Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη, εν πολλοις, 2 πελατες μου που καταθεσαν μεσα στο Δεκεμβριο φακελο και ακομα δεν ανακοινωθηκαν τα ονοματα τους στις λιστες των αποδεκτων, ακυρωνονται λογω ελλειψης πορων?

 

Ελπιζω αυτοι που καταθεσαν, εγκριθηκαν και ολοκληρωσαν εργασιες χωρις να εχουν ακομα καταθεσει 2ο φακελο να μη διατρεχουν κινδυνο....

 

Παρανοια...

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να πάρουν στην τράπεζα τους τηλέφωνο για ξεχωριστή ενημέρωση. Αυτό μου ανέφεραν από το υπουργείο.

 

Τους δύο που δεν έχουν υπαχθεί τους ξεχνάς εάν δεν γίνει αναχρηματοδότηση μεταξύ των περιφερειών.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Μακεδονία, δυστυχώς δε νομίζω να προχωρήσεις.

Ενημέρωσέ μας πάντως για ότι νεότερο.

απο πελοποννησο tsx ειμαι. ρωτησα στην τραπεζα και μου ειπαν οτι σε εμας δεν εχουν πει κατι για ληξη του προγραμματος κτλ.γνωριζουμε για την μακεδονια. εδω δηλ δεχονται και νεες αιτησεις για προεγκριση δανειου. δηλ την πρωτη πρωτη φαση της διαδικασιας. εαν εχω νεοτερα ενημερωνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Θα ηθελα να ρωτησω τους συναδελφους σχετικα με μια περιπτωση που μου ετυχε στο εξοικονομω.

Το 1ο ΠΕΑ εκδοθηκε με την V1.28 και σαν μοναδικο συστημα θερμανσης λεβητα πετρελαιου.

Το 2ο ΠΕΑ το οποιο προσπαθω να εκδωσω (V.1.29) θα περιλαμβανει και ενα A/C που εγκατεστησε

η πελατισσα περα απο τον υπαρχοντα λεβητα.

Η επιλεξιμη παρεμβαση ηταν αλλαγη κουφωματων.

Περα απο την αλλαγη στο συστημα θερμανσης (προσθηκη A/C ) εχουν μεταβληθει και τα m2 των κουφωματων που τελικως εγκατασταθηκαν, οπως επισης και το εμβαδον της κατοψης.

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω σε αυτη την περιπτωση κατα την συμπληρωση του εντυπου X στο πεδιο : Η Υπολογιζόμενη Ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας βάσει του ανωτέρω ΠΕΑ είναι ……………………… (kWh/m2) θα συμπληρωνατε την τιμη που προκυπτει απο το 2ο ΠΕΑ και επειτα για τον υπολογισμο :εξοικονόμηση ενέργειας είναι ……% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2) (1ου ΚΑ) θα εφαρμοζατε τον τυπο

 

Πρωτογενης καταναλωση Σεναριου 1ου ΠΕΑ- Πρωτογενης καταναλωση Υπαρχοντος κτιριου 2ο ΠΕΑ(χωρις την συμμετοχη του Α/C) / Πρωτ.καταναλωση Κ.Α.1ου ΠΕΑ?????

 

Οσον αφορα το αν τελειωσε το προγραμμα στην δικη μου περιοχη Ανατ.Μακεδονιας και θρακης συνεχιζει.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε στο profil σας την ειδικότητά σας.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουν πάρει έγκριση απο υπεκά δεν έχουν πρόβλημα...2 περιπτώσεις που καταθέτω το 2ο Πιστοποιητικό μου είπαν οι τράπεζες οτι τα λεφτά έχουν δεσμευτεί και θα τα πάρουμε..πάντως σήμερα η διευθύντρια μιας τράπεζας μου εείπε οτι σε επικοινωνία με την Αθήνα της είπαν οτι θα αργήσουν ν αμπουν τα χρήματα του εξοικονομώ..όταν την ρώτησα αμα εννοεί 2-3 μήνες, μου απάντησε οτι εννοούν πολύ περισσότερο απο 4 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Τους ήταν δύσκολο δλδ στην ιστοσελίδα του εξοικονομώ να αναρτήσουν ποσοστα απορροφησης χρημάτων ανα Περιφέρεια ώστε κάθε ενδιαφερόμενος να κρίνει τι θα κανει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω περίπτωση ΠΕΑ για εξοικονομώ που η περίοδος αποπληρωμής βγαίνει αρνητική...-192 χρόνια (βλέπε φωτό) :smile: :-) :smile:

 

Σπίτι 70μ2 που έχει τζάκι παραδοσιακό για θέρμανση και ένα ηλεκτρικό σώμα. Ορίζω λοιπόν για 30μ2 τζάκι, για το ένα Υ/Δ το σώμα και για την υπόλοιπη επιφάνεια το θεωρητικό σύστημα.

 

Στο σενάριο μπαίνει λέβητας πετρελαίου και αντικαθίστανται τα κουφώματα.

 

Το αποτέλεσμα είναι το σενάριο να έχει μεγαλύτερο λειτουργικό κόστος από την αρχική κατάσταση και η περίοδος αποπληρωμής να βγαίνει αρνητική!

 

Μάλιστα όσο προσπαθώ να καλυτερέψω την τελική κατάσταση βγαίνει ακόμα μεγαλύτερη αρνητική τιμή, γιατί παίρνει

 

Περίοδο αποπληρωμής = Κόστος επένδυσης/ [(Λειτουργικό κόστος αρχικής κατάστασης)-(Λειτουργικό κόστος τελικής κατάστασης)].

 

Μόνο αν καταφέρω να έχω [(Λειτουργικό κόστος αρχικής κατάστασης)-(Λειτουργικό κόστος τελικής κατάστασης)]>0 θα δω θετική περίοδο αποπληρωμής....

 

Η σωστή προσέγγιση είναι όπως τα έχω ορίσει τώρα. Έχω την εξοικόμηση πρωτογενούς ενέργειας (>30%) που απαιτεί το πρόγραμμα....Πιστεύετε θα έχω κάποιο πρόβλημα λόγω της αρνητικής περιόδου αποληρωμής?

post-20660-0-96706100-1363722748_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις. Δεν ενδιαφέρει ο χρόνος αποπληρωμής και δεν τον εξετάζει κανείς.

Άλλωστε θα μπορούσες να το παραδώσεις χωρίς τα κόστη, οπότε δεν θα σου έβγαζε καθόλου χρόνο αποπληρωμής.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη για την ερώτηση αν έχει επαναληφθεί. Δεν βρήκα απάντηση όσο έψαξα.

Για την έκδοση του 1ου ΠΕΑ για το εξοικονομώ, ο επιθεωρητής πληρώνεται όταν το εκδώσει από τον ιδιοκτήτη και ανεξάρτητα της πορείας του εξοικονομώ; Ή η αμοιβή του μπαίνει μέσα στο πρόγραμμα και πληρώνεται αν και όταν αυτό εγκριθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.