Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου


bkinti

Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!!!!!!!!

Έχω την παρακάτω περίπτωση:

Αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου περιοχή, το οποίο αγοράστηκε το 2018 και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Συν τοις άλλοις, επειδη κάποιοι χώροι δεν φωτίζονται επαρκώς, θέλει να δημιουργήσει ένα αίθριο στη μέση του κτιρίου διαστάσεων περίπου 2,00*4,00 (να κοπεί δηλαδή η πλάκα του κτιρίου σε ένα σημείο, κατόπιν δέουσας ενίσχυσης) Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Αν ναι με τί άδεια μπορεί να γίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!Έχει υποβάλλει κανείς συνάδελφος άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου ηλεκτρονικά;Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να πάρουμε προέγκριση ή πρέπει να υποβάλλουμε όλες τις μελέτες κατευθείαν;Γιατί αν υποβάλλουμε όλες τις μελέτες και μας αλλάξει κάτι η ΥΔΟΜ στα σχέδια πρέπει πάλι να γίνει ΚΕΝΑΚ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2019 at 1:27 ΠΜ, eleni_civil said:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!!!!!!!!

Έχω την παρακάτω περίπτωση:

Αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου περιοχή, το οποίο αγοράστηκε το 2018 και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Συν τοις άλλοις, επειδη κάποιοι χώροι δεν φωτίζονται επαρκώς, θέλει να δημιουργήσει ένα αίθριο στη μέση του κτιρίου διαστάσεων περίπου 2,00*4,00 (να κοπεί δηλαδή η πλάκα του κτιρίου σε ένα σημείο, κατόπιν δέουσας ενίσχυσης) Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Αν ναι με τί άδεια μπορεί να γίνει αυτό?

Καλή Χρονιά !!!!

θέλει κανονική άδεια με όλες τις μελέτες (και στατικά) .... αλλά το βασικότερο είναι το αγροτεμάχιο να είναι οικοδομήσιμο !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και καλό μήνα! Ερώτηση σε σχέση με την αποπεράτωση αυθαίρετου. Σε ποια περίπτωση μπορεί να ολοκληρωθεί στέγη εφόσον δεν επηρεάζεται ο φέροντας οργανισμός του τακτοποιημενου κτιρίου; Θεωρώντας την στέγη ως αυτοφερόμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/4/2019 at 11:46 ΜΜ, karanus said:

Νομίζω πρέπει να δεις το Α107 παρ. 5.

 

Οκ νομίζω ότι βγαίνει. Αν και με μπερδεύει η σημείωση για το επόμενο εδάφιο. Και θεωρώ ότι χρειάζονται στατικά για την στέγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα έχω μία ερώτηση σε σχέση με την έκδοση άδειας αποπεράτωσης αυθαίρετου.

Ο αναλυτικός προυπολογισμός για τα φορολογικά  θα γίνεται με τις τιμές της Εγκ.8/90 ή τις τιμές του παραρτήματος Β' του Ν. 4495/2017. ?

Αναφέρεται σε κάποιο ΦΕΚ η κάπου αλλού γιατί έχω πρόβλημα με την πολεοδομία ? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν έχει γίνει τακτοποίηση σε αυθαίρετο και θέλουμε να προχωρήσουμε σε αναθεώρηση άδειας ή ενημέρωση (πχ. για αρχιτεκτονικές αλλαγές), δουλεύουμε με βάση τον ΝΟΚ ή με βάση τον αντίστοιχο κανονισμό που ίσχυε όταν εκδόθηκε η άδεια;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω περίπτωση κτιρίου, που αποτελείται από δύο μεζονέτες που είναι σε επαφή, για τις οποίες είχε βγει άδεια το 2009. Οι εργασίες δεν έχουν αποπερατωθεί. Οι εργασίες αφορούν  τοποθέτηση ασανσερ, δίκτυα σωληνώσεων θέρμανσης, εργασίες περιβάλλοντος χώρου, τοποθέτηση πλακιδίων, εσωτερικών θυρών,  κλπ, υδραυλικά, ηλεκτρομηχανολογικά γενικά. Το 2017 έγινε τακτοποίηση τμήματος του κτιρίου. Τώρα ο ιδιοκτήτης σκέφτεται να αποπερατώσει το κτίριο. τι διαδικασία απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

ρωτάς για άδεια αποπεράτωσης (που αφορούν το δηλωθέν αυθαίρετο) αλλά δεν μας είπες τι δήλωσες ως αυθαίρετο και ποιες εργασίες υπολείπονται σ΄αυτό (που αποτελεί και  το κύριο της απάντησης στην ερώτησή σου!)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.