Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

kalamakiotis

Recommended Posts

Όταν βγει η προέγκρισή τους, περνάνε από την τράπεζα και τους δίνουν όλα τα έντυπα, τόσο της αρχικής αίτησης όσο και τα επόμενα, που καταθέτουν μετά τις παρεμβάσεις.

(και τα δίνουν χύμα, με το εξώφυλλο του παραρτήματος μπροστά, μήπως έτσι πρέπει να τα δίνω κι εγώ;;)

Εγώ συμπληρώνω το 2ο ηλεκτρονικά και τους το δίνω... ή το πάω.

 

Θυμήθηκα τώρα κάτι : Συνάδελφος έχει πει κάπου εδώ, ότι υπάλληλος τράπεζας πήρε πίσω τα χαρτιά μόλις έμαθε ότι υπάρχει ήδη σύμβουλος έργου, λέγοντας 'Να στα εκτυπώσει ο μηχανικός σου' :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ξεκινήσω με το 2ο και ο θεός βοηθός ..... βλέποντας και κάνοντας

 

Είναι το 1ο μου εξοικονομώ και είμαι αγχομένος με τη διαδικασία

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μεμονωμένο διαμέρισμα έχει υπαχθεί στο πρόγραμμα και ο ιδιοκτήτης μου έχει φέρει μεταξύ άλλων παρεμβάσεων αντικατάσταση λέβητα με λέβητα βιομάζας (pellets). Η κεντρική θέρμανση δεν είναι σε λειτουργία στην οικοδομή εδώ και 2-3 χρόνια.

  1. Επιτρέπεται η τοποθέτηση λέβητα στο μπαλκόνι; Αν όχι αυτό είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη να «κολλήσουμε» στο πρόγραμμα.
  2. Για την αιτιολόγηση της αντικατάσταση (έντυπο παρεμβάσεων σελ. 4) να χρησιμοποιήσω φύλλο ελέγχου που αφορά το κεντρικό λέβητα σύμφωνα με το όποίο θα είναι εκτός ορίων συγκρινόμενος με το βαθμό απόδοσης που αφορά τη συνολική ισχύ του; Ή κάτι άλλο που δε μου ‘ρχεται…

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αιτιολογία χρειάζεσαι εάν αλλάξεις λέβητα με άλλο ίδιας τεχνολογίας. Από πετρέλαιο σε βιομάζα δεν χρειάζεσαι δικαιολογία. Έχω κάνει πολλά τέτοια.

Για λέβητα πέλλετ στο μπαλκόνι, δεν έχω ακούσει να απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η μόνωση στέγης σε ποιά κατηγορία παρέμβασης ανήκει?

...και η μόνωση οροφής υπογείου?

 

2.Α. δώμα: 40 €/m2

2.Β. εξωτερική θερμομόνωση λοιπού κελύφους & πιλοτή: 50 €/m2

2.Γ. εσωτερική θερμομόνωση: 25 €/m2- (αν θεμομονωθεί εσωτερικά)?

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Αιτιολογία χρειάζεσαι εάν αλλάξεις λέβητα με άλλο ίδιας τεχνολογίας. Από πετρέλαιο σε βιομάζα δεν χρειάζεσαι δικαιολογία. Έχω κάνει πολλά τέτοια.

Για λέβητα πέλλετ στο μπαλκόνι, δεν έχω ακούσει να απαγορεύεται.

Σ'ευχαριστώ πολύ tsx.

Αυτό μήπως θυμάσαι από που προκύπτει;

Πειράζει που έγραψα στο εν λόγω πεδίο :

Κατεστραμμένος λέβητας. Βαθμός απόδοσης εκτός ορίων σύμφωνα με το φύλλο ελέγχου και το Π.Δ. 335/1993 Φ.Ε.Κ. 143.Κατεστραμμένος λέβητας. Βαθμός απόδοσης εκτός ορίων σύμφωνα με το φύλλο ελέγχου και το Π.Δ.335/1993 Φ.Ε.Κ. 143. ;

Link to comment
Share on other sites

Κατεστραμμένος λέβητας. Βαθμός απόδοσης εκτός ορίων σύμφωνα με το φύλλο ελέγχου και το Π.Δ. 335/1993 Φ.Ε.Κ. 143.Κατεστραμμένος λέβητας. Βαθμός απόδοσης εκτός ορίων σύμφωνα με το φύλλο ελέγχου και το Π.Δ.335/1993 Φ.Ε.Κ. 143. ;

 

Συνάδελφε δεν ξέρω αν πρόλαβα να σε βοηθήσω, αλλα οι μετρήσεις για το φύλλο ελέχγου γίνονται πλέον με την ΥΑ 189533/7-11-201

ΥΑ. Α.Π.189533_07112011.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από τον οδηγό του εξοικονόμηση:

 

Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου µε νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει µε βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσµατα της ανάλυσης καυσαερίων να τεκµηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χηµικού καθαρισµού (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές).

 

Με βάση τα παραπάνω δεν ξέρω κατά πόσο τους καλύπτεις, αλλά δεν δίνω πιθανότητες να έχεις πρόβλημα.

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο αρχειο ειναι το σωστο.

Αν δειτε, σε αυτο με ευνοικους ορους, στην 3η σελιδα κατω κατω πρεπει να κλικαρεις το κουτακι που λεει οτι το σπιτι κατασκευαστηκε προ 1979 η μεταγενεστερα αλλα δεν εχει κατατεθει μελετη θερμομονωσης, κατι που δεν υφισταται ως απαιτηση

 

Αναφορικα με το λεβητα και την αντικατασταση του, εγω παιρνω φυλλο ελεγχου με πολυ χαμηλο βαθμο αποδοσης και εκτος οριων λειτουργιας για να δικαιολογησω την αντικατασταση του εναντι επισκευης και συντηρησης του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο συνάδελφε dib.

Ευχαριστώ tsx... τώρα το έδωσα ελπίζω να καλύπτομαι από την κατηγορία δαπάνης που έχω δηλώσει στους πίνακες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.