Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου


bkinti

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση και εγώ με τη σειρά μου.

 

Απαιτείται μελέτη ΚΕΝΑΚ για έκδοση άδειας για αποπεράτωση αυθαίρετης ισόγειας κατοικίας με τον Ν.4178/13 με αποπερατωμένο τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου πρό εφαρμογής ΚΕΝΑΚ; Λογικά δεν απαιτείται, καθώς τα μπετά είχαν πέσει (αυθαίρετα) πριν την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ και πάμε με τις διατάξεις που ίσχυαν τότε, σωστα; Έχει κάποιος συνάδελφος παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μία πολύπλοκη περίπτωση και θέλω συμβουλές - γνώμες....

 

Τακτοποίησα διώροφη οικοδομή εκτός σχεδίου (παρά το όριο του σχέδιου πόλεως συγκεκριμένα ) στην Ανατολική Αττική. Μου δώσανε μάλιστα και χαρτί δασαρχείου οι ιδιοκτήτες το οποίο όμως από ότι φάνηκε ήταν της πλάκας και δεν ήταν ακριβές. Αποτέλεσμα σήμερα τμήμα του οικοπέδου και του κτιρίου να είναι δασικά! 

 

Οι ιδιοκτήτες το ισόγειο το είχαν διαμορφώσει σαν κατάστημα. Εγώ επειδή η περιοχή δεν το επέτρεπε το τακτοποίησα σαν σπίτι. Το ισόγειο όμως είναι διαμορφωμένο πλήρως σαν κατάστημα. Ψηλό, παντού τζαμαρίες, ενιαίος χώρος χωρίς κανέναν εσωτερικό τοίχο. 

 

Σήμερα και αφού οι ιδοκτήτες δεν μπορούν εδώ και χρόνια να το νοικιάσουν σαν κατάστημα θέλουν να το διαμορφώσουν σαν κατοικία. Τα υδραυλικά δεν θα πειραχτούν καθώς κουζίνα και μπάνιο είχε από πριν και δεν θα αλλάξουν θέση. Όμως οι όψεις και η εσωτερική διαρρύθμιση θα αλλάξουν εντελώς. 

 

Τι άδεια βγάζω εγώ τώρα ?! Άδεια αποπεράτωσης ? Άδεια μικρής κλίμακας ή 48ωρη και ας κάνουν ό,τι νομίζουν ? Στην μικρή κλίμακα δεν θα μου ζητηθεί βεβαίωση δασαρχείου ? Μήπως και στην 48ωρη ? 

Link to comment
Share on other sites

"Μου δώσανε μάλιστα και χαρτί δασαρχείου οι ιδιοκτήτες το οποίο όμως από ότι φάνηκε ήταν της πλάκας και δεν ήταν ακριβές. Αποτέλεσμα σήμερα τμήμα του οικοπέδου και του κτιρίου να είναι δασικά!"

 

 

μηπως να βλεπαμε πρωτα  την "νομιμοτητα" της τακτοποιησης

 

και μετα ολα τα αλλα????

 

υγ

εδωσες και βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

nik 

υπάρχει Ο.Α ή είναι εντελώς αυθαίρετο?

(υποθέτω το δεύτερο αλλά δεν είναι και σαφές) 

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς αυθαίρετο.

 

Δημήτρη τι ψάχνεις τώρα ? Εννοείται ότι η τακτοποίηση είναι στον αέρα πλέον λόγω δασαρχείου. Αλλά δεν έχω δώσει βεβαίωση και ούτε πρόκειται. Βασικά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτο το αυθαίρετο. Και το να πάω πολεοδομία με δασικό θέμα δεν είναι και ότι καλύτερο δεν έχεις και άδικο.

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα, έχω μία βασική ερώτηση...

σε τελείως αυθαίρετη διώροφη μονοκατοικία σε εκτός σχεδίου περιοχή την οποία τακτοποίησα με Ν4495/17 κι έχει ΟΡΙΣΤΙΚΉ ΥΠΑΓΩΓΉ (υπολείπεται Μελέτη Στατικής Επάρκειας)  ο ιδιοκτήτης θέλει να σοβατίσει και να βάψει τον Α όροφο με χρήση ικριωμάτων. Τι χρειάζεται να εκδώσΩ? Ε.Ε.Μ.Κ. ή Άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου? 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο υπάρχει κατοικία με ΟΑ του 1983. Έχει ολοκληρωθεί ο φέροντας οργανισμός (φέρουσα τοιχοποιία και στέγη). Το κτίριο τακτοποιήθηκε με τον 4178 ως προς τις υπερβάσεις του. Απομένουν οι υπόλοιπες εργασίες. Πάω να βγάλω άδεια αποπεράτωσης και από την ΥΔΟΜ μου ζητάνε να τηρηθεί η υποχρέωση για τα 2/3 του ακάλυπτου με χώρο πρασίνου, κάτι το οποίο δεν μπορεί να ικανοποιηθεί. Έχει πέσει στην αντίληψη κανενός αν υπάρχει σχετική οδηγία από το υπουργείο για το τι όρους ζητάνε στις αποπερατώσεις;

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, civilpablo said:

...

 Η Απόφαση 3046/304/1989: Κτιριοδομικός κανονισμός, (ΦΕΚ 59/Δ/1989), 03-02-1989.:Άρθρο 23: Φύτευση οικοπέδων... προφανώς είναι σε ισχύ από το 1989, οπότε δέν ισχύει για Ο.Α. του 1983...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.