Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

kalamakiotis

Recommended Posts

Νομίζω η λέξη κλειδί είναι από το απόσπασμα που παραθέται ο nzerman το "διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα". Με αυτή τη διατύπωση φαίνεται ότι σίγουρα δικαιολογούνται και τα τετραγωνικά των εξωστών, αλλιώς θα υπήρχε θέμα με τις ρύσεις. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.

Στο θέμα της θερμοπρόσοψης, δυστυχώς αλλιώς μετράει η πιάτσα, αλλιώς εμείς, τί να κάνουμε; Κάτι ανάλογο με αυτό που λέει ο liv25k με τους λαμπάδες, ισχύει και με τις σκαλωσιές και με πολύ μικρά ανοίγματα (πχ. λουτρών) που αυξάνουν το κόστος /μ^2 χωρίς να αλλάζει κάτι στον προυπολογισμό.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τιμές (ευρώ/τ.μ ) που βάζουμε στο πρόγραμμα του τεε είναι αυτές που αναφέρονται στο εξοικονομώ κατ΄οίκον ? ( π.χ μόνωση δώματος 40ε/τ.μ?). Το κόστος για τα παντζούρια το γράφουμε μόνο στο έντυπο VII ή υπάρχει κάποις τρόπος να δηλωθεί και στο πρόγραμμα του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι τιμές κρίνεις εσύ βάζεις, είναι ενδεικτικά τα σενάρια. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στα σενάρια στο ενδεικτικό κόστος ανά κούφωμα προσθέτεις και τα σκίαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όπως και κάποιες άλλες παράπλευρες αναγκαίες εργασίες καλό είναι να τα ενσωματώνει το συνεργείο στη τιμή μονάδας.

b.t.w. μόλις έμαθα πως περικόπηκε η αντικατάσταση κεραμιδιών σε υπαγωγή πελάτη μου. Αναγκαίες εργασίες my ass.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη θερμοπρόσοψη εμείς μπορεί να μη μετράμε σεντόνι και να βγάζουμε τα ανοίγματα όπως στο xml, αλλά με αυτόν τον τρόπο χάνουμε τα περιμετρικά του κουφώματος, τα οποία απ' ότι μου χουν πει κοστίζουν όσο να έβαζα μόνωση στο κομμάτι του ανοίγματος σα να είχα εκεί τοίχο. Δηλαδή αν έχω ένα παράθυρο 1x1 οι γωνίες του κοστίζουν 1μ2 x 50€/μ2 = 50€ όσο δηλαδή αν μόνωνα 1μ2 τοίχου. Επομένως για πολλά ανοίγματα είναι λεφτά..

 

Ναι βρε παιδιά, δίκιο έχετε, αλλά και τα 50 ευρώ που δίνει το πρόγραμμα νομίζω πως είναι μια φυσιολογική-καλή τιμή.

Το λέω αυτό γιατί στην πιάτσα, για θερμομόνωση εκτός προγράμματος, έχω ακούσει και τιμές γύρω στα 35 ευρώ. (Βέβαια έχω ακούσει και 70...)

 

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Δεν νομίζω ότι αδικεί κανέναν το πρόγραμμα. Ίσως να αδικεί τους κατασκευαστές οι οποίοι σε εποχές αναδουλειάς έχουν καταφέρει να αξιώσουν ένα καλό μεροκάματο, και δίνουν τιμή 50ευρώ για δουλειά εντός προγράμματος. Το πρόγραμμα όμως απευθύνεται στους ιδιώτες, οι οποίοι είναι ουσιαστικά οι ωφελούμενοι, και όχι στους κατασκευαστές.

 

Θέλω να πω, σου κάνει κάποιος ένα "δώρο", με κάποιους όρους, και εσύ ζητάς περισσότερο.

Από τη μύγα, ξύγκι. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Oι τιμές είναι καλές όντως. Αν ήταν υψηλότερες θα είχαμε "πληθωριστικά" φαινόμενα. Μόνο στα αλουμίνια υπάρχει θέμα.

