Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Ήθελα να θέσω ένα πρόβλημα που έχω σχετικά με μία υπόθεση που αφορά την ένταξη στο εξοικονομώ κατ' οίκον. 

Μονοκατοικία 2 επιπέδων, επιφάνειας 68 τ.μ έκαστο επίπεδο, σύνολο 136 τ.μ. Κατασκευή προ του 1955 που αποδεικνύεται με τα συμβόλαια ιδιοκτησίας. 

Διαρρύθμιση: ισόγειο με ενιαίο καθιστικό-κουζίνα, όροφος 2 υπνοδωμάτια και ένα λουτρό. Επικοινωνία των 2 επιπέδων με εσωτερική κυκλική σκάλα.

Εκδίδω πιστοποιητικό με χρήση μονοκατοικίας εμβαδού 136 τ.μ.

Παραδίδω στον ιδιοκτήτη πιστοποιητικό και λοιπά έντυπα. Τα παραδίδει στην τράπεζα και μετά από 2 ημέρες με καλεί και μου λέει το εξής:

 

''Η τράπεζα δεν δέχεται τον φάκελλο διότι στο Ε9 της συζύγου και του συζύγου έχει δηλωθεί ως 68 τ.μ ισόγειο διαμέρισμα στην σύζυγο και 68 τ.μ. όροφοδιαμέρισμα στο σύζυγο με ιδιοκτήσια 100% στον καθένα και όχι συνιδιοκτησία 50% στον καθένα ως μονοκατοικία.''

 

και μένω κάγκελο. Μα κυρία μου τις απαντώ ο χώρος είναι ενιαίος ως μονοκατοικία. Είναι ένας θερμαινόμενος χώρος και όχι διαμερίσματα.

 

και μου απαντάει: 'μας είπαν από την τράπεζα να μας εκδόσετε 2 νέα ΠΕΑ με χρήση διαμερίσματος'.

 

Της απάντησα ότι αυτό μάλλον δεν μπορεί να γίνει και θα έχω πρόβλημα σε έναν έλεγχο.

 

Τι λέτε και εσείς?? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Πες στον πελάτη σου να αλλάξει το Ε9 από οροφοδιαμερίσματα σε μονοκατοικία. Είναι το πιο σωστό με βάση την υπάρχουσα κατάσταση και ο πιο γρήγορος τρόπος να περάσεις τον σκόπελο των "χαρτογιακάδων "

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι μικρή η διαφορά δεν έχεις πρόβλημα. Παλιά υπήρχε όριο 10%.

Για τώρα δεν υπάρχει κάτι στάνταρ

t

Του έβγαλα το ΠΕΑ με εμβαδό 105 τ.μ. (αποτύπωση) και έμαθα αργότερα πως το Ε9 του λέει 90τ.μ.

 

Τι προτείνετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια σου ελεγε 105 μετρα και εσυ εβαλες στο εντυπο 125 μετρα? αν ειναι ετσι και το δεχτηκαν ΟΚ. Ευχαριστω

στο πιστοποιητικο 105 εβαλα,στο εντυπο παρεμβασεων ναι 125.ετσι κ αλλιως αν ερθουν να ελεγξουν και μετρησουν δωμα 125 θα το βγαλουν...

Link to comment
Share on other sites

στο πιστοποιητικο 105 εβαλα,στο εντυπο παρεμβασεων ναι 125.ετσι κ αλλιως αν ερθουν να ελεγξουν και μετρησουν δωμα 125 θα το βγαλουν...

Αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά έχω ήδη βγάλει το ΠΕΑ και ο πελάτης θέλει να του βγάλω ΠΕΑ με 90τ.μ. επειδή έτσι λέει το Ε9.

 

Υπάρχει όντως περίπτωση να τον βγάλουν εκτός επειδή υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά;

 

Αν βγάλω 2ο ΠΕΑ ακριβώς στο ίδιο ακίνητο με διαφορετικά τετραγωνικά, δεν θα υπάρχει κίνδυνος να το ψάξουν;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά έχω ήδη βγάλει το ΠΕΑ και ο πελάτης θέλει να του βγάλω ΠΕΑ με 90τ.μ. επειδή έτσι λέει το Ε9.

 

Υπάρχει όντως περίπτωση να τον βγάλουν εκτός επειδή υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά;

 

Αν βγάλω 2ο ΠΕΑ ακριβώς στο ίδιο ακίνητο με διαφορετικά τετραγωνικά, δεν θα υπάρχει κίνδυνος να το ψάξουν;

νομιζω στο 2ο πεα δεν μπορεις να αλλαξεις τετραγωνικα,αλλα ετσι κ αλλιως εμεις βαζουμε ο,τι μετραμε το συγκρινουμε με την αδεια και αν εχουμε μεγαλη διαφορα σημαινει αυθαιρετο οποτε, νομιμοποιηση κτλ....τωρα αν αυτα που μετρησαμε ειναι ιδια με της αδειας και αυτος δηλωνει λιγοτερα στο Ε9 ,να παει να αλλαξει το Ε9...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.