Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χιλιοστά Θέρμανσης


panosbrick

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας. Προσπαθώ να συντάξω έναν πίνακα χιλιοστών θέρμανσης (κεντρικής θέρμανσης δισωλήνιο-χωρίς θερμιδομετρητές ή ωρομετρητές) . Η πολυκατοικία είναι πριν το ΦΕΚ 631/Δ/85 και στον κανονισμό δεν περιγράφεται κάτι. Σε προηγούμενα θέματα βρήκα ότι τα χιλιοστά ακολουθούν τη μεθοδολογία του ασανσέρ. Δεν ακολούθησα αυτή την μέθοδο, αλλά τα έβγαλα από τον τύπο εi=Qi/ΣQi του ΦΕΚ καθώς η μελέτη του μηχανολόγου που την συνέταξε το 1964!!!!, περιέχει τις θερμικές απώλειες. Επίσης έβαλα υποχρεωτικά για όλους να πληρώνουν το 25% των δαπανών ανεξαρτήτως αν κάποιος δεν θέλει να έχει θέρμανση.

 

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στην περίπτωση που κάποιος αφαιρεί τα σώματά του πως κατανέμεται το ποσό του στους υπολοίπους. Είναι δίκαιο να μοιραστεί διαιρούμενο δια τον αριθμό των υπολοίπων διαμερισμάτων ή γίνεται κάπως αλλιώς;

Edited by panosbrick
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι, μετά την αφαίρεση των ποσοστών των μη θερμαινόμενων διαμερισμάτων και αφήνοντάς τους το ποσοστό που αντιστοιχεί από τα 25%, σου μένουν προς διανομή Χ χιλιοστά (Χ<1000).

Εφαρμόζεις τον τύπο εi=Qi/ΣQi στα υπόλοιπα διαμερίσματα για κατανομή των Χ χιλιοστών.

 

ή

 

δημιουργείς ένα νέο ΣQi όπου τα Qi αυτών που δεν θερμαίνονται μπαίνουν μειωμένα, και υπολογίζεις κανονικά (αυτό μου φαίνεται σωστότερο)

 

 

υ.γ. Αν φτιάχνεις τον πίνακα στο excel, κι επειδή ενδέχεται στο μέλλον να βγάλουν τα σώματα κι άλλοι, καλό είναι να έχεις τρείς στήλες στη θέρμανση.

Η πρώτη στήλη θα έχει τα ποσοστά που προκύπτουν με όλα τα διαμερίσματα θερμαινόμενα.

Η δεύτερη στήλη θα έχει το συντελεστή συμμ/χής (από 0 έως 1)

Η τρίτη στήλη θα είναι τα πραγματικά κάθε φορά ποσοστά, που προκύπτουν από το γινόμενο των δύο προηγούμενων στηλών, ανηγμένο επι τοις εκατό ή επί τοις χιλίοις, ώστε το άθροισμα τη τρίτης στήλης (και της πρώτης) να είναι πάντα 100 ή 1000

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

- Μεχρι τωρα...με ποιόν πινακα εβγαιναν τα κοινοχρηστα?

- Για να κανεις [καινουργιο???] πινακα, για να εχει ισχυ...πρεπει να αναγραφεται στον κανονισμο αυτη η δυνατοτητα....

- Τι λεει ο κανονισμος για αυτους που "δεν" χρησιμοποιούν ή "αφαιρουν" τα σωματα???

Παντως,

δεν μπορεις να αλλαξεις τους όρους του κανονισμου...εκτος εαν υπαρχει σχετικη πληρεξουσιοτητα.....ρητή.

 

- Συμφωνει το 100% για να γινει ¨νεος" πινακας

 

ή προκειται να πανε για τροποποιηση δικαστικως???..

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H πολυκατοικία έχει ένα ισόγειο διαμέρισμα και απο 3 σε 1ο, 2ο και 3ο, ιδίων τετραγωνικών ανά κάτοψη ορόφου. Το μεγαλύτερο διαμέρισμα του 3ου πληρώνει αυτή τη στιγμή κατ' ελάχιστον το 2πλάσιο από το αμέσως επόμενο και περίπου το 1/4 στο σύνολο των δαπανών θέρμανσης.

Συμφωνούν όλοι στην αλλαγή.

 

Ναι στο excel ετοιμάζω τον πίνακα και ευχαριστώ πολύ για τη μεθοδολογία. Θα τη δουλέψω αύριο κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πιο σωστό είναι με τη λογική του ΦΕΚ 631/Δ/85, δηλ για κάθε ιδιοκτησία το νέο ε=ε(παλιό) Χ 1/(1-Σεα) όπου Σεα το άθροισμα των ε όσων αποχωρούν.

Edited by gaskouk
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ο πίνακας που θα συνταχθεί πλέον, θα πρέπει να είναι βάσει του ΦΕΚ 631.

 

DimitrisGM, η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτός είχε συνταχθεί πριν το 85, θα μπορούσε να ακολουθεί όποια λογική και προσέγγιση επιθυμούσε ο συντάσσων.

 

Το ερώτημα (που απευθύνεται σε νομικούς βέβαια) είναι, αν συνταχθεί πίνακας κατανομής δαπανών θέρμανσης τώρα, θα πρέπει να ακολουθήσει την ισχύουσα νομοθεσία ή όχι?

 

Αν κάποιος επιθυμεί να ενημερώσει τον φάκελο στην ΥΔΟΜ, τί γίνεται? Θα καταθέσει έναν σφραγισμένο πίνακα, που δεν προκύπτει από την εφαρμογή του ΦΕΚ?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Νομικός δεν είμαι και συγνώμη που επιμένω να επεμβαίνω, αλλά όπου από νόμο δεν προκύπτει υποχρέωση για κάτι, δεν δεσμεύεσαι να το κάνεις. Από πουθενά δεν προκύπτει υποχρέωση συμμόρφωσης με το ΠΔ για τις παλιές οικοδομές και ενημέρωση φακέλου στην ΥΔΟΜ κατά τη γνώμη μου δεν νοείται για μελέτη κατανομής δαπανών σε οικοδομή προγενέστερη της ισχύος του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βοηθάει η εγκύκλιος 126/19.12.1985;

Νομίζω ότι εκεί λέει ότι είναι η μελέτη κατανομής υποχρεωτική μόνο για τα μετά το ΠΔ και ούτε καν για προσθήκες, επισκευές, αναικαινίσεις κλπ.

Δική μου άποψη είναι ότι για τα πριν το ΠΔ είναι θέμα ενοίκων μέσω της νομικής οδού αν θέλουν να αλλάξουν κάτι (συμβολαιογραφική πράξη; ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.