Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να επαναφέρω λίγο το θέμα για τις πολυκατοικίες αν δε σας πειράζει γιατί είναι κανα δυο πραγματάκια που δεν είμαι σίγουρος ότι τα έχω καταλάβει καλά και δεν έχω ξαναασχοληθεί με ΠΕΑ πολυκατοικίας.

 

Καταρχάς όπως είπα μερικά ποστ πιο πάνω, έχω ένα τριώροφο με 3 διαμερίσματα ένα στο ισόγειο (ή ημιώροφο καλύτερα), ένα στον στον πρώτο και ένα στο δεύτερο. Όλα ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη και τα νοικιάζει. Έχει και ένα υπόγειο και το κλιμακοστάσιο του. Απλή περιγραφή. 

 

Καταρχάς εφόσον θέλει να κάνει παρεμβάσεις σε όλα τα διαμερίσματα θα κάνει αίτηση για πολυκατοικία έτσι δεν είναι; Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να κάνει ξεχωριστές αιτήσεις για κάθε διαμέρισμα σωστά;

 

Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το τι είδους παρεμβάσεις μπορεί να κάνει. Σίγουρα θέλει να μονώσει ταράτσα και κέλυφος, αλλά απορώ το εξής: Αν θεωρητικά δεν τον ενδιέφερε να μονώσει τους τοίχους από ένα συγκεκριμένο διαμέρισμα δε θα υπήρχε πρόβλημα; Δηλαδή μπορεί να κάνει ότι παρεμβάσεις θέλει σε όποιο διαμέρισμα θέλει αρκεί να αναβαθμιστεί το σύνολο του κτιρίου; Αντίστοιχα θέλει να αλλάξει τα κουφώματα από ένα μόνο διαμέρισμα μιας και τα κουφώματα από τα υπόλοιπα δύο τα είχε αλλάξει πρόσφατα. Μπορεί; Αντίστοιχα μπορείς να βάλεις και 1,2 ή 3 ηλιακούς ανάλογα με το πόσοι θέλουν ή το πόσοι έχουν ήδη ας πούμε;

 

Σε ότι αφορά στη θέρμανση τι είδους παρεμβάσεις μπορεί να κάνει; Θα μπορούσε πχ να αποκόψει λέβητα και να βάλει μία αντλία σε κάθε διαμέρισμα; Η πρέπει να μιλάμε για κεντρική θέρμανση όλης της πολυκατοικίας; 

 

Και τελικά, πόση επιδότηση δικαιούται θεωρητικά (λέω θεωρητικά γιατί και στον ίδιο έχω εξηγήσει ότι με τους ρυθμούς που τρέχει το πρόγραμμα και οι τράπεζες, είναι πολύ πιθανό να μην πάρει ποτέ); 45000 εφόσον είναι 3 διαμερίσματα και κάνει με αυτά όποιες παρεμβάσεις θέλει συνολικά; Ή υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για τυχόν απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λες Fade2Black.

Η μοναδική διευκρίνιση είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνεις παρεμβάσεις σ' όλα τα διαμερίσματα του κτιρίου για να γίνει αίτηση για πολυκατοικία.

Το απλό παράδειγμα είναι η μόνωση κοινοχρήστου δώματος που τελικά ευνοεί το διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου αλλά ενεργειακά παρασύρει την κατηγορία ολόκληρου του κτιρίου.

Για τη θέρμανση νομίζω ότι πρέπει να αντικατασταθεί ένα σύστημα και εφόσον πρόκειται για αίτηση πολυκατοικίας, μιλάμε για το κεντρικό σύστημα θέρμανσης. Αν τώρα θέλουν ατομικό σύστημα θέρμανσης σε κάθε διαμέρισμα πας για ξεχωριστή αίτηση δ/τος.

