Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

kalamakiotis

Recommended Posts

Συνάδελφοι, μια που έχω καιρό να ασχοληθώ γενικά με τα ΠΕΑ, και πρόκειται να ολοκληρώσω ένα εξοικονομώ που ξεκίνησα πέρυσι...

 

μπορείτε να μου πείτε αν στις υπ.δηλώσεις IX-A-B-C των προμηθευτών-αναδόχων, όπου αναγράφει  ''στην αίτηση που συνάδει με το ΠΕΑ.......'' ή ''Καλύπτουν τις απαιτήσεις για τα ενεργειακά χαρακτηριστικά βάσει του ΠΕΑ .....''

 

βάζουμε τον Α.Π. του 1ου ή του 2ου ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

''Καλύπτουν τις απαιτήσεις για τα ενεργειακά χαρακτηριστικά βάσει του (1ου) ΠΕΑ .....''

Εκεί είναι η πρόταση παρεμβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ βάζω τον αριθμό του 2ου ΠΕΑ, καθώς στο 2ο φαίνονται οι επεμβάσεις που έγιναν. Στο 1ο υπάρχουν προτάσεις, οι οποίες όμως μπορεί τελικά να αντικατασταθούν από άλλες και τις οποίες λαμβάνει υπόψιν το 2ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να δηλώσω στο έντυπο παρεμβάσεων αλλαγή κουφωμάτων (με ταυτόχρονη αλλαγή εξωφύλλων) και εγκατάσταση ηλιακού.

 

Μπορώ να δηλώσω κουφώματα+εξώφυλλα ως παρέμβαση υπ'αριθμόν 1 και ηλιακό ως παρέμβαση υπ'αριθμόν 2 ή τα εξώφυλλα πρέπει να δηλωθούν ξεχωριστά ως συστήματα σκίασης;

 

Τα εξώφυλλα στο ΠΕΑ δεν λαμβάνονται υπόψιν κατά τον υπολογισμό των σκιάσεων, αλλά μόνο η τέντα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανάρτηση Μητρώου Αντλιών θερμότητας (τελευταία ανανέωση 12-06-2015). Εντέλει έχουν πλάκα εκεί στο ΥΠΕΚΑ. Αλήθεια, ΥΠΑΠΕΝ δεν είχαν πει ότι θα λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την γνώμη σας.

Κλείνοντας φάκελο στο εξοικονομώ δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα.

Έχουμε δηλώσει στο παράρτημα VII μόνωση πλάκας οροφής 80τ.μ. με ρολό ορυκτοβάμβακα που λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας καταλήξαμε

σε πλάκες πετροβάμβακα.

Τώρα το δέμα έχει 3,6 τ.μ. και κόπηκαν 23 δέματα(για λόγιστικους λόγους δε μπορούσε να κόψει μισό δεμα) στο τιμολόγιο που συνολικά κάνουν 82,8 τ.μ.. Το τιμολόγιο των εργατικών κόπηκε στα 80 τ.μ. .

Πιστεύετε ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα αυτή η διαφορά;

Edited by konstantinos~
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι θα πληρωθείς για 80, όσο δηλ γράφει και το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων.

Τώρα για το τιμολόγιο ρώτα καλύτερα στην τράπεζα ή στη γραμμή επικοινωνίας του εξοικονομώ (αν ισχύει ακόμα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το τιμολογιο αναφερει τιμη 82,6 Χ 40€/τ.μ. τοτε θα στα κοψουν

Αν αναφερει τιμη μικροτερη των 3200€, θα περασει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.