Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσβασιμότητα ΑΜΕΑ σε νέα οικοδομή


Recommended Posts

Καλησπέρα,

κάνω μία μελέτη νέας οικοδομής (πυλωτή και 3 ορόφους). Στην πραγματικότητα έχω τελειώσει τα αρχιτεκτονικά και μόλις αντιλήφθηκα στο αρθρο 26 παρ. 2 του ΝΟΚ το εξής: 'πρόβλεψη προστατευμένων προσβάσιμων χώρων αναμονής σε περίπτωση έκτακτων αναγκών σε κάθε όροφο για μία θέση αμαξιδίου ΑΜΕΑ'.

Το έχει αντιμετωπήσει κάποιος σε πολεοδομία?? πόσο ασχολήθηκαν?? τι ακριβώς θέλουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει επισημη απαντηση. Κανεις δεν ξερει μεχρι στιγμης. Ειχα ποσταρει σε αλλο topic ενα αγγλοφωνο κειμενο απο τον Παγκοσμιο Οργανισμο ΑΜΕΑ αλλα δεν εδινε συγκεκριμενες διαστασεις. Κανε ενα search θα βρεις καποια πραγματα αλλα οχι επισημη απαντηση. Αυτο ειναι το ΥΠΕΚΑ, να δημιουργει προβληματα και να μας ξεφτειλιζει στους πελατες μας.

 

Επεξεργασία:

 

Δες το μηνυμα #55

 

http://www.michaniko...

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ θα πάω την μελέτη μου όπως την έχω κάνει (χωρίς πρόβλεψη για τέτοι χώρο) και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ο απαιτουμενος χωρος αναμονης για ενα αμαξιδιο ΑΜΕΑ ειναι 0.80x1.30

Η απαιτουμενη διασταση του χωρου μπροστα απο τον ανελκυστηρα ειναι 1.50 οταν βεβαια υπαρχει απαιτηση για ανελκυστηρα.

Αν τον χωρο αυτο τον κανω με διασταση 1.70 και δειξω οτι δεσμευω απο το 1.70 τα 80 εκ για το αμαξιδιο και τα αλλα 90 εκ τα εχω σαν οδευση νομιζεται οτι ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προς ενημερωση μετα απο τον ελεγχο.Εφοσον ο χωρος για το αμαξιδιο δεν εμποδιζει την εξοδο διαφυγης απο το διαμερισμα μπορει να δεσμευτει  μπροστα απο τον ανελκυστηρα

Edited by dimitris11140
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τι μιλάνε? Για το 1,5 χ 1,5 μπροστά απο τον ανελκυστήρα?

 

κι αν σας ξεφτιλίζει το ΥΠΕΚΑ που δεν δίνει οδηγίες κάντε 1,50+0,90 πόρτα χ 1,50 στον ανελκυστήρα απο μπροστά.

Ή 1,50Χ1,50 ΕΠΙ απο τον ανελκυστήρα. Και κάντε και άλλο ένα 1,50 για το αμαξίδιο.

Δεν θα σας τρελάνει το ΥΠΕΚΑ, η λογική θα σας τρελάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 12/4/2014 at 1:31 ΜΜ, dimitris11140 said:

Προς ενημερωση μετα απο τον ελεγχο.Εφοσον ο χωρος για το αμαξιδιο δεν εμποδιζει την εξοδο διαφυγης απο το διαμερισμα μπορει να δεσμευτει  μπροστα απο τον ανελκυστηρα

μου έλυσες την απορία! το ιδιο ακριβως αναρωτιόμουν...

 

η Εγκ-42382/13 (Γρ. Μελετών ΑΜΕΑ) αναφέρει:

Διευκρινίζεται, ότι ως προστατευμένος , προσβασιμος χώρος σε περίπτωση εκτάκτων αναγκών , νοείται ο ανοικτός χώρος αναμονής ενός ή δύο αναπηρικών αμαξιδίων (0.80 μ. Χ 1.30 μ. ανά αμαξίδιο) ανάλογα με το κτίριο, ο οποίος - δεν προσμετράται στον σδ - βρίσκεται εντός του πυροδιαμερίσματος του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου και δεν παρεμποδίζει την όδευση διαφυγής, όπως αυτή προβλέπεται από τον ισχύοντα κανονισμό πυροπροστασίας.

 

στον κανονισμό Πυροπροστασίας ΠΔ41/2018 αναφέρει:

Χώρος προσωρινής παραμονής - καταφυγής ΑμεΑ (Ατόμων με Αναπηρία): Προστατευμένος προσβάσιμος χώρος αναμονής στον οποίο μπορεί να παραμείνει προσωρινά ένα ΑμεΑ σε περίπτωση εκδήλωσης μιας πυρκαγιάς μέχρι την απομάκρυνσή του από το κτίριο. Συνήθως περιλαμβάνεται σε μία πυροπροστατευμένη όδευση ή στον προθάλαμο ενός ανελκυστήρα και κατασκευάζεται σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές.


 

 

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.