Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά Tablet για μηχανικό


ktsatsaros

Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλημέρα,

 

Θέλω να αγοράσω ένα tablet (όχι ipad) για τις παρακάτω χρήσεις:

 

- Άνοιγμα σχεδίων στο εργοτάξιο και σημειώσεις πάνω σε αυτά (έχω δει εφαρμογή που γράφεις πάνω σε pdf αλλά και το βάζεις σε κλίμακα και με βολεύει πολύ)

-Excel

-Internet κτλ λόγω πολλών ταξιδιών

 

Έχετε κάτι να μου προτείνετε?

 

Ευχαριστώ,

Κ.

Link to comment
Share on other sites

Asus Nexus 7. Χωρίς συναγωνισμό αν δεν θες να δώσεις 600 ή 700€. Υπάρχει και το 10άρι αλλά ανεβαίνει η τιμή νομίζω.

Τα σχέδια μπορείς να τα ανοίξεις και εγγενώς με τη διαδικτυακή μορφή του autocad (Autocad WS) είτε να τα μετατρέψεις πρώτα σε pdf και να τα δεις έτσι (έχω pdf με υπόβαθρα έτσι και φορτώνουν αέρα).

Για όλα τα doc,xls δες το Kingsoft Office εφόσον η συσκευή έχει πάνω το Android 4.1. Γενικά ότι έχει το Play Store το βάζεις.

Αν το πάρεις σε έκδοση και με 3G ανεβαίνει και η τιμή προφανώς. Μπορείς να περιοριστείς στο wifi βεβαίως.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πάρεις κάτι χωρίς να δώσεις πολλά χρήματα σε 7ιντσο τάμπλετ σου συνιστώ το Ainol Fire

 

Το είχα πάρει 136 ευρώ μέσω Κίνας πριν 2 μήνες και μου έχει βγει μια χαρά προς το παρόν.

 

Περισσότερες πληροφορίες -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343289

 

Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για το Vero το 10άρι -> http://www.msystems.gr/index.php?keywords=Vero+A9724+Tablet+-+Android+9.7%A8+IPS+Panel+-+Dual+Core+%5BA9724%5D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πάρει μια android κινέζικη (10" διπύρινο στα 110€!), καθαρά για διασκέδαση. Υπάρχουν ψευτολειτουργικές λύσεις για CAD, office κτλ είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή, όμως ποτέ δε θα έχεις επαγγελματικά εργαλεία μαζί σου. Γενικά η ταμπλέτα είναι για bookreader, internet, ταινίες και κανένα παιχνιδάκι.

 

Για επαγγελματική χρήση καλύτερα να καταφύγεις σε netbook γιατί ακόμη και οι windows8 ταμπλέτες με ARM επεξεργαστή δεν μπορούν να τρέξουν x86 εφαρμογές για windows. Φορτώνεις πάνω τα προγράμματά σού (από CAD, αμοιβές, μέχρι στατικά) και είσαι πλήρως εξοπλισμένος εν κινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική χρήση καλύτερα να καταφύγεις σε netbook γιατί ακόμη και οι windows8 ταμπλέτες με ARM επεξεργαστή δεν μπορούν να τρέξουν x86 εφαρμογές για windows. Φορτώνεις πάνω τα προγράμματά σού (από CAD, αμοιβές, μέχρι στατικά) και είσαι πλήρως εξοπλισμένος εν κινήσει.

μόνο τα tablet με windows RT δεν μπορούν να τρέξουν εφαρμογές x86, τα tablet που έχουν windows 8 με επεξεργαστές atom-i3/5/7 τρέχουν κανονικά x86

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέμε: Windows RT = Windows on ARM

Οι atom όντως μπορούν να τρέξουν εφαρμογές desktop και metro όμως κοστίζουν τουλάχιστον ένα τετρακοσάρι. Από τη στιγμή που η ταμπλέτα λανσάρεται ως φθηνό προϊόν διασκέδασης,για επαγγελματική χρήση θα προτιμούσα netbook (υπάρχουν και με οθόνη αφής) με λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρίξε μια ματιά και σε φορητούς που γίνονται tablet. Αν και είναι είδος υπό εξαφάνιση, έχουν απίστευτα καλές επιδόσεις για το μέγεθός τους.

 

Π.χ. έχω ένα Toshiba Portege M200 (μοντέλο του 2004) το οποίο το χρησιμοποιεί ακόμα ο αδερφός μου στο σπίτι για χαλαρό σερφάρισμα ή Online αγώνες.

 

Επίσης έχω ένα Toshiba Portege M400 (μοντέλο του 2006) το οποίο ακόμα το χρησιμοποιώ όταν πηγαίνω σε άλλη πόλη. Τρέχει τα πάντα, έχει Intel Core 2 Duo (T7200), 4GB ram, κτλ.

 

Σίγουρα μπορείς να βρεις και πιο καινούργια μοντέλα, όπως το Portege M750) στο ebay με λιγότερα από 300€.

 

Δεν είναι ενισχυμένα μοντέλα για χρήση σε εργοτάξιο, αλλά για 300€ και 1-2 χρόνια να βγάλει θα είσαι ευτυχισμένος (εγώ τα έχω τόσα χρόνια και λειτουργούν άψογα).

 

Αν θέλεις καθαρά εργοταξιακά μοντέλα, ψάξε στο google για "rugged tablet". Πάρε πρώτα όμως ένα υπογλώσσιο, πριν δεις τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 21/3/2013 at 9:36 ΜΜ, alej said:

iPad για αξιοπιστία, ταχύτητα και πολλές εφαρμογές!

Εχει και iPad mini.

Παλιό ποστ μεν αλλά απολύτως σωστό δε. Πριν από έναν περίπου χρόνο πήρα το ipad 9.7 6th generation με το ipencil και είδα το φως το αληθινό, αποκλειστικά για τις παραπάνω δουλειές (επιτόπου διορθώσεις σχεδίων, αποτυπώσεις κ.ά.), αντε και για καμιά ταινία. Στην αρχή και όντας χρήστης Android κινητών και tablet, μου φάνηκε εντελώς σουρεάλ το λειτουργικό της Apple, κάτι που συνηθίζεται όμως, αρκετά γρήγορα.

Η μεγαλύτερη ωστόσο διαφορά που μπορεί κανείς να εντοπίσει σε σύγκριση με ένα Android OS, είναι η δυνατότητα ανοίγματος σεβαστού πλήθους και μεγέθους αρχείων, καθώς και το zoom in-zoom out των σχεδίων,που θα πρέπει να γίνεται απρόσκοπτα. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.