Όσο αναφορά τα ποσά επιδότησης είναι αυτά που γράφεις και δεν είναι θεωρητικά. Θεωρητικά πάει στο ότι δεν είναι άμεσα αλλά δυστυχώς με καθυστέρηση που η τελική εκταμίευση μπορεί να πάρει και ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως κοινοχρηστο ειναι ΟΛΟ το κελυφος

οχι μονο τα δωματα... για αυτο θελει και συναινεσεις

περα απο τα νταπα ντουπα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Κοινόχρηστοι είναι οι χώροι που διευκρινίζονται στο συμβόλαιο της σύστασης ορ. ιδιοκτησιών. Ο κανόνας είναι ότι οι εξωτερικές όψεις καθορίζονται ως κοινόχρηστες, ενώ τα δώματα υπάρχουν περιπτώσεις που συμβολαιογραφικά η χρήση δίδεται συνήθως σε ιδιοκτήτη του υποκείμενου διαμερίσματος. Σαφώς και θέλει συναινέσεις σε περίπτωση κοινοχρήστου.

Ακόμα και για αντ/ση εξωτ. κουφωμάτων κανονικά χρειάζεται συναίνεση αλλά ποιος το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

ναι και θελει πολυ προσωχη

πρωτα και παντα ρωταω τον πελατη για συναινεσεις

και αν δεν εχει ρωταω αν εχει καλες σχεσεις

 

φιλος επαθε το εξης

τρωγονταν 2 ιδιοκτητες πολλα χρονια

μετα απο καιρο ηρεμιας ερχεται η ωρα του εξοικονομω κ του ηλιακου

τυφλο σημειο πουθενα μπαλκονια γυρω γυρω

ο ενδιαφερομενος 2ο ορ....

ρωταει των 3ο οροφο για ξετρυπημα

"ναι ολα καλα προχωρα".... γραπτως δυστυχως τιποτα

παραγγελνει ηλιακο πανε ταρατσα

και σκαει ο τυπος του 3ου
"αμα ακουσω τρυπανι καηκες"

ο μαστωρας ο μηχανικος και ο ιδιοκτητης του 2ου κοιταζονταν

με παιρνει τηλ ο φιλος - ο μηχανικος - αν εχω καμμια ιδεα

 

ναι, του λεω, .... με bluetooth 8-) :P :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εγώ δεν έχω θέματα με συναινέσεις κλπ αφού η πολυκατοικία όλη είναι ενός ατόμου έτσι δεν είναι; Είναι οικογενειακή στην ουσία. 

 

Άρα αν θέλει να κάνει κάποια παρέμβαση για θέρμανση μπορεί να αλλάξει λέβητα πχ με αντλία κεντρικά μόνο ε; Να ρωτήσω αν αυτό είναι εύκολο να γίνει; Δεν έχω δει ακόμα το σύστημα θέρμανσης αλλά αν θυμάμαι καλά είναι δισωλήνιο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Επειδή έχω ένα πρόβλημα με το ποσοστό (%) εξοικονόμησης πρωτ. ενέργειας, ο τύπος είναι :

 

(καταναλ. πρωτ. ενεργεια 1ουΠΕΑ) - (καταναλ. πρωτ. ενέργεια 2ου ΠΕΑ) * 100 = ....

                    καταναλ. πρωτ. ενέργεια κτήριο αναφοράς

 

στη δική μου περίπτωση (βλέπε φωτο 1 & 2) :

 

  (284,2 - 241,4) * 100 =  (42,8/105,2) * 100 = 0,4068 * 100 = 40,68 %

          105,2

 

στη φωτο2, δίνει ποσοστό 15,1%

 

τι δεν καταλαβαίνω ή που κάνω λάθος και δεν έχω το ίδιο αποτέλεσμα ?

 

 

post-29845-0-12311800-1398861359_thumb.jpg

post-29845-0-56240400-1398861371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 15,1% είναι ( (284,2 - 241,4) / 284,2 ) * 100 = ...

Δηλαδή πόσο μειώθηκε η κατανάλωση σε σχέση με το αρχικό κτίριο. Οχι σε σχέση με το κτίριο αναφοράς.

Εισαι δηλαδή ΟΚ.

 

Δημήτρη, πιες ένα καφέ να στανιάρεις :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.