Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σοβάτισμα σε πέτρινο τοίχο


Joe Pilgrim

Recommended Posts

Γεια σας, αγαπητοί!

 

Πρόκειται να κλείσω συμφωνία για σοβάτισμα με το χέρι, σε πέτρινο κτίσμα, με τα υλικά δικά μου. Ο ένας εξωτερικός τοίχος αποτελείται στο μεγαλύτερο μέρος από πέτρα πάχους 70 εκατοστών αλλά υπάρχει και ένα τμήμα τοιχοποιίας με διπλό τούβλο. Έχω ζητήσει από τους τεχνίτες να μου φέρουν γραπτά τη διαδικασία που θα ακολουθήσουν, καθώς και το είδος των υλικών που θα αγοραστούν. Οι ίδιοι δεν έχουν αντίρρηση να υπογράψουν και το χαρτί που θα φέρουν, αν και προτιμώ να ετοιμάσω ένα συμφωνητικό.

 

Έχω πληροφορηθεί ότι είναι άξιοι τεχνίτες. Ωστόσο, εγώ για να διασφαλιστώ, και προκειμένου να γίνει σωστό το σοβάτισμα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο προτού πω το τελικό ναι για να ξεκινήσει η δουλειά; Η πέτρα έχει απαιτήσεις που διαφοροποιούνται από το τούβλο; Και εάν θελήσω να έχει χρώμα ο σουβάς (βλ. κουρασάνι) είναι κάτι επιπλέον ή μπορεί να επιτευχθεί στην τελική φάση του σοβατίσματος;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συνεισφορά σας.

Link to comment
Share on other sites

μικρε προσκυνητη

 

εχεις εναν ωραιο πετρινο παραδοσιακο τοιχο...ισως σε καποιο χωριό...ή όπου αλλού...

 

τι σου έχει ..φταιξει...και θες να τον σοβατισεις

 

[το πολυ-πολυ να τον αναδειξεις με καποιο "γυαλιστικο"...]

 

ετσι το βλεπω εγω

καλημερα

 

για το τεχνικο μερος της ερωτησης...οι τεχνικοι μας

Link to comment
Share on other sites

1. Όπου υπάρχουν αρμοί (διαφορετικά υλικά), ή επάνω από γραμμές ηλ. ρεύματος, καλό είναι να τοποθετείται πλαστικό πλέγμα πριν το λάσπωμα.

2. Αν δεν μπορείς να ελέγξεις την ποιότητα των υλικών, αλλά εμπιστεύεσαι τους μαστόρους, δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη συμφωνία. Αυτό που θέλει προσοχή στο λάσπωμα είναι η άμμος να μην είναι χοντρή (άλλη για κονίαμα τοιχοποιίας και άλλη για επίχρισμα), να μην έχει χώμα, και το τσιμέντο να είναι καλής ποιότητας (από τα τρία ευρέως κυκλοφορούντα, θεωρώ πως το ενδιάμεσο αλφαβητικά είναι το καλύτερο). Επίσης στην τελευταία στρώση, η μαρμαρόσκονη να είναι καλής προέλευσης (ει δυνατόν Διονύσου).

Για ενίσχυση του λασπώματος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ειδική ρητίνη.

3. Μπορείς να βάλεις χρώμα στην τελική στρώση (μαρμαροκονίαμα), αλλά για να είσαι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα, βάλε τους να σου φτιάξουν μερικά δείγματα απο πρίν, και άφησέ τα μερικές μέρες να στεγνώσουν.

Link to comment
Share on other sites

1. Όπου υπάρχουν αρμοί (διαφορετικά υλικά), ή επάνω από γραμμές ηλ. ρεύματος, καλό είναι να τοποθετείται πλαστικό πλέγμα πριν το λάσπωμα.

Και πλαστικό δεν είναι "φίλε" μου και πριν το λάσπωμα δεν τοποθετείται και δεν είναι μόνο η ειδική ρητίνη που θα σε βοηθήσει οριστικά και 1000 φορές σωστός ο νομικός, αν εξαιρέσουμε την απλή διαδικασία γυαλίσματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ουσιαστικές απαντήσεις.

 

@ dimitris GM

Ο τοίχος είναι ωραίος αλλά έχει ορισμένες ιδιαιτερότητες: 1) Βρίσκεται σε σύνορο της γειτονικής ιδιοκτησίας, είναι δηλαδή «τυφλός». 2) Δεν είναι όλος πέτρινος, αλλά έχει ένα τμήμα με τούβλα. 3) Ο τοίχος προέρχεται από κατάτμηση προϋπάρχοντος διπλής κατοικίας (που είναι τώρα το γειτονικό οικόπεδο. 4) Στην πλευρά αυτή έχουν εντοπισθεί υγρασίες. Αυτοί είναι οι λόγοι που με οδήγησαν στο σοβάτισμα, ώστε να επιτευχθεί και μια ποθούμενη στεγανοποίηση με την όλη διαδικασία. Ωστόσο, υπάρχει ακόμη ένας λόγος: Οι άλλες τρεις πλευρές του κτηρίου είναι πέτρινες. Οι προϋπάρχουσες από αυτές δύο αρμολογήθηκαν άριστα και είναι υπέροχες! Η τρίτη ήταν σοβατισμένη για καμιά τριανταριά χρόνια, όμως τώρα αποκαλύφθηκε η πέτρα και ήδη έχει επισκευαστεί και έχει αρμολογηθεί. Επομένως, το σπίτι έχει αναδειχθεί εξαιρετικά στις τρεις κύριες πλευρές του, όπου δεν πρόκειται να σοβατιστεί.

 

@ tetris

Για την τελευταία στρώση μου έχουν πει ότι θα χρησιμοποιηθεί κάτι έτοιμο που προσφέρει θερμομόνωση. Αλλά περισσότερα θα γνωρίζω αύριο που θα μου πουν την όλη διαδικασία. Σχετικά με την ποιότητα των υλικών πιστεύω ότι ο «μαντράς» θα μου δώσει το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Για την τελευταία στρώση μου έχουν πει ότι θα χρησιμοποιηθεί κάτι έτοιμο που προσφέρει θερμομόνωση. Αλλά περισσότερα θα γνωρίζω αύριο που θα μου πουν την όλη διαδικασία. Σχετικά με την ποιότητα των υλικών πιστεύω ότι ο «μαντράς» θα μου δώσει το καλύτερο.

 

Και εγώ αυτό πιστεύω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.