Το κύριο θέμα είναι η χρηματοδότηση. Γι' αυτό πολλά "μικρά" συνεργεία έχουν κάνει στην άκρη. Αν σε πληρώνει μετά από 9 μήνες και εσύ στο ενδιάμεσο έχεις αποδόσει ΦΠΑ, έχει πληρώσει τα υλικά στον προμηθευτή, μεροκάμματα κλπ κινδυνεύεις. Και αν είναι μικρή η δουλειά έχει καλώς, αν είναι πολυκατοικία;

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω ένα παράθυρο 1x1 οι γωνίες του κοστίζουν 1μ2 x 50€/μ2 = 50€ όσο δηλαδή αν μόνωνα 1μ2 τοίχου. Επομένως για πολλά ανοίγματα είναι λεφτά...

Είναι υπερβολικοί. Άντε να φτάσει στα μισά. Εγώ σε αυτό που δίνεις αν το παράθυρο έρχεται "μέσα" 15cm σε 30άρι τοίχο (δηλαδή είναι στο κέντρο και λίγο πιο μέσα) υπολογίζω γύρω στα 25-30€ με την τιμή που δίνεις. Όχι για τον τοίχο. Για λαμπά και ανωκάσι, κατωκάσι ώστε να συνεχίσει η μόνωση μέχρι εκεί.

Με αυτό τον τρόπο έχεις συνεχόμενη μονωση και μόνο γεωμετρική θερμογέφυρα όχι την κατασκευαστική ενώ το λ σε λαμπα, ανω-κατωκάσι είναι σχετικά μικρό (0.05 ή ακόμα και μηδενικό).

 

Το πρόγραμμα όμως απευθύνεται στους ιδιώτες, οι οποίοι είναι ουσιαστικά οι ωφελούμενοι, και όχι στους κατασκευαστές.

Εγώ αν είναι να βάλω χρήματα από την τσέπη μου είτε είναι το 30% είτε το 70% κάνω έρευνα αγοράς και παζαρεύω. Τώρα αν κάποιους δεν τους ενδιαφέρει και αρκούνται σε προσφορές του ανώτερου ορίου των 40€/τμ τι να πω. Εξαρτάται και τι βάζεις. Βασικό όμως είναι το γεγονός οτι δεν πληρώνει μόνο η τράπεζα. Πληρώνει και ο ιδιώτης. Δε μπορεί ένας μάστορας να δίνει άλλη τιμή για το εξοικονομώ και άλλη για ιδιώτη. Αυτά με χαλάνε πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολικοί. Άντε να φτάσει στα μισά. Εγώ σε αυτό που δίνεις αν το παράθυρο έρχεται "μέσα" 15cm σε 30άρι τοίχο (δηλαδή είναι στο κέντρο και λίγο πιο μέσα) υπολογίζω γύρω στα 25-30€ με την τιμή που δίνεις. Όχι για τον τοίχο. Για λαμπά και ανωκάσι, κατωκάσι ώστε να συνεχίσει η μόνωση μέχρι εκεί.

Με αυτό τον τρόπο έχεις συνεχόμενη μονωση και μόνο γεωμετρική θερμογέφυρα όχι την κατασκευαστική ενώ το λ σε λαμπα, ανω-κατωκάσι είναι σχετικά μικρό (0.05 ή ακόμα και μηδενικό).

Λες είναι πολλά ε; Γιατί οι πόρτες ας πούμε κατωκάσι δεν έχουν, οπότε δεν μπορεί να είναι το ίδιο με την περίμετρο ενός παραθύρου. Χωράει ίσως λίγο παραπάνω παζάρι. Όσον αφορά τις τιμές ναι μπορεί να είναι καλές, αλλά και μένα με χαλάει αυτό που λέει ο Sw0rdf1sh, ότι διαχωρίζουν τις τιμές σε εξοικονομώ και μη για το ίδιο ακριβώς αντικείμενο. Οπότε θεωρώ ότι υπάρχει πάντα περιθώριο.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι τιμές κρίνεις εσύ βάζεις, είναι ενδεικτικά τα σενάρια. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στα σενάρια στο ενδεικτικό κόστος ανά κούφωμα προσθέτεις και τα σκίαστρα.

Δηλαδή π.χ στα 280ευρώ/τ.μ προσθέτω και κάποιο ποσό για τα παντζούρια ή στις διαφανείς επιφάνειες προσθέτω μια γραμμή και γάφω μόνο εμβαδόν 1τ.μ και βάζω π.χ 2500?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.