδεσει με το διαμερισμα του Β οροφου που εχει ξεχωριστο λεβητα ..... πρεπει να κανω υπεδιαστασιολογηση του νεου λεβητα για το σεναριο...

 

ευχαριστω

υποτίθεται κάνουμε το εξοικονομω για να έχουμε κατανάλωση ενεργειας.εσύ με το να βάζεις λέβητα μεγαλύτερο απο τον υπάρχον δεν κάνεις εξοικονόμηση..θα έχεις μεγαλύτερη υπερδιαστασολόγηση + οι απώλειες του κτηρίου θα μειωθούν αφού θα βάλεις καλύτερα κουφώματα...

Edited by ΗΛΙΑΣ Ζ.
Link to comment
Share on other sites

σε διόροφο κτήριο όπου το μισό είναι αποθήκη και το υπόλοιπο κατοικία που επικοινωνεί με το πάνω διαμέρισμα με εσωτερικές σκάλες θα το θεωρήσω τμήμα κτηρίου ή μονοκατοικία????θα κάνω εξοικονομώ στην κατοικία(όπως ανέφερα η κατοικία του ισογείου επικοινωνεί με τον πάνω όροφο με εσωτερικες σκάλες - μία ιδιοκτησία)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όλο είναι μία ιδιοκτησια, είναι μονοκατοικία και διαχωρίζεις τη θερμαινόμενη ζώνη από τον ΜΘΧ

δεν παίζει ρόλο οτι στο ισόγειο ενα τμήμα του είναι αποθήκη???σε μία άλλη περίπτωση όπου όλο το ισόγειο ήταν αγροτική αποθήκη και ο όροφος κατοικία εγώ το έβαλα σαν μονοκατοικία και η τράπεζα μου το άλλαξε σε τμήμα κτηρίου

Link to comment
Share on other sites

δεν παίζει ρόλο οτι στο ισόγειο ενα τμήμα του είναι αποθήκη???σε μία άλλη περίπτωση όπου όλο το ισόγειο ήταν αγροτική αποθήκη και ο όροφος κατοικία εγώ το έβαλα σαν μονοκατοικία και η τράπεζα μου το άλλαξε σε τμήμα κτηρίου

 

Στην περίπτωση που αναφέρεις, η αγροτική αποθήκη δεν είναι ακολούθημα της κατοικίας, ή βοηθητικός χώρος της.

Πιθανότατα με χρήση ως αγροτική αποθήκη να μπορεί να μεταβιβαστεί ανεξάρτητα, ίσως στα συμβόλαια να υπάρχουν και ποσοστά επί του οικοπέδου. Ανεξάρτητα από το αν ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Εξαρτάται πώς είναι στην άδεια, ή/και στα συμβόλαια.

 

Αυτή είναι η δική μου άποψη, δεν ξέρω τι άποψη έχουν άλλοι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.