Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

kalamakiotis

Recommended Posts

ναι για 1 ΠΕΑ μιλούσα ως πολυκατοικία.

 

Για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου αντιγράφω απο το πρόγραμμα:

 

47. Ερ.: Είναι επιλέξιμη η θερμομόνωση-υγρομόνωση σε δώμα (ταράτσα) από το Πρόγραμμα όταν η αίτηση υποβάλλεται ως «μεμονωμένο διαμέρισμα»;
 
Απ.: Ναι, εφόσον συναινέσουν οι συνιδιοκτήτες. Τεχνικά ορθή λύση είναι η μόνωση όλης της επιφάνειας του δώματος (ταράτσας) ή της πυλωτής όμως, βάσει των όρων υλοποίησης των συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων (ΕΣΠΑ 2007-2013), επιλέξιμες δαπάνες στο πρόγραμμα είναι μόνο αυτές που αντιστοιχούν σε παρεμβάσεις που αφορούν στην ιδιοκτησία σας. Εν προκειμένω μπορούν να ενταχθούν μόνο τα m2 που αφορούν στο επιλέξιμο «μεμονωμένο» διαμέρισμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Για την αλλαγή καυστήρα νομίζω ότι πάει σύμφωνα με τα χιλιοστά θέρμανσης που αναλογούν σε κάθε ιδιοκτησία ή με ότι γράφει ο κανονισμός πολυκατοικίας για τέτοιες δαπάνες.

 

δαπανες συντηρησης - επισκευων πανε με χιλ ιδιοκτησιας.... τα χιλ θερμανσης επιμεριζουν αποθεματικο πετρελαιου .....

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη και ευχαριστω για την απαντηση.

για το προγραμμα για το σπιτι μου εχει βγει αποφαση υπαγωγης και πρεπει να παω να υπογραψω σε τραπεζα δανειακη συμβαση.

ειχα αιτηθει και μου ειχαν εγκριθει:

1.ηλιακο 1300

2.κουφωματα 7700

3.μονωση 5000

 

θελω να αφαιρεσω την μονωση(να γινουν 2 παρεμβασεις αντι 3) και η τραπεζα μου λεει δεν γινεται ενω ο μηχανικος λεει ναι!!!

τι απο τα 2 ειναι αληθεια;και αν γινεται ποια η διαδικασια αυτη την στιγμη;ενημερωνω τραπεζα να αφαιρεσει εργο να ενημερωσει κεντρικα με καποιο επισημο χαρτι;

 

σημειωση:και με αφαιρεση παρεμβασης πιανω στοχο προγραμματος

Edited by Filipos Drosos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ποσό έχει δεσμευτεί, και η προκαταβολή είναι βάσει αυτού, είναι πιθανό να απαιτείται "ανασχεδιασμός" κι ενδεχομένως οι τραπεζικοί να το αποφεύγουν.

Γιατί όμως να κόψεις τη μόνωση? Ενεργειακά είναι περισότερο αποδοτική απ' ότι τα κουφώματα.

Ξανασκέψου το.  

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνεις τους στόχους του προγράμματος τότε γίνεται. Το χω κάνει πολύ πρόσφατα και γω. Πρέπει απλά να στείλει ο μηχανικός καινούργιο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων ώστε να αλλάξει η σύμβαση και επειδή η διαδικασία είναι αρκετά γραφειοκρατική μάλλον απ' την τράπεζα βαριούνται. Πάντως γίνεται να επιμείνεις.

Link to comment
Share on other sites

liv 25 ευχαριστω

 

σε συνεργασια με μηχανικο δωσαμε σε τραπεζα:

α)εγγραφο με 1 πινακα με 3 αρχικες παρεμβασεις(πριν) και 1 πινακα με 2 τελικες παρεμβασεις(μετα).αναλυτικα ολα

β)επιπλεον και καποιο αλλο εντυπο επισημο του προγραμματος..το iv ,v δεν ξερω ακριβως....

 

η τραπεζα τα στειλε αθηνα (δεν ξερω που)και μου λεει δεν γινεται!

 

τι τελικα πρεπει να κανω εδω που μπλεξαμε...

 

αθηνα υπεκα μου ειπαν γινεται....

 

 

τινος ειναι ευθυνη η αλλαγη;της τραπεζας;ποια ειναι η δουλεια τους να τους ενημερωσω σε αυτο το ρημαδοκρατος...

 

δεν θελω να μπουν χρηματα σε 1 προμηθευτη που ειχα δηλωσει...και δανειο να ειναι με 9.000 ευρω(2 παρεμβασεις)

 

 

εχουμε κοσμο σε αυτο το ριμαδοκρατος που απανταν  χωρις συμφερον και εχουμε και αλλους που ειναι δουλεια τους και θελουν οδηγιες....

Edited by Filipos Drosos
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ό,τι σου είπε το ΥΠΕΚΑ (και ο συνάδελφος πιο πάνω). Αλλά μερικές φορές, οι τράπεζες είναι "πιο κράτος". 

Όσο για τον προμηθευτή, δεν είναι δεσμευτική η πρώτη προσφορά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλον για την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

δαπανες συντηρησης - επισκευων πανε με χιλ ιδιοκτησιας.... τα χιλ θερμανσης επιμεριζουν αποθεματικο πετρελαιου .....

 

Σύμφωνα με το Π.Δ. του 1985 (κανονισμός κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης) οι έκτακτες δαπάνες κατανέμονται με ποσοστό:
πi = εi X 100. 
Η αλλαγή καυστήρα δεν εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.