Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

kalamakiotis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

ένα πρόβλημα έχω με το εξοικονομώ, αν μπορεί κανένας συνάδερφος να βοηθήσει.

έχω ολόκληρη πολυκατοικία και ο μόνος μη θ.χ. είναι το υπόγειο όπου υπάρχει αποθήκη και λεβητοστάσιο!Δεν έχω κλιμακοστάσιο, υπάρχουν εξωτερικές σκάλες για πρόσβαση στα διαμερίσματα. στην ουσία έχω υπόγειο, ισόγειο με 2 διαμερίσματα και 1ο όροφο με άλλα 2 διαμερίσματα.

το θέμα μου είναι πως το υπόγειο είναι λίγο υπερυψωμένο.1 μέτρο πάνω απο το έδαφος και 2 μέτρα κάτω απο το έδαφος.

στο λογισμικό του ΚΕΝΑΚ στην επιλογή μη θερμαινόμενος χώρος, τους τοίχους του υπογείου που τους δηλώνω; στις αδιαφανείς επιφάνειες ή στην επιλογή σε επαφή με το έδαφος; και στο κατώτερο και ανώτερο βάθος έδρασηας τι δηλώνω; την πλάκα του υπογειού που την δηλώνω; σε επαφη με το έδαφος και κατώτερο βάθος 2 μέτρα; σαν ανώτερο τι βάζω;

οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!

και πάλι καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

1. Τους τοίχους του υπογείου τους χωρίζεις σε δύο τμήματα :

    α. Το τμήμα του 1 μέτρου το καταχωρείς στις αδιαφανείς επιφάνειες σε επαφή με αέρα.

    β. Το τμήμα των 2 μέτρων το καταχωρείς σε επαφή με έδαφος με Κ βάθος = 2 μέτρα και Α βάθος = 0

 

2. Το δάπεδο του υπογείου το καταχωρείς σε επαφή με έδαφος με κατώτερο βάθος = 2 μέτρα. Ανώτερο βάθος στα δάπεδα δεν καταχωρείται.

 

3. Η οροφή του υπογείου είναι η διαχωριστική σου επιφάνεια με τους ΜΘΧ και καταχωρείται στην καρτέλλα "Διαχωριστικές επιφάνειες"

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρω έχω πρήξει @@ αλλά θα παρακαλούσα για άλλη μια βοήθεια...

 

1)Έστω ότι η προσφορά από τον κουφωματά είναι 5500 και στο έντυπο VII που έχουμε καταθέσει τα κατανέμουμε ως εξής πχ 3000 για κουφώματα (1Β) και 2500 για ρολά (1Δ).Υπάρχει περίπτωση να θεωρήσει η τράπεζα τα 2500 μόνο για ρολά σαν υπερβολικό ποσό για 4 πχ κουφώματα και να μην εγκριθεί?

Στο τιμολόγιο πρέπει να φαίνονται διακριτά οι παρεμβάσεις 1Β και 1Δ ή και μαζί να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα?

 

2)Έστω ότι στο έντυπο VII που έχουμε καταθέσει υπάρχουν προσφορές πχ 5000 για ατομικό λέβητα (3Β) και 800 για ηλιακό(3Ε).Αν τελικά αλλάξουν οι προμηθευτές και τα τιμολόγια είναι 4500 και 1300 αντίστοιχα,τα ποσά αυτά θα εγκριθούν?Μήπως τελικά εγκριθούν 4500 και 800?

 

Εννοείται στις παραπάνω περιπτώσεις ότι πρέπει να ικανοποιούνται οι ενεργειακοί στόχοι του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα. Καλό θα ήταν να γραφούν ξεχωριστά οι παρεμβάσεις στο τιμ.

 

2) Όχι, το συνολικό θα παραμείνει το ίδιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

impalnto

1. Δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Οι παρεμβάσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα γραφούν ξεχωριστά στην προσφορά, και φυσικά ξεχωριστά στο τιμολόγιο (σύμφωνα με το υπόδειγμα του προγράμματος)

Link to comment
Share on other sites

Οι παρεμβάσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα γραφούν ξεχωριστά στην προσφορά, και φυσικά ξεχωριστά στο τιμολόγιο (σύμφωνα με το υπόδειγμα του προγράμματος)

Εννοείς στους πίνακες των παρεμβάσεων και των προσφορών στο VII?Ναι ξεχωριστά προφανώς.

Το υπόδειγμα είναι αυτό που επισυνάπτω?Σ'αυτό το τιμολόγιο αναφέρεται μόνο στα κουφώματα,χωρίς τα ρολά?

τιμολόγιο.pdf

Link to comment
Share on other sites

Θα αναγράψει ξεχωριστά τη δαπάνη των ρολών. Δηλ. ρολά τεμ =... επιφ.=..., τιμη = ....

Στο τιμολόγιο μάλλον τα έχει μπερδέψει. Υπολογίζει την τιμή των κουφωμάτων με ΦΠΑ (=280€/μ²) και στη σούμα ξαναβάζει ΦΠΑ. 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα VII θα τα αναγράφεις ξεχωριστά. Ένα για αντ/ση κουφωμάτων και ένα για τα συστήματα σκίασης.

Το τιμολόγιο που σου έδωσε είναι σωστό, αναφέρεται όμως μόνο για τα κουφώματα. Εκτός αν στην τιμή μονάδας έχει συμπεριλάβει και το κόστος των ρολών που δεν νομίζω.

Αν όχι πρέπει να σου δώσει και ένα που να αφορά τα ρολά με συνολική δαπάνη 2500€. Αν τελικά την έχει συμπεριλάβει τότε ακύρωση αυτού και και 2 νέα από την αρχή.

Μην ξεχάσεις για την δική σου ασφάλεια, αλλά και η τράπεζα νομίζω τα χρειάζεται τα δελτία αποστολής, πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.