Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

2. Βέβαια αξίζει. Η τράπεζα δεν έχει κανένα δικαίωμα να μη σε πληρώσει, ας είχε μπεί άλλος στην αίτηση. Αφού αλλάζουν προμηθευτές και είναι υποχρεωμένη να το δέχεται γιατί να μην δεχθεί και την αλλαγή συμβούλου έργού.

 

Προσωπικα θα το δινα ο ιδιος και μαλιστα πολυ ανετα μαλιστα θα του ελυνα και αποριες

αν ο πελατης εχει χαλαστει μαζι μου μια εγω θα χω χαλαστει 10... και με την ξενερα κ μονο

και για να μη με πιανουν κ στο στομα τους χαλαρα θα το εδινα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω κανά δυο ερωτήσεις για το έντυπο παρεμβάσεων γιατί δεν έχω συμπληρώσει πολλά ως τώρα και είναι η πρώτη φορά για ΑΘ. Τι γράφουμε λοιπόν για ΑΘ; Κάτι σαν "αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης λέβητα με κεντρικό σύστημα αντλίας θερμότητας με συντελεστή COP = x" είναι οκ;

 

Επίσης στον πίνακα της 2ης σελίδας βάζουμε απλά ένα τεμάχιο όπως με τον ηλιακό;

 

Και τέλος στον πίνακα της τρίτης σελίδας στην 4η στήλη ο όρος κοινόχρηστα ποτέ χρησιμοποιείται ακριβώς;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

@Fade2Black

 όπως ακριβώς τα λες, με δυο προϋποθέσεις:

α. Θα πρέπει να αιτιολογήσεις την αντικατάσταση λέβητα στην τέταρτη σελίδα (παλιός, πολύ χαμηλή απόδοση κλπ) 

β. Η α.θ. να είναι εγκεκριμένη (από τον κατάλογο του ΥΠΕΚΑ)

Κοινόχρηστες είναι οι δαπάνες που αφορούν στο σύνολο της πολυκατοικίας (π.χ. αντ/ση λέβητα) όταν στο πρόγραμμα μπαίνει όλο το κτίριο

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως αιτιολόγηση χρειάζεται μόνο όταν πρόκειται για αντικατάσταση με σύστημα θέρμανσης ίδιας τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από την σελίδα 14 του οδηγού του προγράμματος, επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο tasxan206: 

 

Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσματα της ανάλυσης καυσαερίων να τεκμηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές).

Edited by thntoumas
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ειναι η πρώτη μου προσπάθεια για το εξοικονομώ και θα ήθελα τα φώτα σας.
1) Οι προσφορές που καταθέτουμε με το παραρτημα VII είναι δεσμευτικές ως προς τον προμηθευτή? Για το ποσό αν εχω καταλάβει σωστά σου θέτει το ταβάνι, απο το ποσόν αυτό και πάνω παει απο την τσέπη του πελάτη. Σωστά δεν τα λέω??
2) Στην θερμομόνωση δώματος (40ευρώ/m2) πρέπει να βάλουμε μόνο τα τ.μ. της θερμαινόμενης ζώνης ή μπορούμε να βάλουμε και τους όποιους προβόλους έχει η πλάκα οροφης, οπου έχει πραγματικά μπεί μόνωση?
3) Οι όποιες παραμβάσεις προτείνουμε στο 1ο ΠΕΑ και στο παραρτημα VII ειναι δεσμευτικές? Μπορεί να υλοποιήσει ο πελάτης κάποιες και όχι όλες?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ειναι η πρώτη μου προσπάθεια για το εξοικονομώ και θα ήθελα τα φώτα σας.

1) Οι προσφορές που καταθέτουμε με το παραρτημα VII είναι δεσμευτικές ως προς τον προμηθευτή? Για το ποσό αν εχω καταλάβει σωστά σου θέτει το ταβάνι, απο το ποσόν αυτό και πάνω παει απο την τσέπη του πελάτη. Σωστά δεν τα λέω??

ειναι προαιρετικο να καταθεσεις προσφορες. απλα γραφεις ποσα και κατηγοριες δαπανης. υπαρχει το ταβανι . εαν το ξεπερασεις τα βαζεις απο την τσεπι σου. εαν μετα εχεις μικροτερο ποσο απο αυτο που δηλωσες οτι θελεις , προφανως κατω απο το ταβανι, δεν υπαρχει προβλημα. παιρνεις το μικροτερο ποσο.

2) Στην θερμομόνωση δώματος (40ευρώ/m2) πρέπει να βάλουμε μόνο τα τ.μ. της θερμαινόμενης ζώνης ή μπορούμε να βάλουμε και τους όποιους προβόλους έχει η πλάκα οροφης, οπου έχει πραγματικά μπεί μόνωση?ναι μπορεις να βαλεις και τους προβολους . απλα δικαιολογησε το οπως πρεπει δηλ για λειτουργικους λογους κτλ

3) Οι όποιες παραμβάσεις προτείνουμε στο 1ο ΠΕΑ και στο παραρτημα VII ειναι δεσμευτικές? Μπορεί να υλοποιήσει ο πελάτης κάποιες και όχι όλες? ειναι δεσμευτικες οι κατηγοριες δαπανης που δηλωνεις. μπορεις καποια απο αυτες να μη την κανεις αλλα φτανει να πιανεις τον ενεργειακο στοχο με τις υπολοιπες δηλ 30% του κτιριου αναφορας ή αυξηση κατηγοριας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.