Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

4014 και στατική επάρκεια για πατάρι, ΚΑΝΕΠΕ


 

Recommended Posts

Συνέδελφοι αγαπητοί, τη γνώμη σας:

 

Πρόκειται για ένα πατάρι 50τμ σε ισόγειο κατλαστημα μίας 6όροφης πολυκατοικίας στον Πειραιά, το οποίο έγινε καθ'υπέρβαση της αδείας.

Αυτό κατασκευάστηκε μαζί με όλη την οικοδομή το 2008.

Τώρα θέλει ο ιδιοκτήτης να το τακτοποιήσει με τον 4014. Επειδή είναι κατάστημα απαιτεί μελέτη στατικής επάρκειας. Έρχομαι και ρωτάω:

1. Θα ελεγχθεί ολόκληρο το κτίριο (όλη η πολυκατοικία μαζί με το πατάρι); Το λογικό αυτό είναι από επιστημονικής πλευράς, δεν ξέρω από οικονομικής..

2. Ο έλεγχος θα πρέπει υποχρεωτικά να γίνει κατά ΚΑΝΕΠΕ;

3. Αν πρέπει υποχρεωτικά να γίνει ΚΑΝΕΠΕ, τότε θα πρέπει να πάρω δοκίμια από όλο το κτίριο (όπως λέει ο ΚΑΝΕΠΕ) για να γίνει ο έλεγχος; Θα με κυνηγάνε τότε όλοι οι ιδιοκτήτες να με φάνε!

 

Μπορεί να γίνομαι κουραστικός, αλλά σας παρακαλώ να μοιραστείτε τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχω χάσει κάποιο επεισόδιο, ακόμα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τα ΔεΔοΤα και την στατικη επαρκεια.

Σύμφωνα με τον ν.4014/2011 αυτή τη στιγμή χρειάζεται, σύμφωνα με την οδηγία του ΤΕΕ δεν χρειάζεται.

 

Οπότε περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα με κυνηγάνε τότε όλοι οι ιδιοκτήτες να με φάνε!

Δεν βλέπω τον λόγο.

Έχουν αγοράσει οριζόντιες ιδιοκτησίες σε μια οικοδομή η οποία κατασκευαστικά

απέχει (λόγο επιπλέον μίας στάθμης, επιπλέον φορτίων κλπ) σε σχέση με αυτά που έχουν υπολογιστεί στο μαθηματικό μοντέλο

και έγινε η διαστασιολόγηση στην μελέτη της αδείας.

Αντιθέτως θα πρέπει να το επιδιώξουν να γίνει ο έλεγχος κατά ΚΑΝΕΠΕ

ακόμα και αν δεν είναι απαραίτητος

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να την αποφύγεις με ένα απλό ΔΕΔΟΤΑ.....

περίμενε κι εσύ όπως όλοι μας την θεσμοθέτηση από το ΥΠΕΚΑ όταν δεήσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απο οτι ηξερα μεχρι τωρα οταν η χρήση ειναι κατάστημα δεν θέλει έλεγχο στατικής επάρκεις παρα μονο όταν έχω χρήσεις συνάθροισης κοινού...που το απλο κατάστημα δεν είναι.

Εχω σε κατάστημα εκανα τακτοποιηση του παταριού χωρις έλεγχο στατικής επάρκειας αλλα επειδη κάνω αναθεώρηση παράτασης ισχυος της οικοδομικής άδειας ο στατικός στη πολεοδομία μου ζήτησε στατική επάρκεια.

Οπως μου είπε ...θα μου κάνει χάρη και δε θα ζητησει στατική επάρκεια για όλο το κτίριο παρα μόνο για το πατάρι.γργργρργργρ αν το ηξερα θα του έκανα νομιμοποιηση και θα γλιτωνε και το πρόστιμο!!!παλι καλα που δεν είναι μεγαλο.

Οσον αφορα τους κανονισμους καταρχην οταν εχουμε οπλισμενο σκυροδεμα κανουμε ΚΑΝ.ΕΠΕ ενω για μεταλλικες κατασκευες ΕΑΚ παραρτημα ... μου φαινεται πως βγηκε εγκυκλιος που να επιτρεπει για οπλισμενο εακ....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ηξερα μεχρι τωρα οταν η χρήση ειναι κατάστημα δεν θέλει έλεγχο στατικής επάρκεις παρα μονο όταν έχω χρήσεις συνάθροισης κοινού...που το απλο κατάστημα δεν είναι.

Δε νομίζω ότι κάνει αυτό το διαχωρισμό ο 4014. Μιλάει γενικά για καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς υπάρχει υπόγειο ? Γιατί αν είναι ένα απλό πατάρι που εδράζεται στο έδαφος με ένα απλο ΔΔΤΑ Κατηγορίας 1 ξεμπερδεύεις αφού τα πρόσθετα φορτία πάνε κατευθείαν στο έδαφος.

 

Το να κάνεις ΚΑΝΕΠΕ σε ολόκληρο κτίριο και γενικά αντισεισμικό έλεγχο ακόμη και με παράρτημα Ε επειδή τακτοποιείς πατάρι μου φαίνεται γελοίο. Θα πρέπει να διευκρινίζεται ότι για αυθαίρετες κατασκευές από ένα ποσοστό της μάζας του κτιρίου και πάνω να χρειάζεται έλεγχος.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.