Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα να έχει απαντηθεί ήδη αλλά το ασυμβίβαστο ενεργειακού επιθεωρητή - ιδιοκτήτη (Α΄βαθμός συγγένειας) αφορά και τη περίπτωση του πρώτου ΠΕΑ για ένταξη στο εξοικονομώ?

Link to comment
Share on other sites

στην επαρχια εχω διωροφη οικοδομη πρι το 55. μπηκε στο εξοικονομω και εγω εβγαλα πεα ως μονοκατοικια συνολο 200τ.μ. επειδη αυτος στο ε9 τα εχει χωριστα ισογειο και οροφο απο 100 τ.μ. η τραπεζα θελει να τα δει ενοποιημενα ως μονοκατοικια.

ο λογιστης και ο πελατης συμφωνησαν να μην τα ενοποιησουν για φορολογικους λογους. αρα για να προχωρησει το προγραμμα σκεφτομαι να κανω ανακληση και να βγαλω νεο πεα μονο για το ισογειο?

αυτο γινεται μονο με ανακληση η μπορω και με προσαρτημα?

ειναι αλχημεια αλλα δεν θελω ο πελατης και συγγενης να χασει το προγραμμα για μια βλακεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, 2 αποριες:

1. οι ηλεκτρικες αντλιες θερμοτητας για θερμανση σε ποια υποκατηγορια παρεμβασης δηλωνεται?

 

2. Η εξωτερική θερμομονωση (κελυφος) μετριεται μηκος x υψος οψης

ή μετραμε και τα οποια σπασιματα καθως και τα πρεκια, λαμπαδες, περβαζια παραθυρων?

 

Ευχαριστω

1. 3Δ

2. Μόνο τα m² της όψης.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος για το 2987?

Επειδή δεν έχει ξανατύχει, επικοινώνησε με το πρόγραμμα και ζήτα τους γραπτή (mail) απάντηση

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το προσαρτημα?

Προσάρτημα ΠΕΑ (για το Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον)

Το βρίσκεις εδώ (τελευταίο κάτω αριστερά): http://www.buildingcert.gr/info.html

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

2. Μόνο τα m² της όψης.

 

Κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι σε αίτηση έβαλε τα συνολικά τετραγωνικά των όψεων αλλά μαζί με τα ανοίγματα μέσα έτσι ώστε να καλυφθούν τα σπασίματα κλπ. (μάλλον υπερβολικό)

 

Εγώ πρόσφατα που έκανα ένα για κέλυφος και πήγα και το μέτρησα και εγώ αλλά και παρέα με τον γυψά, και αυτός υπολόγισε καμιά 10αριά τετραγωνικά παραπάνω από το εμβαδό που έβγαλα εγώ στο xml για όλες τις όψεις που θα μονωθούν... Μου είπε συνάδελφος που το έχει κάνει και αυτός, ότι αυτό επιτρέπεται, καθώς βάζεις τα πραγματικά τετραγωνικά που θα απαιτηθούν για τη μόνωση και όχι όσα βγαίνουν οι τοίχοι από το xml..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.