Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εαν οι προσφορές που έχει πάρει ο πελάτης βγάζουν ένα ποσό 15200, τις περνάω κανονικά στο έντυπο παρεμβάσεων και βγάζω σύνολο 15200 και απλά η τράπεζα αν τελικά εγκρίνει, θα εγκρίνει τα 15000 από τα 15200; Η είναι προτιμότερο να στείλω τον πελάτη να φτιάξει μία προσφορά 200 ευρω μικρότερη (πχ να ελαττώσει 5 τετραγωνικά τη μόνωση του δώματος);;; Μην τυχόν υπάρξει πρόβλημα από την τράπεζα.. Έχει τύχει σε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό; Υπέθετα ότι δεν είναι απαραίτητο, γιατί άμα δεις στην αίτηση που κάνει ο πελάτης (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Α) παράγραφος 10 λέει 

α. Κόστος βάσει προσφορών και

β. Επιλέξιμος προϋπολογισμός (συμπληρώνεται αυτόματα από το σύστημα)

 

οπότε θεωρούσα ότι μπορείς να έχεις προσφορές 15200 και το σύστημα να σου εγκρίνει τα 15000

 

Έχω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος έχει συμφωνήσει να καλύψει με ιδία κεφάλαια το επιπλέον κόστος δεν υπάρχει πρόβλημα ως προς την ορθή λειτουργία και την ένταξη του στο πρόγραμμα. Δεν είναι λύση να μειωθούν τα τετραγωνικά της μόνωσης, τα οποία υπολογίσατε εξ' αρχής ότι πρέπει να τοποθετηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Εννοείται ότι ο πελάτης θα καλύψει από την τσέπη του τα παραπανίσια έξοδα, το γνωρίζει. 

 

Η ερώτηση αφορά πιο πολύ στο διαδικαστικό της υπόθεσης, αν έχει δηλαδή κάποιο πρόβλημα η τράπεζα και στο τι "πρέπει" να φαίνεται στα έντυπα.

 

Ευριστώ πάρα πολύ thntoumas!

Link to comment
Share on other sites

εχω κτιριο με αδεια υπογειο αδιαμορφωτο και ισογειο κατοικια. ο πελατης δηλωνει ως μονοκατοικια μονο τα τετραγωνικα της κατοικιας ως κυριοι χωροι χωρις να δηλωνει καθολου το υπογειο ως βοηθητικοι χωροι. εστω ισογειο 100 τ.μ. και υπογειο 100 τ.μ. εγω τωρα στο πεα εχω συνολικη επιφανεια 200 τ.μ. και θερμαινομενη 100 τ.μ. .

Επειδη πρεπει να συμβαδιζουν τα δηλωθεντα τ.μ. στα φορολογικα εντυπα με αυτα στο πεα , λετε να εχω προβλημα ακομα και με τους μη θερμαινομενους χωρους που δεν φαινονται καθολου στοΕ9?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω το εξής πρόβλημα.

Έχω κάνει αίτηση για το εξοικονομώ κατ'οίκον από τον αύγουστο και έχω το εξής πρόβλημα.

Η οικοδομική άδεια (1965) αναφέρει φθιώτιδος 14, αλλά όλα τα άλλα έγγραφα πχ.

κτηματολόγιο, Ε9, λογαριασμοί ΔΕΗ κτλ. αναφέρουν φθιώτιδος 16 πού είναι και η τωρινή.

Από την τράπεζα με ειδοποίησαν ότι το υπουργείο(??) τους ζητά βεβαίωση από τον δήμο για ταυτοποίηση ακινήτου.

Πάω στον δήμο Αθηνών (Αθηνάς 16) και κοιτώντας το αρχείο τους είδαν ότι έχουν αρχείο από το 1970 στο οποίο δυστυχώς το ακινήτο μου είναι το φθιώτιδος 16.

Τελικά με τα πολλά μου έδωσαν μια βεβαίωση ότι το ακινήτο μου μου είναι το φθιώτιδος 16, ότι δεν έχουν παλαιότερο αρχείο, και ότι δεν εκδίδουν βεβαιώσεις

ταυτοποίσης ακινήτων. Αυτή την βεβαίωση έδωσα καισ την τράπεζα (Πειραιώς).

Η επόμενη σκέψη μου είναι να απευθυνθώ στο υπουργείο τηλ: 210-6969813 που δίνει η σελίδα του προγράμματος, και αν δεν βγάλω άκρη να πάω από κει.

Καμιά σκέψη?

Και το τραγικό είναι ότι δεν το είδα από την αρχή να αλλάγω έγω το νούμερο από 14 σε 16. Άσε που από πίσω από το 14 αχνοφαίνεται 12.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.