Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου


bkinti

Recommended Posts

On 30/9/2021 at 11:02 ΠΜ, aneida said:

.... έχω δηλώσει ως εργασίες αποπεράτωσης : επιχρίσματα, δάπεδα και εσωτερικούς - εξωτερικούς χρωματισμούς και από την Πολεοδομία έχω παρατήρηση στην Προέγκριση ότι οι εργασίες μου δεν αποτελούν εργασίες αποπεράτωσης.

Όπως το περιγράφεις εδώ πράγματι δεν αφορά Άδεια Δόμησης για αποπεράτωση.

Τσεκ για Μικρής κλίμακας ή για Βεβαίωση μηχανικού περί μη απαιτούμενης άδειας για εργασίες.

Αν θες ντε και καλά να βγάλεις Άδεια Δόμησης δείξε (π.χ.) ότι θες να ανοίξεις ένα νέο μικρό παράθυρο έστω σε τουαλέτα και ανεβάζεις και όψη .... (απλά δεν γνωρίζω το ουσιαστικά ζητούμενο σου)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Didonis said:

Όπως το περιγράφεις εδώ πράγματι δεν αφορά Άδεια Δόμησης για αποπεράτωση.

Τσεκ για Μικρής κλίμακας ή για Βεβαίωση μηχανικού περί μη απαιτούμενης άδειας για εργασίες.

Αν θες ντε και καλά να βγάλεις Άδεια Δόμησης δείξε (π.χ.) ότι θες να ανοίξεις ένα νέο μικρό παράθυρο έστω σε τουαλέτα και ανεβάζεις και όψη .... (απλά δεν γνωρίζω το ουσιαστικά ζητούμενο σου)

Εάν ο προϋπολογισμός ξεπερνά τα 25.000 ευρώ εκ των πραγμάτων πρέπει να βγει οικοδομική άδεια και όχι μικρής κλίμακας. Γιατί κολλάει στον χαρακτηρισμό η ΥΔΟΜ δεν μπορώ να καταλάβω...  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, epameinondas said:

Εάν ο προϋπολογισμός ξεπερνά τα 25.000 ευρώ ...

σωστό κι αυτό.... αλλά είναι "εάν" ....

Νομίζω πως ο συνάδερφος θα σταθμίσει τα δεδομένα και θα πράξει ορθά 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 12:31 ΜΜ, Didonis said:

Όπως το περιγράφεις εδώ πράγματι δεν αφορά Άδεια Δόμησης για αποπεράτωση.

Τσεκ για Μικρής κλίμακας ή για Βεβαίωση μηχανικού περί μη απαιτούμενης άδειας για εργασίες.

Αν θες ντε και καλά να βγάλεις Άδεια Δόμησης δείξε (π.χ.) ότι θες να ανοίξεις ένα νέο μικρό παράθυρο έστω σε τουαλέτα και ανεβάζεις και όψη .... (απλά δεν γνωρίζω το ουσιαστικά ζητούμενο σου)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το νέο παράθυρο που θα δείξω θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στην  τακτοποίηση και απλώς τώρα να τοποθετηθεί, σωστά; Γιατί αν εννοείτε όντως καινούριο, δεν μιλάμε πια για αποπεράτωση αυθαίρετων κατασκευών αλλά και για έκδοση αδείας διάνοιξης παραθύρου που δεν νομίζω ότι καλύπτεται από την έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαιρέτου που εκδίδω.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aneida said:

... θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στην  τακτοποίηση ..

αν το βάλεις σε "τακτοποίηση" σημαίνει ότι υπάρχει προ 2011

και αφού θα έχει "τακτοποιηθεί" δεν θα θέλει νέα Άδεια

Συνοπτικά και θα παρανομείς με ψεύδος (και ο θείος γούγλης τα πάντα βλέπει) και δεν θα κάνεις αυτό που θες... (Άδεια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/10/2021 at 2:09 ΜΜ, Didonis said:

σωστό κι αυτό.... αλλά είναι "εάν" ....

Νομίζω πως ο συνάδερφος θα σταθμίσει τα δεδομένα και θα πράξει ορθά 

Σήμερα, προϊσταμένη ΥΔΟΜ, μου ανέφερε ότι σε περίπτωση έκδοσης μικρής κλίμακας και όχι άδειας αποπεράτωσης για οικοδομή με αυθαίρετα τμήματα, θα γίνει αυτοψία από την ΥΔΟΜ και επειδή δεν βγήκε άδεια αποπεράτωσης θα κριθούν οι εργασίες αυθαίρετες , άσχετα αν η μικρής κλίμακας τις καλύπτει!!! Ερώτηση πρώτη: Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Δεύτερη: Τι πρέπει να γίνει ώστε να σταματήσουν επιτέλους να νομοθετούν δημόσιοι υπάλληλοι απλά και μόνο επειδή έτυχε να έχουν μία θέση με κάποια αίγλη ή/και εξουσία; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Στο σύστημα e-adeies για την έγκριση αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής επιλέγουμε την έγκριση εκτέλεσης εργασιών?

Link to comment
Share on other sites

Μεζονέτα σε συγκρότημα κατοικιών ανεγέρθη με άδεια του 2005 η οποία το 2011 έλαβε από την Πολεοδομία επ΄  αόριστο ισχύ και αφού είχαν πρώτα κατασκευαστεί και τα επιχρίσματα.

Η μεζονέτα μεταβιβάστηκε τώρα με τακτοποίηση των κάτωθι:

- Μετατροπή του χώρου υπογείου σε χώρο κατοικίας με μικρή απόκλιση του εμβαδού.

- Μικροαποκλίσεις στα εμβαδά Α΄ & Β΄ ορόφου.

- Κατασκευή μιας μικρής ισόγειας αποθηκης (κάτω από τη σκάλα ανόδου)

- Μικροδιαφορές στα ανοίγματα (θέση, μέγεθος)

Προκειμένου να συνεχιστούν οι εργασίες απαιτείται άδεια αποπεράτωσης ή συνεχίζω με την παλιά άδεια η οποία όπως είπα είναι σε ισχύ;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ilias said:

...

- Μετατροπή του χώρου υπογείου σε χώρο κατοικίας με μικρή απόκλιση του εμβαδού.

..

αφού απο υπόγειο χώρο (στην άδεια) άλλαξε χρήση και έγινε Κατοικία και αυτό έχει μπει στην τακτοποίηση, άρα το πρώην υπόγειο εξ ολοκλήρου τώρα προσμετρά στον Συντελεστή Δόμησης..... σωστά?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ANTONIS130 said:

Καλημέρα συνάδελφοι. Στο σύστημα e-adeies για την έγκριση αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής επιλέγουμε την έγκριση εκτέλεσης εργασιών?

Σωστά!Και διάβασε προσεκτικά την παρ.5.γ. του άρθρου 107 για τις προϋποθέσεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.