Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλημέρα σας

σε ποια περίπτωση μπορέι να αποπερατωθεί αυθαίρετο κτίσμα το οποίο είναι και ρυμοτομούμενο?

Για την ακριβεια σε εξολοκλήρου αυθαίρετη τριώροφη οικοδομή με αποπερατωμένο ισόγειο και Α όροφο υπάρχει και Β όροφος μη αποπερατωμένος -στο σταδιο σκυροδεμάτων.

Το κτίσμα βάσει του σχεδίου πόλεως ρυμοτομείται (από 100τμ κάτοψης η ρυμοτομία είναι περίπου 28τμ κτίσμα- ανά όροφο) . Η πράξη εφαρμογής δεν εχει κυρωθεί και δεν έχει συντελεστεί απαλλοτρίωση.Αν βοηθάει, υπάρχει έκθεση αυτοψίας αυθαιρετου προγενέστερη του ΦΕΚ του σχεδίου πόλεως περιοχής.

Έχω εντάξει όλη την τριώροφη οικοδομή στις διατάξεις του Ν.4495/17 βάσει του άρθρου 89 παρ2α του Ν.4495/17.

Υπό ποιες προϋποθέσεις θα μπορούσε να αποπερατωθεί το μη ρυμοτομούμενο τμήμα Β ορόφου?

Ευχαριστώ πολύ

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Τα παρακάτω αφορούν άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου Ν.4178/13 & τα απαραίτητα δικαιολογητικά με πλήρη επεξήγηση.   Ελπίζω να φανούν χρήσιμα.   Άρθρο 25 παρ.5 Ν.4178/13:   5.            Στις πε

Σχετικά με την έκδοση αδείας αποπεράτωσης αυθαιρέτου  (δηλωμένος με ν. 4014 και ν.4178  φ. οργανισμός κατοικίας), αρχικά είχε ζητηθεί από την πολεοδομία και είχε υποβληθεί πέρυσι ακριβώς, Υπ. Δήλωση α

Επανέρχομαι σήμερα που ..έληξε ο αγώνας   μετά από παλινωδίες  και  επαφές μεταξύ των πολεοδομικών υπηρεσιών.   Το απότέλεσμα : συμφώνησαν τελικά ότι σε περίπτωση άδειας αποπεράτωσης αυθαιρέτου με υ

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

έχω το εξής ερώτημα

Κτίριο κατοικίας το οποίο στην άδεια φαίνονταν ως ισόγειο με υπόγεια αποθήκη, τελικά κατασκευάστηκε ως κατοικία τριών επιπέδων.  Το κτίριο είναι ημιτελές (απομένουν κουφώματα, δάπεδα, αποπεράτωση Η/Μ, περιβάλλων χώρος). 

Αν και ημιτελές, ωστόσο το υπόγειο φαίνεται ότι έχει διαμορφωθεί ως κατοικία (τοποθέτηση τζακιού, υποδομών κουζίνας κλπ), ενώ από την μία του πλευρά έχει γίνει και εκχωμάτωση (ισόγειο σε αυτή την πλευρά).

Από τη στιγμή που δεν έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή μπορούμε να θεωρήσουμε το υπόγειο ως αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια χρήση; 

Μετά την τακτοποίηση 4495, θα ακολουθήσει άδεια αποπεράτωσης, οπότε θα πρέπει να προσκομιστούν και φωτογραφίες όπου θα φαίνεται ότι σήμερα δεν υπάρχουν κουφώματα κλπ

Οπότε η ερώτηση αφορά στο να γίνουν όλα τυπικά και εκ του ασφαλούς. 

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Συνάδελφοι,

Γνωρίζετε αν για έγκριση εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης αυθαιρέτου με οριστική υπαγωγή στον Ν.4495/17 και ολοκληρωμένο φέροντα οργανισμό εξακολουθεί να βρίσκεται σε ισχύ η εγκύκλιος 7/12;

Με βάση την οποία συμπεραίνω ότι, για υλοποιημένο αυθαίρετα φέροντα οργανισμό, δεν απαιτείται στατική μελέτη:

"β) Για τη χορήγηση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης υφιστάμενης αυθαίρετης κατασκευής σύμφωνα με τα άρθρα 2 και 3 της υπ' αριθμόν οίκοθεν 2975/2012 υπουργικής απόφασης (ΦΕΚ 43/Β/2012) και δεδομένου ότι δεν πρόκειται για νομιμοποίησή της, προσκομίζονται οι μελέτες των υπολειπομένων εργασιών που πρόκειται να εκτελεστούν κατά το διάστημα ισχύος της άδειας και όχι των εργασιών που έχουν ήδη υλοποιηθεί αυθαίρετα".

 

Link to post
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό ΦΕΚ. Οπότε δες τι λέει αυτό

Link to post
Share on other sites

Διευκρινίζω ότι για την υπαγωγή στον Ν.4495/17 δεν απαιτείται στατική μελέτη. Το ερώτημα είναι ποια δικαιολογητικά-απαιτούνται και με βάση πιο ΦΕΚ, για την έγκριση εργασιών αποπεράτωσης; Ισχύουν αυτά που γράφω στο προηγούμενο μήνυμα;

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
On 26/1/2021 at 12:40 ΜΜ, thodor said:

Το ερώτημα είναι ποια δικαιολογητικά-απαιτούνται και με βάση πιο ΦΕΚ, για την έγκριση εργασιών αποπεράτωσης;

Ισχύουν όσα γράφεις στο προηγούμενο μήνυμά σου. Αναλυτικότερα:

On 22/5/2015 at 8:10 ΜΜ, Alsterwasser said:

Τα παρακάτω αφορούν άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου Ν.4178/13 & τα απαραίτητα δικαιολογητικά με πλήρη επεξήγηση.

Στο Άρθρο 107 του Νόμου 4495 αναφέρονται πρόσθετα δικαιολογητικά για τη χορήγηση έγκρισης εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής.

Edited by Jupiter
Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, βγάζω άδεια αποπεράτωσης σε υπόγειο (αυτόνομο) κατά την άδεια, κύριο χώρο στην πράξη. Έχει ολοκληρωθεί και το κέλυφος, επιχρίσματα, κουφώματα, επενδύσεις και χρειάζεται να διαμορφωθεί εσωτερικά. Η ερώτηση μου είναι αν ΚΕΝΑΚ θα χρειαστεί;Από το αρθ.107 δεν μπορώ να το ξεκαθαρίσω. ΠΕΑ για το ΠΕΚ και το κλείσιμο της άδειας θα βγει; 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.