Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά για εμπορικό κατάστημα


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την δημιουργία καταστήματος? όχι υγιεινομικού ενδιαφέροντος, συγκεκριμένα κατάστημα πώλησης κλιματιστικών. Η άδεια πρέπει να χορηγείται από τον εκάστοτε δήμο αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτού του είδους κατάστημα ΔΕΝ απαιτείται άδεια λειτουργίας και δεν έχει σχέση με το δήμο (αν και γράφεις στο τίτλο για κατάστημα υγειονομικού)

Η όλη διαδικασία προβλέπει τρέξιμο στο Εμπορικό επιμελητήριο, εφορία, ΔΕΗ, ΙΚΑ, μύκα, σύκα,.... τι άλλο ? Δεν θυμάμαι

 

Δεν ξέρω πως ανακατεύτηκες ...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Όντως μου ξέφυγε ο τίτλος, βασικά επειδή ήρθε κάποιος και με ρώτησε αν σε κτίριο με χρήση αποθήκη μπορεί να ανοίξει κατάστημα και του είπα ότι κατά την γνώμη μου πρέπει να κάνει αλλαγή χρήσης του χώρου, απλά επειδή ξέρω ότι για τα υγιεινομικού χαρακτήρα καταστήματα την έγκριση την δίνει ο δήμος σκέφτηκα μήπως εμπλέκεται και σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τον τίτλο για να μην μπερδευόμαστε.

Δεν εμπλέκεται η πολεοδομία σε εμπορικά καταστήματα.Θα ήταν καλό να είχε στην άδεια χρήση καταστήματος.Αν του ζητηθεί από κάπου πες μας το.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα!

Σε εμπορικό κατάστημα (υποδημάτων) είναι απαραίτητη η ύπαρξη τουαλέτας

για άδεια λειτουργίας? Εφόσον δεν υπάγεται σε υγειονομικό και είναι απλή διαδικασία.

Ισόγειο κατάστημα σε παλαιά οικοδομή.

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε εμπορικό κατάστημα (υποδημάτων) είναι απαραίτητη η ύπαρξη τουαλέτας

για άδεια λειτουργίας? Εφόσον δεν υπάγεται σε υγειονομικό και είναι απλή διαδικασία.

Ισόγειο κατάστημα σε παλαιά οικοδομή.

ευχαριστώ 

 

Δεν βγάζεις άδεια για εμπορικά καταστήματα (μη υγειονομικού ενδιαφέροντος). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.