Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος Σοφίτας-μονόριχτη στέγη


Recommended Posts

Με τον ΝΟΚ πλέον επιτρέπεται. Προσοχή στην σοφίτα που θα δημιουργηθεί να έχει μέσο ύψος 2,20 μέτρα. Προφανώς έχει στην περίπτωσή σου. Δες το βίντεο στο ιεκεμτεε sqlearn την ομιλία της Λεμπέση και τις απαντήσεις σε ερωτήματα που έχει βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ..


 

χωρίς να μετράει στο SD σωστά? εφόσον αποτελεί το 1/2 του ισογειου!

 

 


 

 

 

 

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ


Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο το αν μπορείς, δες σελ.5 παρ 81 και σελ.6 παρ.91 στο τεύχος τεχνικών οδηγιών του νοκ.

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

Ύψος στέγης είναι η µεγαλύτερη κάθετη απόσταση

από το σηµείο έδρασής της έως το ανώτατο σηµείο

της και αν δεν ορίζεται διαφορετικά, δεν µπορεί να

υπερβαίνει τα 2,00 µ. από το ανώτατο επιτρεπόµενο

ύψος της περιοχής.

Δηλαδή το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής στην δική μου περίπτωση είναι το 1,20???..άρα δεν μπορώ να πάω πάνω από (1,20 + 2,00) = 3,20????..έτσι κι αλλιώς δεν πάω..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η οικοδομή σου είναι εκτός σχεδίου. Βρες μηχανικό της προκοπής και άσε τα πειράματα στο διαδίκτυο γιατί δεν μπορείς να αντιληφθείς ποιοι είναι οι όροι δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημέρα, 

 

έχω οικόπεδο που δικαιούται +2μ για στέγη. θέλω στη στέγη να κάνω σοφίτα (όπου το μέσο ύψος της θα είναι μικρότερο από 2,20μ. και η επιφάνεια μικρότερη από το 1/2 της υποκείμενης επιφάνειας με την οποία συνδέοντια λειτουργικά. δεκτά όλα αυτά.)

 

η ερώτησή μου είναι η εξής:

μπορώ να "σπάσω" τη στέγη σε δύο τμήματα  υψομετρικά ένα πάνω από τη σοφίτα και ένα πιο χαμηλό για τον υπόλοιπο όροφο; ή παύει να θεωρείται σοφίτα ο πάνω χώρος μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.