Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

 

Είμαι νέος χρήστης και ελπίζοντας ότι ακολουθώ την σωστή διαδικασία, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Ένα κτήριο - μονοκατοικία χωρίς κανένα σύστημα θέρμανσης και φυσικά ψύξης κατατάσσεται ενεργειακά στην Α + (γιατί δεν υπάρχουν καταναλώσεις ).

Δικαιούται να μπει στο εξοικονομώ ή πρέπει να σχεδιάσω σύστημα "μαιμού" για να πάει στην Δ και κάτω?:smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα ετσι κι αλλιως ο ιδιος ο κανονισμος σου επιβαλλει να σχεδιασεις συστημα μαιμου...

 

Ειναι δυνατον ανθρωπος που νοειται ως ενεργειακος επιθεωρητης να θελει να ασχοληθει με ΠΕΑ και Εξοικονομω κατ οικον και να μην ξερει τα στοιχειώδη, οχι μονο απο το προγραμμα, αλλα απο τον Κανονισμο γενικα...?

 

Συναδελφε εχεις πολυ διαβασμα, οπως ολοι μας καναμ εξαλλου, μεχρι να βγεις στην πιατσα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

 

Είμαι νέος χρήστης και ελπίζοντας ότι ακολουθώ την σωστή διαδικασία, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Ένα κτήριο - μονοκατοικία χωρίς κανένα σύστημα θέρμανσης και φυσικά ψύξης κατατάσσεται ενεργειακά στην Α + (γιατί δεν υπάρχουν καταναλώσεις ).

Δικαιούται να μπει στο εξοικονομώ ή πρέπει να σχεδιάσω σύστημα "μαιμού" για να πάει στην Δ και κάτω?:smile:

 

Σου προτείνω να αρχίσεις διαβάζοντας τις ΤΟΤΕΕ !!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και εγώ με την σειρά μου.

 

Η ιδανική περίπτωση από ότι έχω καταλάβει είναι κάποιος να είναι ενεργειακός επιθεωρητής ώστε να βγάλει τα ΠΕΑ καθώς και να αναλάβει τις εργασίες κτλ.

 

Στην περίπτωση που κάποιος ΔΕΝ είναι ενεργειακός επιθεωρητής δεν είναι πιο συμφέρον να συνεργαστεί με κάποιον ο οποίος είναι επιθεωρητής για την διαδικασία τον ΠΕΑ παρά να στείλει τον πελάτη στο μηχανικό της τράπεζας (αναφέρθηκε στο τόπικ) όπου 99% θα κοιτάξει να του πάρει και την δουλειά (εργασίες κτλ) μέσα από το στόμα;

 

(όποιος και αν θέλει μέσω π.μ.... χρεώνετε κάτι για το αίτηση ένταξης στο πρόγραμμα ή το ενσωματώνεται στις εργασίες που θα πληρώσει ο πελάτης (εργολαβικό όφελος :P ) )

 

Υ.Γ. ο ενεργειακός επιθεωρητής αν δεν κάνω λάθος πληρώνεται κανονικά δύο πιστοποιητικά (ένα πριν τις παρεμβάσεις και ένα μετά) σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ο ενεργειακός επιθεωρητής αν δεν κάνω λάθος πληρώνεται κανονικά δύο πιστοποιητικά (ένα πριν τις παρεμβάσεις και ένα μετά) σωστά;

 

Ορθον... Για ολα τα αλλα που αναφερεις δεν εχω γνωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

ξερει κανεις αν για το εξοικονομώ ειναι προυποθεση το σπιτι να ειναι συμφωνα με την οικοδομική άδεια η δεν γίνεται έλεγχος νομιμοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?

Φυσικα και πρεπει να υπαρχει οικοδομικη αδεια για να ενταχθει στο προγραμμα το σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται καμία αυτοψία απλώς θα πρέπει να είναι νόμιμο γιατί παίρνεις κάτοψη την οποία και επεξεργάζεσαι κλπ... θα πρέπει νομίζω όμως έτσι κι αλλιώς να αποτυπώσεις στη μελέτη σου την υπάρχουσα κατάσταση αφού τελικώς διακινδυνεύεις να έχεις λάθος ΠΕΑ... σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.