Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου


bkinti

Recommended Posts

On 3/11/2021 at 2:43 ΜΜ, ChristinaK said:

Σωστά!Και διάβασε προσεκτικά την παρ.5.γ. του άρθρου 107 για τις προϋποθέσεις.

Δε νομίζω πως είναι σε κάποια από τις επιμέρους περιπτώσεις. 

Σύμφωνα με το άρθρο 7 του ΦΕΚ των διαδικασιών ηλεκτρονικής υποβολής διαδικασιών μάλλον πρέπει να βγει άδεια κατηγορίας 1.

IMG_9313.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ συνάδελφε,ακολουθούμε τη διοικητική πράξη που ορίζεται στο Νόμο,την οποία δεν την ορίζει μια παράβλεψη στο ηλεκτρονικό σύστημα(υπάρχουν αρκετές).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2021 at 3:20 ΜΜ, ChristinaK said:

Διαφωνώ συνάδελφε,ακολουθούμε τη διοικητική πράξη που ορίζεται στο Νόμο,την οποία δεν την ορίζει μια παράβλεψη στο ηλεκτρονικό σύστημα(υπάρχουν αρκετές).

Από Υ. Δομ. πάντως αλλά και στο e-άδειες μου είπαν πως πρέπει να γίνει με αυτό τον τρόπο (κατηγορία 1).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδεφλοι, έχω μια ερώτηση όποιος γνωρίζει...

Έχω μια άδεια του 98΄ η οποία έχει λήξει...υπάρχει αλλαγη θέσης κτιρίου καθώς και αυθαίρετος ά όροφος...ο φέρον οργανισμός έχει ολοκληρωθεί, το ισόγειο έχει μείνει στις κολώνες και ο ΄β όροφος έχει και τοιχοποιία... τι ενέργειες πρεπει να κάνω για να ολοκληρωθεί η κατασκευή? τακτοποίηση με 4495/17 και μετα άδεια αποπεράτωσης? Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 7/12/2021 at 6:34 ΜΜ, xavrias said:

Από Υ. Δομ. πάντως αλλά και στο e-άδειες μου είπαν πως πρέπει να γίνει με αυτό τον τρόπο (κατηγορία 1).

Τελικά έχει κάποιος κάποια απάντηση σε αυτό; Δηλαδή η άδεια αποπεράτωσης αυθαίρετων κατασκευών βγαίνει με έγκριση εκτέλεσης εργασιών (επιλέγοντας εντωμεταξύ ποια επιμέρους περίπτωση αφού υπάρχει παράλειψη;) ή με οικ. άδεια κατηγορίας 1;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/5/2022 at 12:35 ΜΜ, aneida said:

Τελικά έχει κάποιος κάποια απάντηση σε αυτό; Δηλαδή η άδεια αποπεράτωσης αυθαίρετων κατασκευών βγαίνει με έγκριση εκτέλεσης εργασιών (επιλέγοντας εντωμεταξύ ποια επιμέρους περίπτωση αφού υπάρχει παράλειψη;) ή με οικ. άδεια κατηγορίας 1;

Τελικα εβγαλες ακρη; Εμενα σε αντιστοιχη  περιπτωση απο υδομ μου ειπαν οτι αν πανω απο 55% ειναι αυθαιρετα τοτε παμε με αποπερατωση , Αν οχι τοτε κατ.1   αντε  βγαλε ακρη 

Link to comment
Share on other sites

Το 2020 είχα βγάλει σχετική πράξη για έγκριση εργασιών αποπεράτωσης . Τώρα δεν βρίσκω στο σύστημα την επιλογή και δεν υπάρχει ΄ούτε στις εγκρίσεις εργασιών .

image.png.48bf0340e54b1519c26374213ebf931a.png

Στο Ν.4495 Άρθρο 28 στ) αναφέρει :

«Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής» : Η διοικητική πράξη που επιτρέπει την εκτέλεση των εργασιών της παραγράφου 5 του άρθρου 107.

και  στο 107 5

γ: Η εκτέλεση των εργασιών των περιπτώσεων α και β γίνεται ύστερα από έγκριση εργασιών, που χορηγείται από την Αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες, για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση, δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο,....

Μήπως τελικά την εκδίδει η ΥΔΟΜ σε έντυπη μορφή όπως με τον 4178 ?
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,βγήκε κάποια στιγμή τον Μάη του '21 ένα ΦΕΚ σχετικό με την ηλεκτρονική διαδικασία των αδειών και έχει ξεχωριστό αρθρο για τις άδειες αποπεράτωσης αυθαιρέτων,αναφέρει δε ότι υπάγονται πλέον στις αδειες Κατηγορίας 1,δεν το έχω εφαρμόσει

Μίλα με την Υδομ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά θυμάσαι Χριστίνα. Είναι το άρθρο 7 ΦΕΚ 2090/Β/20.5.2021

Άρθρο 7
Διαδικασία έγκρισης εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετων κατασκευών των παρ. 5 α και β του άρθρου 107 του ν. 4495/2017

Κατά την ηλεκτρονική διαδικασία έκδοσης έγκρισης εργασιών αποπεράτωσης αυθαιρέτων κατασκευών, τηρείται η διαδικασία των παρ. 1, 3 και 4 του άρθρου 2 του παρόντος και υπάγεται στην κατηγορία 1 οικοδομικών αδειών. Επιπρόσθετα των δικαιολογητικών που προβλέπονται στο άρθρο 2 υποβάλλονται και τα δικαιολογητικά που προβλέπονται στην παρ. 5 του άρθρου 107 του ν. 4495/2017, καθώς και τον αριθμό δήλωσης της υπαγωγής αυθαιρέτου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.